Eliška Bodorová víťazí – na lezeckej stene, aj matematickej Pytagoriáde!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

V stredu boduje na matematickej olympiáde, v nedeľu vyhrá lezecké preteky. Talentovaná Eliška zbiera jeden úspech za druhým.

O mladej nádejnej lezkyni z Vranova nad Topľou sme už písali. Jej úspechy na športových súťažiach sú hodné pozornosti. V roku 2022 skončila na krásnom druhom mieste v celkovom hodnotení Slovenského pohára v lezení a získala dva cenné tituly majsterky Slovenska. Prvú zlatú medailu si vybojovala v disciplíne SPEED (lezenie na rýchlosť) a druhú v disciplíne BOULDER.

Minuloročné úspechy však neboli až tak veľkým prekvapením. Jej kategória pozostávala z ročníkov 2011 a 2012. Patrila tak medzi najstaršie v kategórii. Každým rokom sa kategórie posúvajú a počas tohto roku súperí s dievčatami narodenými o rok skôr. Prechod do vyššej kategórie je vždy náročný, obzvlášť v tomto prípade, pretože od kategórie U14 (do ktorej už Eliška spadá) platia v športovom lezení na obtiažnosť iné pravidlá ako pre mladšie deti.

Z tohto dôvodu neboli od Elišky v úvodných súťažiach takmer žiadne očakávania. „Lezenie v tejto kategórii je už naozaj náročné. Mala som obavy, ako sa Eliška s postupom popasuje. Tento rok mal byť len generálkou, útočiť na vrchné priečky bolo v pláne až o rok, keď bude opäť vo vekovej výhode,“ hovorí Eliškina staršia sestra Dominika, ktorá Elišku trénovala. „Na súťaže sme išli s maličkou dušičkou. Neverili sme, že má šancu držať krok so staršími a skúsenejšími súperkami,“ pridáva sa Eliškina mamina Anička.

O to prekvapivejšie bolo, keď v sobotu 25. marca na prvej súťaži v sezóne na žilinskej lezeckej stene K2 skončila Eliška na druhom mieste, pričom ju predbehla len súperka z Poľska. „Zadarilo sa mi v kvalifikácii a to mi zdvihlo sebavedomie. Ako jediná Slovenska som zvládla ťažký krok v druhej kvalifikačnej ceste. Vtedy som si uvedomila, že ak som si s tým dokázala poradiť, môže mi vyjsť aj finále,“ prezrádza Eliška. Vo finále obhájila druhú priečku z kvalifikácie a domov odchádzala so striebornou medailou na krku.

V januári 2023 Bodorovci zhodnotili, že Eliška práve teraz potrebuje čo najlepšiu prípravu. Spojili sa s priateľmi z prešovského lezeckého klubu MoveUp Academy a Eliška začala chodiť raz týždenne na tréningy do Prešova. „Povedali sme si, že to vyskúšame. Chce to veľa času a energie, no ak to má priniesť výsledky, ideme do toho,“ odhodlane vraví Eliškin ocino Gabriel, „vieme, že v Prešove sú tréneri, ktorí sa o Elišku postarajú. Od začiatku majú našu plnú dôveru.“

V Prešove sa Eliška pripravuje špeciálne na disciplínu bouldering. Práve preto boli všetci zvedaví, ako dopadnú prvé boulderingové preteky v sezóne, ktoré sa konali 17. apríla vo Zvolene. „Chcela som bedňu. Vedela som, že som v najlepšej boulderingovej forme v živote. Veľa som trénovala aj doma na hrazde a špeciálnej lezeckej lište, vďaka ktorej mám silné prsty. Na 15 milimetrovej lište dokážem spraviť 3 zhyby po sebe,“ nadšene hovorí Eli.

Napínavá súťaž vo Zvolene však Eliške priniesla hneď zlatú medailu! Dominika opisuje emócie po pretekoch takto: „Bolo to neskutočné, úžasné. Dúfali sme, že budeme schopní držať krok so súperkami, ktoré majú oveľa intenzívnejšie tréningy. Víťazstvo týchto pretekov nám dalo najavo, že sa to všetko oplatí. Pre Elišku to je dokonalý booster k ďalším tréningom a práci na sebe.“ Eliška súhlasí: „Áno, dobré výsledky ma vždy motivujú. Výhru vo Zvolene považujem za najväčší úspech, aký som doteraz zaznamenala. Chcem sa veľmi poďakovať svojej rodine, ktorá ma veľmi v tomto športe podporuje, nášmu horolezeckému klubu HK SLAŇÁK a CVČ Vranov, kde chodím trénovať. Som veľmi vďačná Milošovi Němému a Oliverovi Urdovi z MoveUp Academy, ktorí ma trénujú v Prešove. Je skvelé cítiť, ako mi ľudia pomáhajú dosahovať svoje sny a ciele.“ Do leta má Eliška v kalendári ešte dve lezecké súťaže.

Aby úspechov nebolo málo, Eliška sa môže hrdiť aj perfektnými výsledkami v matematických súťažiach. Len pár dní pred žilinskými pretekmi sa zúčastnila Pytagoriády, kde stretla 25 najlepších matematikárov z vranovského okresu. Vo svojej kategórii P6 získala 23 bodov a s prehľadom vyhrala. Navyše, ako jediná z Prešovského kraja postúpila na celoštátne kolo! Už v máji ako jedna zo 16 detí z celého Slovenska vycestuje do Bratislavy bojovať o čo najlepšie umiestnenie.

Nezaostávala ani v matematickej olympiáde, kde získala 3. miesto na okresnom kole. „Na olympiádu som sa nepripravovala, nemala som na to čas. Sestra mi za jeden večer vysvetlila rovnice, vypočítala som zopár úloh, to je všetko. Tretie miesto je pre mňa super výsledok!“

Do toho všetkého je Eliška ešte futbalovou brankárkou. „Šport a pohyb mám rada, no niekedy je náročné zladiť tréningy. Chcem z každého tréningu vyťažiť maximum, snažím sa neplytvať časom. V tieto dni sa pripravujem na celoslovenské kolo Pytagoriády, čiže po celom dni v škole a náročnom tréningu ešte doma s ockom počítam matematiku. Baví ma robiť veci, keď vidím, že sa to oplatí,“dodáva na záver Eliška.

Talenty sa skrývajú aj v našom malom meste, aj keď o nich nepočuť. Eliške ďakujeme za vzornú reprezentáciu nášho mesta a držíme palce pri ďalších súťažiach!

Autor článku – Dominika Bodorová


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!