Dodávka teplej vody bude do všetkých domácností obnovená v utorok

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Dnes je už je možné povedať, že Vranov nad Topľou má teplú vodu. Väčšina bytov bola pripojená v piatok a v priebehu víkendu. Do niekoľkých hodín budú pripojené ďalšie byty,“ týmito slovami začal primátora Vranova nad Topľou Ján Ragan pondelkový brífing. Zároveň upozornil na skutočnosť, že slovenská legislatíva bude musieť prejsť zmenami, aby sa podobný scenár s odstávkou teplej vody, či tepla za podobných okolností už neopakoval.

Obyvatelia prvých troch sídlisk vo Vranove nad Topľou, ktoré boli odstavené od dodávky teplej vody, ju mali obnovenú už v piatok. Ako informoval konateľ spoločnosti CEMED, s.r.o. Jozef Mihalčin, všetky domácnosti sa definitívne dočkajú teplej vody v utorok. „Posledná etapa bude zrealizovaná zajtra na Sídlisku II. a v objektových kotolniach na Lúčnej,“ uviedol na brífingu Jozef Mihalčin.

Primátor Ján Ragan zdôraznil, že hoci je v 21. storočí nepredstaviteľné, aby moderné domácnosti nemali teplú vodu, Vranovčania to zažívali tri týždne. Pripomenul, že tento stav nezapríčinila radnica, ale súkromná spoločnosť, ktorá neplatila dodávateľom médií, ani mzdy zamestnancom. „Treba povedať, že Slovensko nie je pripravené na takúto situáciu. Toto bol ojedinelý prípad, s ktorým sa bežne nestretávame. Bude teda potrebné zmeniť zákony do podoby, aby sa tento stav dal v budúcnosti, čo najskôr odstrániť,“ reagoval J. Ragan.

Vedenie mesta Vranov nad Topľou už o legislatíve hovorilo s Ministerstvom hospodárstva SR, o podporu chce požiadať aj ZMOS. J. Ragan v tejto súvislosti upozornil predovšetkým na dva momenty. Prvým je ten, aby sa samospráva mohla dostať okamžite k svojmu majetku, pretože v tomto prípade Team ENERGO SK, s.r.o. stále nerešpektuje ukončenie nájomného vzťahu. Druhým procesom je skrátenie lehôt, ktoré musia byť dnes dodržiavané a v dôsledku ktorých nie je systém natoľko pružný, ako by si to napr. táto situácia žiadala. „Urobili sme maximum, aby sme celý proces skrátili na minimum. Každá hodina bola dôležitá, preto sa chcem poďakovať všetkým organizáciám, ktoré nám pomohli, predovšetkým Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ako i dodávateľom médií pre nového prevádzkovateľa. Poďakovať sa chcem tiež občanom mesta za to, že boli trpezliví. Našťastie sa to odohralo v lete a nie v zime, kedy by to bolo oveľa horšie, ak by sme nemali aj teplo,“ dodal J. Ragan.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!