Všetko alebo nič sa stalo rekordným kinohitom aj vo Vranove

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Všetko alebo nič. Únos. Táto kombinácia môže znieť kadejako, ale v tomto prípade máme, samozrejme, na mysli slovenské filmy, ktoré u divákov lámu rekordy. Medzi najnavštevovanejšie sa zaradili aj vo vranovskom Kine Mladosť.

Všetko alebo nič podľa najpredávanejšej knihy Evity Urbaníkovej ponúka ľahký žáner. Komédia o vzťahoch nerozlučnej trojice Lindy (Táňa Pauhofová), Vandy (Klára Issová) a Eda (Ľuboš Kostelný) servíruje vtipné situácie, s ktorými sa návštevníci kín stotožnili i vďaka tomu, že jazyk hlavných hrdinov im nie je cudzí, práve naopak. Vo Vranove premietali tento film trinásťkrát a spolu ho videlo 2 200 divákov. „Tvorcovia tohto filmu našli dieru na trhu, lebo dobrá slovenská komédia, ktorá by zaujala ľudí, tu už dávno nebola. Väčšina slovenských filmov rieši vážne témy, no diváci chcú aj vypnúť, zabaviť sa, odviazať sa… Niekedy boli ťahákom kreslené filmy pre deti, ale teraz letia „babské“ žánre v štýle Všetko alebo nič, ktoré sa na slabú návštevnosť rozhodne sťažovať nemôžu,“ uviedol Ľudovít Gazda, ktorý v Kine Mladosť začal premietať v roku 1996. Ako dodal, rekordérom v počte repríz je so šestnástimi predstaveniami český film Kolja a v návštevnosti patrí tento honor legendárnemu Titanicu, ktorému sa to podarilo v čase, keď mala vranovská kinosála o stovku miest väčšiu kapacitu.

Z podobného súdka valcoval pred dvoma rokmi kiná ďalší film podľa mimoriadne úspešného bestselleru E L James Päťdesiat odtieňov sivej, ktorý vo Vranove počas jedenástich repríz videlo 1 500 divákov. Rovnaký počet ľudí si našlo cestu pri desiatich premietaniach aj na pokračovanie Päťdesiat odtieňov temnoty. „Aj v tomto prípade platí, že sa podarilo zaplátať dieru na trhu, pretože filmy s podobným šteklivým charakterom sa do štandardnej distribúcie nedostávajú. Okrem toho boli magnetom pre ľudí očakávania kvôli knihe a zabudnúť nemôžeme ani na tlak médií, ktoré už v priebehu dvoch rokov pravidelne vypúšťali informácie o pripravovanom pokračovaní,“ vysvetľoval Ľ. Gazda.

Z úplne inej kategórie je film Únos, ktorý spracovanou témou zarezonoval v spoločnosti mimoriadnym spôsobom. Práve vďaka nemu sa opäť otvorila vo verejnosti diskusia o zrušení Mečiarovych amnestií, čo taktiež napomohlo k tomu, že v Kine Mladosť ho zatiaľ premietali sedemkrát a videlo ho 1 100 divákov. „Vzhľadom na žáner môžeme tento titul považovať za veľmi úspešný. Ľudia na film prišli i napriek tomu, hoci vedeli, že nepôjde o prvoplánovú zábavu, ale budú nútení nad jeho obsahom rozmýšľať. Celkovo považujem za dobré, že sa slovenskí tvorcovia nakopli a robia filmy, o ktoré je v kinách záujem,“ dodal Ľ. Gazda.         

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!