Festival tradičných tancov spojil súbory a publikum dokonalým zážitkom

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Nedeľňajšie popoludnie pred Mestským domom kultúry sa nieslo v znamení symbiózy medzi publikom a folklórnymi súbormi Vagonár, Šarišan, Vranovčan a Rudki. Festival tradičných tancov, ktorý sa konal v rámci projektu EtnoCarpathia, zaujal rôznorodosťou vystúpení.

Projekt EtnoCarpathia si kladie za cieľ prispieť k propagácii poľsko-slovenského pohraničia. Práve folklór a ľudové tradície patria v rámci kultúrneho dedičstva medzi jeho najpôsobivejšie piliere.

Partneri projektu – združenie Euroregion Karpacki, Muzeum Okręgowe v Rzeszowe a Mestský dom kultúry vo Vranove nad Topľou zvolili naozaj zaujímavý spôsob, ako predstaviť regióny Zemplína, Šariša, Zamaguria a Podkarpatského vojvodstva. Viesť sa totiž nechali tým, čo harmonizuje s ľudskými zmyslami a vnemami.

Ako uviedol manažér projektu EtnoCarpathia Alfonz Kobielsky, profesionálnou úlohou je pripraviť pre zahraničných, ale aj domácich turistov atraktívne turistické balíky, vďaka ktorým sa budú môcť zoznámiť s regiónom Eurokarpaty. Aj Festival tradičných tancov odmenený pozitívnymi reakciami publika len potvrdil, že víziu sa podarilo naplniť absolútne reprezentatívnym spôsobom. „V rámci poľsko-slovenského pohraničia vytipujeme folklórne podujatia, ktoré budú súčasťou turistických balíkov. Turistov budeme k nám pozývať s tým, aby sme im predstavili našu kultúru, tradície a tvorivosť. Folklór je pôsobivý, je spontánny, je o radosti… A presne o to nám ide, aby si práve takéto pozitívne pocity odniesol domov v spomienkach a zážitkoch každý, kto nás navštívi,“ vysvetlil manažér projektu EtnoCarpathia Alfonz Kobielsky.

Každý z folklórnych súborov, ktorý v nedeľu vystúpil, predstavil a interpretoval vlastné regionálne ľudové tradície osobitým programom. Samotná idea projektu neprejavuje rešpekt pred našou históriou zapísanou v piesňach a tancov iba tým, že ich chce popularizovať, ale za nespochybniteľný cieľ si kladie jej uchovanie pre ďalšie generácie. „Napr. Zemplín je veľmi bohatý na tanečné i hudobné motívy. Rovnako charakteristický je pre nás temperament, či pestrosť a farebnosť krojov. Ako veľmi cenné bohatstvo vnímam to, že ak sa prejdeme z jedného regiónu do regiónu iného, z jednej dediny do tej druhej, mnohokrát blízkej, zvyky, obrady, tradície sú pozmenené, ba dokonca iné. A to je na tom to nádherné, jedinečné. A platí to nielen pre Zemplín, Šariš, Spiš, ale pre celé Slovensko. Musíme si uvedomiť, že je to naša identita, ktorú nám zanechali predkovia a ktorou sa dnes dokážeme zviditeľniť aj vo svete, čo sa nám potvrdilo počas nejedného nášho vystúpenia v zahraničí,“ pripomenul umelecký vedúci folklórneho súboru Vranovčan Peter Kocák.

Festival tradičných tancov bol predposlednou, deviatou, aktivitou v rámci projektu EtnoCarpathia. Poslednou desiatou bude EtnoWeekend, ktorý sa uskutoční 10. a 11. júna 2022 vo Vranove nad Topľou. Pripravená je naozaj pôsobivá ponuka, počas ktorého sa môžu návštevníci tešiť na ukážky tradičných remesiel, tvorivé dielne, ako aj ukážky historického šermu, sokoliarstva, či na detské divadlo Legenda o kupcovi. Okrem toho vystúpia v rámci piatkového programu kapely Hrdza, Elizabeth a bratislavská indie popová zostava Billy Barman so speváčkami zo SĽUK-u.

Projekt EtnoCarpathia je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Program cezhraničná spolupráca INTERREG V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!