Vranovská samospráva vyslala jasný odkaz: Na nemocnicu nám nesiahajte!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Primátori miest, starostovia obcí, poslanci samosprávneho kraja a prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky vyjadrili na spoločnej tlačovej konferencii nesúhlas s víziou zrušiť vo vranovskej nemocnici akútnu zdravotnú starostlivosť. Verejnosť sa môže za zachovanie jej súčasného statusu zasadiť podpisom pod petíciu a svoj názor bude môcť zároveň vyjadriť účasťou na piatkovom protestnom verejnom zhromaždení.

Ak by prešiel aktuálny zámer Ministerstva zdravotníctva SR, v prípade Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou by došlo k obmedzeniu akútnej zdravotnej starostlivosti. V praxi by to prinieslo redukciu oddelení, vrátane gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a redukciu lôžok, čo by znamenalo, že pacient, ktorý bude potrebovať akútnu starostlivosť, bude presmerovaný do nemocníc v Humennom, Michalovciach, prípadne až do Prešova alebo Košíc.

Primátor mesta Vranov nad Topľou Ján Ragan zdôraznil, že vranovský okres má viac ako 80 tis. obyvateľov, ktorí si zaslúžia dôstojnú zdravotnú starostlivosť. Kým dnes je, podľa neho, vranovská nemocnica pripravená poskytovať ju personálne, aj v rámci technického vybavenia, zámer Ministerstva zdravotníctva SR by doterajšie snahy jej vedenia znegoval. „Snažíme sa, aby sa náš okres rozvíjal, preto od vlády žiadame, aby sa mu venovala a rušenie nemocnice je krok späť, ktorý je vnímaný veľmi negatívne,“ uviedol Ján Ragan.

Vážnosť situácie dokumentuje aj fakt, že pred nemocnicu sa v pondelok postavilo 62 zo 66 starostov obcí v okrese Vranov nad Topľou! Nie je to však prvýkrát, čo sa samospráva takto zmobilizovala. Tajomník Združenia miest a obcí vranovského regiónu a starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák pripomenul, že ZMOVR a PSK zachraňujú nemocnicu vo Vranove druhýkrát. Kritická situácia bola už v roku 2003, kedy vtedy štátna nemocnica mala dlh vo výške 135 mil. korún. Napriek tomu sa ju podarilo vlastnícky transformovať a zachrániť. „Ak by nebolo v roku 2003 samosprávy, vranovská nemocnica dnes pravdepodobne neexistuje,“ podotkol Ján Fenčák, ktorý doplnil, že samospráva podala pomocnú ruku aj v roku 2006, kedy sa vyskladala sumou 1,7 mil. korún na zakúpenie CT.

V rámci optimalizácie siete nemocníc je často skloňovaná časová dostupnosť pre pacienta. Červenou čiarou je 30 minút. Predseda ZMOVR a starosta Kladzian Daniel Lorinc upozornil nielen na nedostatočnú cestnú infraštruktúru v regióne, ale v detailoch rozviedol, že do Humenného majú priame spoje štyri obce v okrese a do Michaloviec dokonca iba tri. „Úradníci sľubujú dostupnosť do 30 minút, ale nalejme si čistého vína. V prípade individuálnej osobnej dopravy sa musíme baviť o dobrých poveternostných podmienkach a veľmi nízkej hustote premávky. V prípade verejnej dopravy je polhodina nedosiahnuteľná,“ uviedol Daniel Lorinc.

Na tlačovke viackrát zaznelo, že tak zásadný materiál ako optimalizácia siete nemocníc nemôže byť spracovaný na základe „excelovských tabuliek“, ale mal by zohľadňovať špecifiká jednotlivých regiónov. K okresu Vranov nad Topľou patrí napr. vodná nádrž Domaša a s rozvíjajúcim sa cestovným ruchom sa očakáva, že počas hlavnej sezóny sa počet ľudí v regióne znásobí o turistov. Ďalším fatálnym špecifikom vranovského okresu s dopadom na zdravie jeho obyvateľov je prítomnosť potvrdenej environmentálnej záťaže, ktorá patrí medzi najväčšie nielen na Slovensku, ale aj v celosvetovom meradle. Svedectvom o dedičstve po priemyselnej výrobe v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske je Odkalisko Poša. „Odkalisko Poša nie je vyriešené, ani riešené a niekto od úradníckeho stola rozhodne, že napriek tomuto stavu ide škrtnúť akútnu starostlivosť vo vranovskej nemocnici. Chceme, aby všetky takéto rozhodnutia boli riešené na regionálnej úrovni a aby sme boli súčasťou rozhodovacieho procesu aj my. Keďže tu žijeme, vieme, čo ľudia v tomto regióne potrebujú, náš hlas budú musieť vypočuť aj úradníci na ministerstve,“ reagoval J. Fenčák.

Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielsky sa ohradil voči tomu, aby sa mal z nemocnice stať „doliečovák“. V treťom najväčšom okrese v Prešovskom kraji je pre neho takáto vízia neprijateľná. „Ako je možné, že úradníci MZ SR pripravia nekompetentný materiál. Buď sú povrchní, alebo neprofesionáli, ktorí tomu nerozumejú, alebo je to zámer. Všetky tieto možnosti mi naháňajú husiu kožu,“ zdôraznil Alfonz Kobielsky. Rovnako sa pozastavil nad tým, že v priebehu desiatich rokov bolo v nemocnici preinvestovaných viac ako 10 mil. eur a v rámci projektov financovaných z európskych peňazí musel ich žiadateľ deklarovať udržateľnosť investícií. „Keď štát zamedzí vykonávať činnosti deklarované v projekte, bude musieť vlastník nemocnice finančné prostriedky vracať. Skončí to súdnymi spormi a nakoniec na to aj tak doplatí štát,“ dodal A. Kobielsky.

Primátor Hanušoviec nad Topľou Štefan Straka vníma víziu zrušiť poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti vo vranovskej nemocnici ako ďalší podstatný diel mozaiky, ktorou štát znevýhodní tento región a demotivuje tým mladé rodiny, aby s ním spájali svoju budúcnosť. „Mladým ľuďom chýbajú pracovné príležitosti, ťažko sa im hľadá bývanie a jednou z dôležitých vecí je dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Obávame sa, že ak by bola ohrozená urgentná starostlivosť, ak by došlo k zrušeniu pôrodnice, bude to jedným z argumentov, ktorý ovplyvní ich rozhodovanie,“ konštatoval Štefan Straka, ktorý pridal aj osobnú skúsenosť spred pár dní, kedy s rodinou navštívil urgent a kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti definoval na vysokej úrovni.

Tlačovou konferenciou samospráva spustila petičnú akciu, ktorá bude prebiehať do 17. septembra. Cieľom je vyzbierať 30 000 podpisov! Verejnosť však bude môcť vyjadriť svoj postoj aj počas protestného verejného zhromaždenia, ktoré sa bude konať 10. septembra so začiatkom o 16.00 hod. pred Mestským domom kultúry. „Vláda SR by si mala uvedomiť, že nielen z Vranova, ale z celého severovýchodného Slovenska robí pomaly čiernu dieru, ktorú vyľudňuje. Dôležité teraz bude, aby sme spolu, s verejnosťou, s ľuďmi, ukázali, že nám záleží na zachovaní nemocnice v jej súčasnom stave,“ ohlásil piatkové podujatie poslanec PSK Peter Kocák.

Hovorca siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Tomáš Kráľ v stanovisku uviedol, že vranovskú nemocnicu prevádzkujú od roku 2011 a sú pripravení naďalej ju rozvíjať. „K aktuálnemu návrhu zákona sme prostredníctvom Asociácie nemocníc Slovenska predložili 178 pripomienok. Zatiaľ však z neho nie sú známe žiadne konkrétne detaily, ktoré by mali priamy dopad na prevádzku nemocnice,“ uviedol Tomáš Kráľ.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!