Pri zásahu na lodi Bohemia pomáhal hasičom vrtuľník z prešovskej základne

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ak by na výletnej lodi Bohemia vypukol počas plavby požiar, pripravení zasiahnuť sú hasiči z Holčíkoviec, Vranova nad Topľou a Humenného. Počas taktického cvičenia v rekreačnej oblasti Domaša – Eva si vyskúšali aj spoluprácu s Ozbrojenými silami SR. Pri evakuácii „pasažierov“ z vody im pomáhal vrtuľník z leteckej základne generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove.

Výletná loď Bohemia počas tejto sezóny prepravila 36 000 ľudí. Ako vysvetlil vedúci operatívno-technického oddelenia Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Peter Kovalík, práve tento moment inšpiroval hasičov k tomu, aby jedno z taktických cvičení vykonali práve na Domaši. „Potrebujeme loď poznať. Vedieť, čo na nej je. Ako sa bude správať. Ako budeme vedieť postupovať pri požiari alebo akejkoľvek inej udalosti, ktorá by vyžadovala náš zásah,“ uviedol Peter Kovalík.

Taktické cvičenie bolo zamerané na likvidáciu požiaru, vrátane evakuácie osôb a transportu zranenej osoby z plavidla za pomoci služobných člnov. Pri požiari na hladine je „šťastím v nešťastí“, že hasiči nemusia riešiť dopravu vody k ohňu. V tomto kontexte bola súčasťou cvičenia obsluha čerpadiel, aby napr. nedošlo k ich prevráteniu a zasahujúci hasiči by efektívne dokázali čerpať vodu z priehrady. „Pokiaľ odíde elektrický pohon lode, znamená to, že v tej chvíli neexistuje ani pohon čerpadiel, preto vie posádka hasiť len s požitím ručných hasiacich prístrojov. Ak by požiar prerástol do väčších rozmerov, sami si s ním nebudú vedieť poradiť. Z toho dôvodu sme dnes tu, aby sme si vyskúšali aj iné spôsoby, ako zasiahnuť,“ dodal P. Kovalík.

Požiar na lodi však znamená i to, že jedinou únikovou možnosťou pre pasažierov je vyskočiť do vody. Jednou z možností, ako ich zachrániť, je využitie leteckej techniky. V prípade Domaše sa najbližšie k nej nachádza leteckú základňa generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove. „Loď dokáže odviezť 160 ľudí. Ak by sa ocitli vo vode, vyžiadalo by si to nasadenie veľkého  množstva síl a prostriedkov. Hasiči z hasičskej stanice v Holčíkovciach, ktorá je k Domaši najbližšie, majú jeden čln, preto by museli byť ďalšie sily a prostriedky zvolané z ďalších staníc, a to trvá nejaký čas. Kvôli tomu je dôležitá podpora z leteckej základne v Prešove, kde sú pripravení piloti v pohotovosti okamžite zasiahnuť,“ vysvetlil P. Kovalík.

Keďže pri každej záchrannej akcii ide o čas, pomocnú ruku môže v takom prípade podať aj laická verejnosť, ktorá má k dispozícii plavidlá. „Platí jednoduchá zásada – kto môže, pomôže. Na mieste sú väčšinou prví tí, ktorí sa práve plavia po vodnej hladine, prípadne majú svoje člny už ukotvené na brehu. Samozrejme, treba dávať pozor na bezpečnosť, svoju, aj zachraňovaných. Keď prídu profesionáli, potom už začnú záchrannú akciu organizovať oni,“ reagoval P. Kovalík.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!