Dobrovoľní hasiči z vranovského okresu výzvu v Slanských vrchoch zvládli

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Oheň si miesto, kde sa rozhorí, nevyberá. Keďže živel dokáže udrieť aj v náročnom a ťažko dostupnom teréne, je dôležité, aby dobrovoľní hasiči, ktorí prichádzajú na pomoc profesionálnom, boli pripravení takéto výzvy zvládnuť. Práve na to slúžilo sobotňajšie cvičenie v Slanských vrchoch nad obcou Rudlov. Vzhľadom k tomu, že viaceré dobrovoľné hasičské zbory v okrese Vranov nad Topľou dostali zásahové vozidlá Iveco Daily len pred pár týždňami, bol to pre nich prvý test.

Keď horí v náročnom a ťažko dostupnom teréne, hasičom to spôsobuje dvojnásobné problémy. Nie za každých okolností totiž môžu použiť ťažkú techniku, ktorá by k požiaru dopravila vodu. V situácii, kedy už oheň vyčíňa a naberá na sile, sa ráta každá sekunda. Pozitívnou správou je, že dobrovoľné hasičské zbory po celom Slovensku dostali od Ministerstva vnútra SR novú techniku, ktorá im v takýchto prípadoch dokáže pomôcť zásadným spôsobom. „Nielen v Tatrách, čo pozná verejnosť z televíznych správ, ale aj v našich podmienkach vznikajú požiare v ťažko dostupných miestach, kde nie je možnosť dopraviť na požiarovisko ťažkú techniku. Vodu na hasenie tam však potrebujeme, čo vieme zabezpečiť za pomoci nadpájania hadíc. Takýmto spôsobom ju vieme dopraviť skôr a nemusíme žiadať o pomoc napr. leteckú techniku,“ uviedol tajomník Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany vo Vranove nad Topľou a veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru v Soli Ján Šopiak.

Dobrovoľní hasiči zo šestnástich obcí vranovského okresu zasahovali v sobotu s dvadsaťjeden kusmi techniky pri simulovanom požiari v Slanských vrchoch nad obcou Rudlov. Od vodného zdroja v Slanskom potoku dokázali dopraviť vodu až po konečný výstrek dvoch prúdov do vzdialenosti 1023 metrov. „Voda sa dopravovala od vodného zdroja cez hadice k čerpadlu v zásahovom aute a takto sa to posúvalo od auta k autu až k cieľu. Keďže v teréne, v akom sme cvičili, strojníci a velitelia jednotlivých tímov na seba navzájom nevideli, bolo dôležité, aby vedeli spolu komunikovať za pomoci rádiostaníc. Správne zvládnutá synchronizácia je totiž jedným zo základných predpokladov, aby celá akcia prebehla plynulo,“ vysvetlil J. Šopiak.

Dobrovoľní hasiči potvrdili svoj nespochybniteľný spoločenský status aj počas nedávnej koronakrízy. Vo svojich obciach pomáhali so všetkým, od dezinfekcie verejných priestorov, cez hliadkovanie až po asistenciu pri repatriantoch a samozrejme, stíhali i hasiť. Zhodou okolností v Rudlove, kde obnovili DHZ po 17 rokoch, zasahovali v priebehu pár týždňov pri štyroch požiaroch v dvoch rodinných domoch. „Znie to až neuveriteľne, ale jeden z rodinných domov horel trikrát. Aj pri ďalšom z rodinných domov zasahovali naši dobrovoľní hasiči z obce v spolupráci s profesionálmi a kolegami zo Soli. Dokonca v jednom prípade lokalizovali zdroj ohňa a zasiahli sami. Tieto príklady jasne svedčia o tom, že úloha dobrovoľných hasičov, ktorí neočakávajú žiadnu mediálnu slávu, či finančnú odmenu, je pre spoločnosť nenahraditeľná. O to viac som ako starosta obce vnímal atmosféru počas sobotňajšieho cvičenia, ktoré nielenže prebehlo profesionálne, ale členovia každého tímu pracovali naozaj s nasadením, aby sa dielo podarilo,“ reagoval starosta obce Rudlov Juraj Vasiľ.


Fotogaléria

Mohlo by Vás zaujímať

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!