Agora Solar spustila v priemyselnom parku Ferovo výrobu solárnych panelov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Agora Solar, s.r.o. spustila v priemyselnom parku Ferovo výrobu. Jej technológia špeciálnych solárnych panelov s dvojitým sklom je v strednej Európe unikátna. Spoločnosť so zahraničným kapitálom zamestná vo Vranove nad Topľou 50 ľudí.

Priemyselný park Ferovo bol skolaudovaný v roku 2009. Napriek tomu, že mesto Vranov nad Topľou rokovalo s viacerými investormi, dlho sa ho obsadiť nepodarilo. Dôvodov, prečo to nevyšlo, bolo viacero – chýbajúca diaľnica, charakter výroby s rizikom dopadov na životné prostredia, filozofia podpory prostredníctvom štátnych investičných stimulov, aktuálne pandémia, či vojna na Ukrajine.

Pre zvýšenie atraktivity priemyselného parku sa samospráva rozhodla vybudovať výrobnú halu, na ktorú od vlády SR získala 500 000 eur a z vlastných finančných prostriedkov preinvestovala 190 000 eur. Práve pripravený a voľný priemyselný priestor bol pri rokovaniach s investorom kľúčovým benefitom. „Za veľké pozitívum považujem, že firma v našom priemyselnom parku investovala pomerne veľa finančných prostriedkov, čo znamená perspektívu a stabilitu. Zásadným pilierom tejto investície je výrobný program. Ceny energií idú hore. To zvyšuje dopyt po fotovoltaike, čo by sa malo prejaviť aj na stúpajúcej zamestnanosti. Keďže sa bavíme o spoločnosti so zahraničným kapitálom, jej etablovanie vo Vranove nad Topľou môže byť významným signálom aj pre ďalších investorov, ktorí by tu mohli investovať,“ uviedol primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan a pripomenul, že pre radnicu je zaujímavý aj ročný príjem vo výške 40 000 eur za prenájom haly a pozemkov.


Riaditeľ Agora Solar, s.r.o. Marek Šeba. FOTO: Imrich Makó.

Akcionármi Agora Solar, a.s. sú nemecká firma, ktorá na trhu s fotovoltaikou pôsobí 12 rokov a česká stavebná firma. Projekt vo Vranove nad Topľou nie je ich prvým, pretože za sebou už majú výstavbu závodov v Maroku a Dubaji. Spoločnosť sa zaoberá výrobou nielen štandardných FV panelov, ale aj špeciálnych solárnych panelov s dvojitým sklom, ktorá je unikátna v Strednej Európe. Tieto panely spĺňajú prísne nemecké normy a certifikáty. Panely sa používajú pre riešenia aplikácií v agrofotovoltaike. „Panely pre poľnohospodárov sú polopriehľadné so 40 až 50%-tou transparentnosťou. Na jednej strane majú menší výkon, ale na strane druhej umožňujú, aby sa pod nimi pestovali poľnohospodárske plodiny. Poľnohospodári majú väčšinou problém s tým, že plodiny sa pod ostrým slnkom spália. Z Nemecka máme skúsenosti, že panel vytvorí pre pestovanie priaznivejšiu klímu, ako na otvorenom priestore,“ vysvetľoval riaditeľ Agora Solar, s.r.o. Marek Šeba. Dodáme, že táto spoločnosť ako jediná v Európe disponuje certifikáciou priamej montáže nad hlavu, teda panely možno využiť napríklad pre  konštrukciu carportov, terás a skleníkov. Firma má v pláne aj výrobu farebných panelov, ktoré by sa mali využívať pre montáž na historických budovách.


Po zvládnutí skúšobnej prevádzky bola výroba spustená. FOTO: Imrich Makó.

Aktuálne „vlajková loď“ priemyselného parku Ferovo zamestnáva 16 zamestnancov. V júni by mali prijať ďalších, pričom po 4 až 6 týždňovom zaškolení prejdú na dve pracovné zmeny. Platí, že do konca roka by malo vo výrobe pracovať 50 pracovníkov. Keďže už dnes evidujú objednávky z Nemecka, Rakúska, Českej republiky, či Slovenska, vedenie firmy rokuje s mestom Vranov nad Topľou o prenájme ďalších pozemkov. Agora Solar, s.r.o. investovala vo Vranov nad Topľou 3,5 mil. eur s tým, že súčasťou investície bolo aj pristavanie skladových priestorov s rozlohou 600 m2. „S najväčšou pravdepodobnosťou začneme ešte v tomto roku stavebné konanie na rozšírenie priestorov. Skladová hala, ktorú sme postavili, nám kapacitne nestačí. Tým, že chceme ísť na tri zmeny, budeme potrebovať podstatne väčšie množstvo zásob materiálu, ktoré v tejto chvíli nemáme kde uskladniť,“ vysvetlil M. Šeba.

V priemyselnom parku Ferovo zatiaľ pôsobia Ematech, s.r.o. a Agora Solar, s.r.o. Primátor Ján Ragan priznal nádejné rokovania s ďalšou firmou pôsobiacou v oblasti strojárenstva, ktorá má v portfóliu perspektívne progresívne technológie. V hre je v priebehu troch rokov až 500 nových pracovných pozícií. „Môžem povedať, že vedieme vysoko aktuálne rokovania s ďalším potenciálnym investorom. Ak všetko dobre dopadne, stavať by sa mohlo začať ešte v tomto roku. V hre je niekoľko stoviek pracovných miest s tým, že prví zamestnanci by mohli nastúpiť už v budúcom roku,“ dodal J. Ragan.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!