200 ton z lesa von: Študenti SOŠD vysadia a vrátia do lesa 140 dubov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

„Do lesa treba priniesť život.“ Táto veta od koordinátora projektu 200 ton z lesa von Miroslava Vaterku zo Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove na Topľou dokonalým spôsobom vystihuje misiu, do ktorej sa so študentmi pustili. Výsledkom bude viac ako sto vysadených dubov pri Vyšnom Kazimíri.

Projekt 200 ton z lesa von už svojim názvom jasne deklaruje cieľ, ktorý si v Strednej odbornej škole drevárskej vo Vranove nad Topľou určili. Keďže odpadové barbarstvo spojené s odpadovou turistikou (bohužiaľ) stále patrí medzi patologické javy v našej spoločnosti, rozhodli sa študenti pomôcť prírode tým, že tretí rok zbierajú v lesoch odpad. Zatiaľ sa im podarilo vyzbierať 15 ton. S touto iniciatívou zašli dokonca tak ďaleko, že s úspechom do lesov pozvali základné a stredné školy po celom Slovensku.

Život do lesa

Ako vysvetlil koordinátor projektu Miroslav Vaterka, jeho zmyslom je budovať akýmikoľvek kreatívnymi cestami u mladých ľudí pozitívny vzťah k prírode. Pozitívny vzťah k životnému prostrediu. Ďalší z inšpiratívnych príbehov si ich našiel priamo pred školou, kde rastú dub zimný, dub letný a dub cerový. „Z lesov chceme odpad nielen odniesť, ale do lesov treba priniesť aj život,“ vysvetľoval Miroslav Vaterka.

Doby do lesa

Prístup „priniesť do lesov život“ premenili na iniciatívu, na ktorej konci bude vysadenie mladých stromčekov. Pred školou vyzbierali cez 400 žaluďov a počas predminulej zimy ich stratifikovali v mokrých pilinách. Vyklíčilo ich okolo 140 a ďalší rok ich nechali v zakoreňovačoch. „Dočítal som sa, že žalude majú veľmi nízku klíčivosť, čo potvrdzuje aj naša skúsenosť, lebo sa nám ujal každý tretí. Všimol som si však, že aj tie žalude, ktoré sa neotvárali a vyhodili sme ich, začali neskôr predsa len klíčiť. Zrejme im trvá dosť dlhý čas, kým pustia korienok, ktorý je nakoniec niekoľkonásobne dlhší ako vrchná časť. Priznám sa, bola to pre nás všetkých zaujímavá skúsenosť,“ dodal s úsmevom M. Vaterka.

Do V. Kazimíra

V týchto dňoch ich študenti drevárskych odborov a mechanici počítačových sietí presadili do kvetináčov, kde budú naberať ešte rok na sile. Vysádzajú sa totiž ako dvojročné. „Duby sa vysádzajú ako dvojročné do konca februára. Keď sme sa pýtali, kde by sme ich mohli vysadiť, Lesy SR nám odporučili okolie Vyšného Kazimíra, pretože práve tam sú duby dominantné,“ reagoval M. Vaterka.

Inšpirácia po Slovensku

Projekt 200 ton z lesa von sa môže tento rok pochváliť rekordnou účasťou 45 škôl z celého Slovenska, alebo ak chcete od Kuchyne v okrese Malacky až po mesto Stropkov. Pridanou hodnotou popri upratovaní lesov a verejných priestranstiev sú i rôzne iné aktivity prepojené s kladným vzťahom k prírode. „Napríklad žiaci zo Základnej školy v Kuchyni inštalovali v rámci podujatia Noc s Andersenom vtáčie búdky. V Humennom majú zase klub Enviráčik, kde organizujú rôzne zážitkové aktivity, počas ktorých získavajú deti kontakt s prírodou naozaj originálnym a bezprostredným spôsobom,“ uviedol dva príklady z mnohých M. Vaterka.

Projekt 200 ton z lesa von podporila v roku 2023 REVIA – Malokarpatská komunitná nadácia.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!