Záchranár Tomáš Vaňo zachránil Vranov, po piatich rokoch v bráne!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Víťazstvo MFK Vranov nad TJ Baník Kalinovo presiahlo futbalový rozmer. Brankár Tomáš Vaňo a útočník Erik Burcák do neho vložili aj kusisko človečiny. Najväčším súperom zverencov trénera Romana Lazúra sú v jeseni zdravotné patálie. Povolaním profesionálny záchranár a lekár mužstvo v štichu nenechali!

Futbalový osud Vranovčanom v aktuálnej sezóne nepraje. Tréner Roman Lazúr počíta počas celej sezóny straty. Viacerí hráči nastupujú so sebazaprením, preto skladať zostavu za týchto okolností je skôr umením, ako rutinou.

Nahradiť brankára vo futbale je nemožné. Hráčov v poli ešte vyrotovať viete, ale brankársky post je špecifický. Vo Vranove sa na Emila Sudimáka a Vlada Havrylenka zosypala kompletná športová smola. Odchovanec trebišovského futbalu nedochytal zápas v Lipanoch. Ukrajinský mladík tiež nebol stopercentne fit, preto klub k nemu angažoval Tomáša Vaňa. Pre istotu, keby niečo…

Aby nepríjemností nebolo málo, vo Fiľakove sa zranil aj Vlad Havrylenko. Keďže Tomáš Vaňo mal službu, záverečných päť minút, plus nadstavený čas dochytal kapitán Marek Babjak… V situácii, kedy má Vranov na konte druhý najvyšší počet inkasovaných gólov, potrebovalo mužstvo pracovať v pokojnejšej atmosfére, ako dobiehať zdravie pri ďalšom zranení, navyše na kľúčovom poste! „Pravdupovediac, dohodnutí sme boli na pozícii dvojky s tým, že budem kryť chrbát Vladovi Havrylenkovi. Neveril som, že môže prísť situácia, kedy sa zraní aj on a pôjdem do brány. Nakoniec to vyšlo tak, že som dnes proti Kalinovu, ktoré je farmárskym tímom Podbrezovej, nastúpil,“ začal náš pozápasový rozhovor Tomáš Vaňo.

A teraz poďme vypointovať futbalový príbeh štatistikami Tomáša Vaňa. Naposledy stál v bráne začiatkom septembra 2018 ako brankár štvrtoligového Nižného Hrušova. Medzi žrde sa v súťažnom dueli postavil po piatich rokoch, navyše bez toho, aby v týždni absolvoval čo i len jeden tréning. „Berty“ má však povesť bojovníka a srdciara. U neho si môžete byť istí, že chrbtom sa vám nikdy neotočí. Záchranára má v sebe zakódovaného ako človek, ako športovec! „Keď ide človek do brány, musí si zdravo veriť. Na druhej strane, súťažný zápas som nechytal päť rokov. Zo súčasných spoluhráčov som hral len s Marekom Babjakom. Rozumeli sme si vtedy, rozumeli sme si aj dnes. Vo futbale je dôležitý pocit, ak viete, že sa môžete na spoluhráčov spoľahnúť. Za mňa musím povedať, že ma celý týždeň podporovali, preto som sa im to snažil v zápase vrátiť,“ zdôraznil Tomáš Vaňo.

Vranov išiel do vedenia už po šiestich minútach hry. Pokutový kop premenil Lukáš Kulich. Gól naštartoval viac ako slušné tempo. Kalinovo určite nepripomínalo mužstvo z druhej polovice tabuľky. Hostia sa po rýchlej akcii dočkali v 19. min – Ridwan Sanusi obalil loptu po zemi nechytateľne. Po zmene strán si domáci mohli pomôcť viacerými rohovými kopmi a najmä dvoma tutovkami. Najmä pri príležitosti Lukáša Kulicha sa tlieskalo aj hosťujúcemu brankárovi Adamovi Dankovi. Vranovskú loď nasmerovali definitívne do víťazného prístavu Jakub Straka s Jozefom Kandalom, ale… Tréner Kalinova reagoval zmenou rozostavenie, aj vysunutím Michala Breznaníka na hrot. Jeho zverenci neboli ďaleko od toho, aby do scenára prehovorili gólovo, pretože za stavu 2:1, i 3:1 cinkli po dvoch štandardkách o žrď. „Keďže som nastupoval bez tréningu, vážim si, že mi chlapci pomohli. Zodpovedne bránili, zblokovali viacero striel a dvakrát som mal aj postavené žrde. Tým, že Kalinovo sa posilnilo o štyroch hráčov Podbrezovej, stál proti nám atraktívny súper s futbalovou kvalitou. V druhom polčase sme išli za víťazstvom, vypracovali sme si viac príležitostí, preto si myslím, že tri body sme si zaslúžili. Priznám sa… Som rád, že som mohol byť toho súčasťou,“ reagoval T. Vaňo.

Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť. Tomáš Vaňo však ostáva nohami na zemi. Aj s troma bodmi vo vrecku a rešpektom od fanúšikov na štadióne či na sociálnych sieťach pripomenul, že na prvom mieste má rodinu! „Nad otázkou, či pokračovať, som rozmýšľal, ale… Pred piatimi rokmi som skončil s futbalom kvôli tomu, že som nastúpil na záchranku. Do mesiaca mám do 20 služieb a je to náročné. Oženil som sa, máme trojmesačnú dcérku. Keď mám voľno, chcem tráviť čas s nimi, preto to vidím skôr na to, že vo futbalovej kariére pokračovať nebudem,“ dodal rodák z Nižného Hrušova.

Nielen Tomáš Vaňo sa postavil k situácii chlapsky. Pozornosť si zaslúži aj útočník Erik Burcák. Hoci ako lekár sa naplno venuje svojej profesii, s Romanom Lazúrom má dohodu, že ak bude potrebovať, príde pomôcť. Proti Kalinovu prišiel a odohral celý druhý polčas. „Hráči často hovoria o tom, aká dôležitá je pre nich dôvera trénera.  V našom prípade to otočím. Situáciu zvládame len vďaka tomu, že teraz ja, ako tréner, môžem veriť týmto chlapom! Viacerí by sa potrebovali doliečiť, ale nikto, ak môže, nenechal tento tím v štichu. Prístup Tomáša Vaňa a Erika Burcáka, pokiaľ sa pýtaš priamo na nich, nebol len gestom. Išli s kožou na trh, čím ukázali, že sú správni chlapi. Toto už nie je len o futbale alebo o frázach o partii… Toto mužstvo má charakter, preto som hrdý na to, že som jeho trénerom,“ zdôraznil tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

MFK Vranov – TJ Baník Kalinovo 3:1 (1:1)

Góly: 6. Kulich (11m), 66. Straka, 82. Kandala – 19. Sanusi.

ŽK: 40. Šuľák – 43. Sanusi, 89. Fajčík.

Zostava Vranov: Vaňo – Krajňak (76. Kandala), Šuľák, Babjak, R. Tomko, Straka, Verčimák, Marcinko, Kulich (89. Sabol), Digoň (85. Wayland), Milenky (46. Burcák).

Zostava Kalinovo: Danko – Vilhan, Tatar, Uhlár, T. Filipiak, Toshor (79. Hronec), Khomych, Breznaník, Kováč (39. Fajčík), Khiminets (85. A. Filipiak), Sanusi.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!