Víťaz STD Domaša Tour S. Béreš pretekal na pamiatku zosnulého kamaráta

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Medzi víťazov STD Domaša Tour pribudlo nové meno. V poradí 6. ročník ovládol Stanislav Béreš z tímu FIREFLY. Etapa, ktorú absolvoval po cestách vranovského okresu nebola pre neho iba prípravou pred pretekmi Okolo Slovenska, ale aj poctou dvojnásobnému víťazovi tohto podujatia Adriánovi Babičovi.

Na takmer tri stovky cyklistov čakalo v nedeľu 73 kilometrov s prevýšením 460 metrov. Štart a cieľ bol obligátne v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá. Na rýchlej trati sa karty pre konečné poradie začali rozdávať v polovici etapy, kedy sa od pelotónu odtrhla trojčlenná skupina na čele so Stanislavom Bérešom. Člen cyklistického tímu FIREFLY nasadil k definitívnemu úniku zhruba 10 kilometrov pred cieľom, kde ho ako víťaza klasifikovali s minútovým náskokom. „Keďže v stredu štartujem na Okolo Slovenska, vzal som tieto preteky ako súčasť prípravy. Na trať som vyrážal s tým, že sa nebudem šetriť a ak to bude potrebné, potiahnem aj sám. Ostal som pozitívne prekvapený, že sa jazdilo veľmi rýchlo. Vzhľadom k tomu, že organizačné zabezpečenie bolo na úrovni, mohli sme sa sústrediť iba na cyklistiku a za seba môžem povedať, že preteky celkovo naplnili moje očakávania,“ uviedol víťaz 6. ročníka STD Domaša Tour Stanislav Béreš, ktorý len potvrdil formu z ostatných dní, keď predminulú nedeľu triumfoval na kritériu Slovenského pohára v Spišskej Novej Vsi.

Pocta zosnulému kamarátovi

Pre S. Béreša to bola druhá účasť na STD Domaša Tour. Hoci sa tu chcel po minulé roky vrátiť, termín v okolí Zelenej perly východu mu kolidoval s inými podujatiami, na ktorých štartoval, či už to bol Slovenský pohár alebo s pretekmi na medzinárodnej scéne. Teraz mal nielen voľnú nedeľu v kalendári, ale aj o dôvod navyše prísť pretekať. „Chcel som si uctiť pamiatku môjho kamaráta a kolegu z tímu Aďa Babiča, ktorý preteky na Domaši dvakrát vyhral, no v máji tragicky zahynul,“ dodal tichým hlasom S. Béreš, ktorý ako člen realizačného tímu doprevádzal rodáka z Popradu aj na tohtoročných marcových Majstrovstvách Európy v cyklistike nepočujúcich v tureckej Antalyi, kde náš reprezentant získal jednu zlatú a tri strieborné medaily.

Vodiči vs. cyklisti

Bezpečnosť cyklistov na slovenských cestách je skloňovaná téma, ktorá v tomto roku vygradovala. V máji tragicky zahynul Adrián Babič a v auguste Róbert Nagy ml., obidvaja slovenskí reprezentanti v cyklistike… S. Béreš síce vníma, že za posledné roky stretáva stále viac ohľaduplnejších vodičov, no nájdu sa i výnimky a vtedy pre cyklistov začínajú problémy. „Keď sa v 50-kilometrovej rýchlosti ťuknú dve autá, maximálne si pokrivia plechy. Zrážka s cyklistom má však poväčšine fatálne následky. Mnohí vodiči počas šoférovania venujú pozornosť technológiám, či už mobilom alebo pozerajú na GPS. Stačí chvíľka nepozornosti a tragédia je na svete. Treba si uvedomiť, že cyklista je voči autu absolútne bezbranný, pritom stačí malý kontakt napr. so spätným zrkadlom. Pokiaľ sa vodič na pár desiatok sekúnd zaradí za cyklistu, extrémne ho to nespomalí, ale v tej chvíli mu možno práve zachránil život a zároveň ho sebe nepokazil,“ pripomenul S. Béreš, ktorý pridal apel aj smerom k samotným cyklistom.

Zdôraznil, že na cestách si musia prejaviť rešpekt obidve strany, preto odporúča, aby cyklisti boli viditeľne označení reflexnými prvkami, či blikačkami. „Aj mne sa stáva, že stretávam skupinky cyklistov jazdiť na hlavných ťahoch, kde idú 2 – 3 vedľa seba… Svoj diel zodpovednosti si musíme uvedomiť všetci a navzájom sa tolerovať,“ doplnil člen cyklistického tému FIREFLY.

Pochvala organizátorom pretekov

Slovo „bezpečnosť“ viackrát vyslovil aj v súvislosti s nedeľňajšími pretekmi. Za zvládnutú organizáciu na trati však organizátorov z radov Vranovských vydier pochválil. „Trať je zaujímavá aj pre fanúšikov, ktorí nás prišli povzbudiť. „Balík“ sa hneď po štarte neroztrhá a diváci si môžu užiť atmosféru pravých pretekov. Na druhej strane, ak by bol na začiatku kopec, jazdci v pelotóne by sa vyselektovali. Predsa len, čím viac ľudí jazdí pokope, o to je väčšie riziko kolízií. Na Domaši však bola organizácia zvládnutá. Jazdilo sa na kvalitnom asfalte, preteky mali pokojný priebeh a určite si ich užila aj široká cyklistická verejnosť, pre ktorú sú primárne určené,“ hodnotil Stanislav Béreš.

Stanislav Béreš bude pretekať s Chrisom Froomom, či Petrom Saganom

Od 15. do 19. septembra bude žiť cyklistická verejnosť pod Tatrami podujatím Okolo Slovenska. Keďže na našich cestách sa predstavia štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome a fenomenálny Peter Sagan, právom sa hovorí o športovej udalosti roka.

Štart na Okolo Slovenska

Na štarte v drese slovenskej reprezentácie nebude chýbať ani Stanislav Béreš. „Hoci venujem cyklistike veľa času, stále platí, že ju robím len popri civilnom zamestnaní. Bude to pre mňa určite veľká česť postaviť sa na štart a pretekať s profesionálmi. Mojim cieľom bude preteky dokončiť a ukázať podľa možností slovenské farby v nejakom úniku alebo sa pokúsim niekde natlačiť do záveru. Uvedomujem si však, že to bude extrémne náročné, ale teším sa na toto cyklistické dobrodružstvo,“ uviedol S. Béreš.

Ukázať sa v úniku

Okolo Slovenska štartuje dvojkilometrovým prológom v historickom centre Košíc. So štartom a cieľom v metropole východu je naplánovaná druhá etapa. Ďalšie etapy absolvujú cyklisti na tratiach Spišské Podhradie – Dolný Kubín, Dolný Kubín – Považská Bystrica a Trenčianske Teplice – Trnava. „Najlepšie poznám etapu v okolí Košíc, kde som dva roky býval. Teoreticky by mi mohla sedieť najviac, lebo viem, čo ma na nej čaká. Veľa bude závisieť od toho, pre aké tempo sa rozhodnú popredné tímy. Na papieri nemusí vyzerať profil náročne, ale ak sa nasadí ostré tempo, dostaneme zabrať aj tam, kde by to fanúšikovia nepredpokladali,“ vysvetlil S. Béreš.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!