O víťazovi STD Domaša Tour rozhodol historicky najdramatickejší dojazd

STD Domaša Tour 2020 potvrdila pozíciu medzi najprestížnejšími neprofesionálnymi cyklistickými podujatiami na Slovensku. Vo svojej 5-ročnej histórii ponúkla v nedeľu najdramatickejší dojazd, ktorý rozhodol o tom, že v mužskej kategórii zvíťazil Poliak Adrian Krawczyk (Luks 3 Piaseczno). Medzi ženami bola najrýchlejšia Kristína Čulíková.

Pred štartom 5. ročníka hlásili organizátori STD Domaša Tour 204 registrovaných cyklistov. Keď sa hlavný pelotón vydal na 73 kilometrov dlhú trať, dojazd do cieľa patril detskej verzii pretekov. Cyklistické nádeje zbierali prvé skúsenosti a pri nasadení, s akým sa pustili do pretekania, by neprekvapilo, ak by sa o pár rokov niektoré z mien na štartovnej listine objavili v profi pelotóne.

Medzi seniormi to ešte po stúpanie pri obci Detrík vyzeralo na to, že do cieľa bude špurtovať pelotón v historicky najväčšom počte. Nakoniec sa predsa len do úniku dostali Adrian Krawczyk a Slovák Adrián Babič. Obidvaja už pocit víťazstva na STD Domaša Tour zažili a ich nástup pred cieľom so „saganovským“ dojazdom sľuboval parádny zážitok.

Adrian Krawczyk si na STD Domaša Tour vyjazdil druhé víťazstvo.

Kým došlo k absolútnemu finišu, A. Babiča zradil bicykel. Náš najúspešnejší pretekár s kompletnou medailovou zbierkou na Deaflympiáde 2017, účastník majstrovstiev sveta, aj Európy do 23 rokov, ktorý sa dvakrát predstavil na Okolo Slovenska, na začiatku stúpania pred cieľom spadol. Napriek tomu nasadol na bicykel a pokúšal sa uhájiť aspoň druhé miesto. Opäť sa však ocitol na zemi a preteky už nedokončil. Druhý nakoniec skončil Belgičan Delie Bram a na treťom mieste bol klasifikovaný najlepší zo Slovákov Samuel Staško. „Takmer celý čas sme jazdili v balíku. Všetko sa však rozhodlo na poslednom stúpaní, kde sme sa dvaja oddelili a pracovali až do finišu vo dvojici. Pád v takejto rýchlosti je bezpochyby nepríjemný, preto má Adrián môj rešpekt, že okamžite vstal a chcel ešte bojovať. Určite je to pre neho veľká škoda. Pokiaľ by sme šprintovali do cieľa spolu, bolo by to atraktívnejšie aj pre fanúšikov,“ uviedol Adrian Krawczyk.

20-ročný reprezentant tímu Luks 3 Piaseczno sa na Domaši predstavil tretíkrát. Pri svojej premiére v roku 2018 vyhral, minulý rok bol druhý a teraz zvíťazil znovu. „Na STD Domaša Tour sa cítim veľmi dobre, preteky majú vysokú športovú a organizačnú úroveň, preto som tu prišiel aj tretíkrát. Hoci tento rok zasiahla športový svet koronakríza, napriek tomu som si v tréningu nič neodpustil, čo mi dnes vynieslo víťazstvo,“ dodal A. Krawczyk.

Kristína Čulíková sa stala víťazkou STD Domaša Tour medzi ženami premiérovo.

Premiérový triumf si medzi ženami vyjazdila Kristína Čulíková. Do cieľa prišla v 10-člennom balíku a keď sme ju oslovili s prosbou na rozhovor, s úsmevom sa chcela najskôr uistiť, či naozaj vyhrala. Pozíciu na trati si totiž nekontrolovala, o to viac ostala v cieli prekvapená. „Čo sa trate týka, pre mňa je to ideálny pomer vzdialenosti a výškových metrov. Navzájom sme sa potiahli a spolupracovali asi 10-členná partia. Priznám sa, myslela som si, že predo mnou už sú v cieli nejaké ženy, ale keď som fakt prvá, je to paráda,“ usmievala sa Kristína Čulíková.

Podobne, ako A. Krawczyk, aj ona sa na STD Domaša Tour predstavila tretíkrát. Na 3. ročníku si, podľa jej slov, prišla otestovať vlastné limity bez výraznejších výkonnostných cieľov. Minulý rok však už skončila tretia a teraz zvíťazila. „Kým predtým som jazdila na trekovom bicykli, teraz som si kúpila cestný a pridala som aj kilometre v tréningu. Tento rok som, napriek koronakríze, stihla urobiť niečo cez 7 000 kilometrov, čo je pre mňa bežné i po iné sezóny,“ vysvetlila K. Čulíková.