RÚVZ „zatvára“ vo vranovskom okrese II. stupeň ZŠ, gymnázia a SOŠ

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou rozhodol vo vranovskom okrese o zatvorení II. stupňa základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemiologická situácia.

K uzatváraniu škôl, v prípade alarmujúcej situácie v regióne, vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch plnú podporu hlavného hygienika SR Jána Mikasa,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková. Ako dodala, zatiaľ sa tak rozhodli RÚVZ vo Vranove nad Topľou a Rožňave, ktorých vyhlášky už sú zverejnené vo Vestníku vlády SR.

V okrese Vranov nad Topľou nezasadnú od pondelka – 29. novembra do školských lavíc žiaci  II. stupňa základných škôl, gymnázií a stredných odborných škôl.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou reagoval na výsledky analýzy výskytu ochorení horných dýchacích ciest, vrátane ochorenia na Covid-19 a zhodnotenie epidemiologickej situácie v okrese.

Ako uviedla regionálna hygienička Ľudmila Rosiarová, I. stupeň ZŠ sa bude posudzovať individuálne podľa percenta chýbajúcich detí, pričom školské kluby detí zostávajú otvorené pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. Rovnako individuálne sa budú posudzovať aj materské školy.

Termín návratu žiakov a študentov do škôl bude závisieť od vývoja epidemiologickej situácie. „Na krízovom štábe sme o možnosti zatvorenia škôl hovorili už pred 1. novembrom, kedy sme ešte nemali nárast pozitívnych prípadov z týždňa na týždeň na úrovni 40%. Na základe preverovania kontaktov potrebujeme tento trend zastaviť práve v základných a stredných školách. Máme dokonca prípad, kedy sa 2-mesačné dieťa nakazilo od súrodenca zo školy… ,“ vysvetľovala regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová, podľa ktorej o vážnej situácii svedčí i to, že napr. laboratória nestíhajú vyhodnocovať analýzy testov na Covid-19.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!