Ján Lašák: Šport pomáha vychovávať pre našu spoločnosť osobnosti

  • hokej
  • Dátum: 18.02.2022
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Vladimír Dzurilla na Kanadskom pohári 1976. Dominik Hašek v Nagane. Ján Laco v Helsinkách a Štokholme. Patrik Rybár v Pekingu. Percento podielu na úspechu v podaní brankárov – hrdinov si uvedomujú aj v HC Bulls Vranov. Potvrdením tejto filozofie bol kemp, ktorý klub zorganizoval s partiou trénerov na čele s dvojicou Ján Lašák – Rastislav Staňa, zlatými legendami z Göteborgu.

Slovenský mládežnícky šport, hokej nevynímajúc, si prešiel počas kovidovej pandémie skúškou. Otáznik visel v prvom rade nad mládežou, ktorá mala zastavený tréningový proces, aj súťažné zápasy. V momente, ako to však opatrenia dovolili, vykorčuľovali Ján Lašák a Rastislav Staňa s ďalšími trénerskými kolegami vo Vranove nad Topľou na ľad, aby sa venovali brankárskym talentom.

V reakcii na pandémiu Ján Lašák zdôraznil, že ju nezľahčuje, no upriamil pozornosť na to, aby sa s rozvahou hľadali racionálne kompromisy. Sám si totiž prešiel situáciou, kedy jeho kariéra mohla skončiť už v kategórii žiakov. „Keď som bol siedmak, lekár mi zakázal hrať hokej a pamätám si, ako som plakal niekoľko dní. Hokej bol pre mňa všetkým, preto si viem predstaviť, čo museli deti prežívať. Keď som hovoril o pandémii, chcel som len, aby sme sa zamysleli nad tým, koľko ľudí čaká napr. na lanovku v lyžiarskych strediskách alebo ak môžu byť deti spolu v triede, prečo by nemohla ísť tá istá partia aj na tréning,“ vysvetľoval Ján Lašák.

Rovnako zdôraznil, že sa neprihováral len za hokej, ale na srdci mu ležia všetci mladí športovci. Ako jedným dychom pripomenul, osobnosť rozvíja každý šport a naša spoločnosť potrebuje generáciu, z ktorej vyrastú osobnosti. „Šport učí disciplíne, dochvíľnosti, zodpovednosti, v kolektívnych športoch tímovej spolupráci, rešpektu…,“ vymenoval J. Lašák.

Podľa Rastislava Staňu je dôležité dokázať udržať, resp. reštartovať u detí vášeň k hokeju. Zo svojich mládežníckych čias si za podmienok, kedy celoročná prevádzka zimných štadiónoch nebola samozrejmosťou, pamätá, ako vždy potreboval chvíľu, aby sa mu na ľade vrátili pohoda a rutina. Túto spomienku vytiahol v empatickej reakcii a s dôrazom na to, že mladí hráči budú potrebovať trpezlivosť a budú musieť byť trpezliví. „Prvé tréningy budú určite aj pre tieto deti náročnejšie, pretože sa nebudú cítiť v bráne tak komfortne, ale dnes sme tu i kvôli tomu, aby im pomohli a napr. zábavnými prvkami im vrátili radosť,“ reagoval R. Staňa.

Majstri sveta z Göteborgu vykorčuľovali na ľad s mladými brankármi vo vranovskej STD Aréne ešte v roku 2017. Už vtedy J. Lašák apeloval na to, že kluby im musia venovať adekvátnu pozornosť pod dohľadom trénerských odborníkov, ktorí by si s nimi pracovali koncepčne na pravidelnej báze, presne tak ako sa obrusujú individuálne zručnosti obrancov a útočníkov. Navyše, brankársky post bol, je a bude špecifický. Z pohľadu R. Staňu je o to viac dôležité, aby bol pre mladých brankárov vytvorený dostatočný priestor na konfrontovanie sa nielen s hernými situáciami, ale aj emóciami. „Tréning je tréning a zápas je zápas. V zápase prichádza adrenalín, zodpovednosť a s tým spojený tlak, s ktorým sa musia naučiť žiť. To sa ani tréningovým nasadením nahradiť nedá… Je to podobné ako v škole, kde majú tiež náročný test a potrebujú sa s tým vyrovnať,“ uviedol príklad R. Staňa.

Obidvaja si však našli čas aj na rodičov, s ktorými debatovali v rámci besedy. Tento formát komunikácie sa im osvedčil, pretože rodičia často neodhadnú mieru podpory a tá sa potom míňa účinku. „Počas hry mám kameru za bránou a ďalšiu na tribúne. Keď robím rozbor, pozriem si situácie z týchto uhlov pohľadov a ešte sa pýtam brankára, ako to videl on, lebo úspešný zákrok ovplyvňuje veľa detailov. Obdivujem rodičov, ktorí to vidia hneď a dokážu dieťaťu ešte v aute po ceste domov povedať, kde urobilo chybu. Napriek tomu, čo mám odchytané, som sa na tento level ešte nedostal,“ dodal s úsmevom J. Lašák, ale posolstvo, ktoré odkomunikoval, je zatiaľ nadčasové!


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!