Čítanie so zážitkom. Práve v tomto duchu sa už tradične nesú aktivity organizované Hornozemplínskou knižnicou vo Vranove nad Topľou. Keďže rok 2014 bol vyhlásený ako Európsky rok rodiny, všetky podujatia, či už v rámci Vranovských knihodní alebo Týždňa slovenských knižníc si kládli za cieľ posilnenie spoločenského významu čítania v rodinách.
Ruku rodinám, ktoré pravidelne navštevujú knižnicu, podali vo Vranove zvýhodneným členským. Ocenením pre najaktívnejšie rodiny bol aj prvý ročník súťaže Najlepšia čitateľská rodina. Trojčlenné tímy museli preukázať vedomosti o knihách, ich autoroch, ilustrátoroch a tiež sami dotvárali príbehy. Dodáme, že víťazom sa stala rodina Hakošová a idea súťaže získala mimoriadne pozitívny ohlas aj medzi odbornou knihovníckou verejnosťou. „Kolegovia v Čechách robili prieskum, podľa ktorého im vyšlo, že ženy čítajú oveľa viac ako muži. Zároveň zistili, že je veľmi dôležité, či číta aj otec, ktorý je veľmi silným vzorom. Keď chodí s deťmi do knižnice otec, má to na nich väčší vplyv. Hoci v našom prípade súťažili iba mamičky s deťmi, sme radi, že počas roka sú aktívni aj oteckovia,“ uviedla riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Emília Antolíková.
Počas Týždňa slovenských knižníc s mottom „Knižnica pre rodinu“ zaujalo Čítanie s babičkou určené deťom materských škôl. Prepojenie najmladšej generácie so seniormi sa ukázalo ako veľmi inšpiratívne. „Zistili sme, že staré mamy už svojim vnúčatám nečítajú, ale deti chcú počúvať čítané rozprávky. Hoci im čítajú pani učiteľky, prípadne rodičia, babičky predsa len čítajú ináč a bolo by dobré, keby sa tento zvyk z našich rodín nevytratil,“ dodala E. Antolíková.
Ak si pomôžeme číslami, tak podujatia v rámci Vranovských knihodní navštívilo 1 961 návštevníkov. Zmyslom všetkých aktivít bolo posilniť puto medzi čitateľom a knihou. Vychádzajúc z tohto predsavzatia zorganizovala Hornozemplínska knižnica sériu besied so spisovateľmi. „Bezprostredné stretnutia so spisovateľmi sú ako odovzdávanie ohňa. Knihu si síce môžete prečítať aj pri svetle z lampy, ale iba oheň nás hreje a to je zážitok, ktorý sa nedá ničím nahradiť,“ pripomenula E. Antolíková.
Seriál besied má vo Vranove pevnú tradíciu. Jeho pridanou hodnotou je, že vychádza v ústrety všetkým generáciám čitateľov od detí až po seniorov, pričom nechýbajú stretnutia nielen s renomovanými a obľúbenými autormi, ale tiež s regionálnymi osobnosťami. „Nádherná bola beseda s detským spisovateľom Valentínom Šefčíkom, pretože deti sa predbiehali v recitovaní jeho veršov. Na druhej strane, sám autor je riaditeľom základnej školy, deťom hovoril svoje básničky, vtipy, zabával ich a po tomto veľmi príjemnom stretnutí stúpla výpožička jeho kníh. Zase trošku iný odkaz zanechala Betka Verešpejová, ktorá nečítala z vlastných kníh, ale čítala iného autora, lebo ako vysvetlila, dôležité je, aby si každý našiel vlastného spisovateľa, vlastnú knihu a hlavne, aby čítal,“ dodala na záver E. Antolíková.