Základná škola v mestskej časti Lomnica bude vyradená zo Siete škôl a školských zariadení SR. V preklade to znamená, že k 1. septembru 2025 končí. Poslanci sa však budúcnosťou objektu ZŠ zaoberali takmer hodinu.
„Spájanie ročníkov v jednej triede podporuje rozvoj tolerancie, schopnosť spolupracovať a vytvárať priateľské vzťahy. Malý kolektív detí umožňuje podporovať rozvoj každého dieťaťa,“ pozývala prvákov Základná škola v mestskej časti Lomnica. Misiu sa nakoniec naplniť nepodarilo a škola končí.
Dôvodom vyradenia ZŠ v MČ Lomnica zo Siete škôl a školských zariadení SR je nedostatok detí. Po zápise žiakov na školský rok 2025/2026 informovala riaditeľka základnej školy mesto Vranov nad Topľou o tom, že do 1. ročníka majú záujem nastúpiť dvaja žiaci, rovnako dvaja žiaci by boli v 2. ročníku, jeden žiak v 3. ročníku a šiesti žiaci v 4. ročníku.
Ako sa uvádza v dôvodovej správe pre poslancov Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou, následne bolo 6. mája zvolané mimoriadne rodičovské združenie. Rodičia boli informovaní, že škola s vyššie spomínaným počtom žiakov bude fungovať od nového školského roka ako jednotriedna základná škola. „Rodičia, zákonní zástupcovia ôsmich žiakov tejto základnej školy, do 15. mája 2025 informovali riaditeľku školy, že ich deti budú navštevovať v novom školskom roku inú základnú školu v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Vranov nad Topľou. Po tejto informácií majú v novom školskom roku záujem o štúdium na tejto škole len traja žiaci,“ citujeme z dôvodovej správy.
Na základe tejto skutočnosti Rada školy Základnej školy, Lomnická ulica 620 odporučila mestskému zastupiteľstvu vyradiť k 1. septembru 2025 školu zo Siete škôl a školských zariadení SR. Rovnaké odporúčanie dala aj komisia školstva a mestská rada. „Žiaci príslušnej školy po vyradení školy zo Siete škôl a školských zariadení budú umiestnení buď v spádovej základnej škole, alebo žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie,“ uvádza sa v materiáli pre mestské zastupiteľstvo.
O prenájom nehnuteľnosti po bývalej základnej škole však požiadalo Amos-vzdelávanie a rozvoj Vranov nad Topľou, o.z. Za účelom prevádzkovania súkromnej školy a realizácie vzdelávacích aktivít pre deti od 1. ročníka základnej školy. Zámer bol na schválenie predložený ako prípad hodný osobitného zreteľa. „Z dôvodu nájmu majetku mesta podporujúceho všeobecne akceptovateľný verejnoprospešný účel vo výchovno-vzdelávacej oblasti, t. j. prevádzkovanie súkromnej školy a realizácie vzdelávacích aktivít pre deti od 1. ročníka základnej školy, v súlade s cieľmi a predmetom činnosti občianskeho združenia Amos-vzdelávanie a rozvoj,“ citujeme z dôvodovej správy. Dodáme, že nájomné bolo navrhnuté vo výške 1 eura.
Gabriel Müllbauer sa pozastavil tým, že objekt bývalej ZŠ nebol ponúknutý vo verejnej obchodnej súťaži a tiež upozornil na jednoeurový nájom. Primátor Ján Ragan vysvetlil, že mesto Vranov nad Topľou bolo oslovené Amos-vzdelávanie a rozvoj, o.z., ktoré zastupuje Veronika Zemanová, dva týždne pred rokovaním MsZ. Keďže radnica má záujem, aby v MČ Lomnica pokračovala základná škola kontinuálne od nového školského roka, padlo rozhodnutie neprenajímať tieto priestory na komerčné služby. Súčasťou zmluvy mala byť tiež klauzula, že mesto bude môcť využívať priestory ZŠ pre kultúrno-spoločenské udalosti alebo pre potreby volieb. „Z pohľadu mesta to nie sú komerčné priestory, prioritou pre nás je, aby na Lomnici bola škola aj ďalej. Ak do toho chce ísť súkromná spoločnosť a chce tam prevádzkovať školu, je to jej know-how, ako ju naplniť. Našou požiadavkou je, aby v prvom rade prijali predovšetkým deti z mestskej časti Lomnica, ak budú mať záujem o túto ZŠ,“ uviedol Ján Ragan.
Presťahovanie materskej školy v MČ Lomnica do priestorov ZŠ navrhol Miroslav Lapčák, ktorému chýbalo predstavenie zámeru občianskeho združenia a tiež sa pýtal, čo sa statne s priestormi, ak OZ k 1. septembru nezíska zriaďovaciu listinu od Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Poslanec za MČ Lomnica Štefan Jančík vysvetlil, že materská škola je vo vyhovujúcich, navyše, zmodernizovaných priestoroch. „Ak by tie priestory mali ostať prázdne, uvažovali sme aj nad tým, aby sme tam presunuli materskú školu. Tým, že je záujem, aby tam bola základná škola, z pohľadu mesta je lepšie, ak v mestskej časti bude materská, aj základná škola,“ doplnil J. Ragan.
Termínovo sa pri 1. septembri, z toho istého dôvodu ako M. Lapčák, pristavil Jozef Mikita. Navyše dodal, že si nespomína, aby niekedy schvaľoval nájom na dobu neurčitú. „Všetko pripravujú tak, aby mohli od 1. septembra začať, či už samostatne alebo ako alokované pracovisko,“ odpovedal J. Ragan.
Rozprava sa v ďalšom priebehu točila okolo toho, či mesto malo vypísať verejnú obchodnú súťaž na prenájom priestorov, napr. so špecifikáciou účelu alebo zvoliť prípad hodný osobitného zreteľa. Rozdiel je vo verejnom prístupe k informáciám. „Zámer sa zverejňuje na internetovej stránke mesta a úradnej tabuli po schválení v mestskom zastupiteľstve. To znamená, že ak by sa dnes (26.6. – pozn. redakcie) schválil zámer, toto je ten deň, kedy bude zverejnený,“ vysvetlila hlavná kontrolórka Mária Cingeľová.
V rámci rozpravy vystúpila Michaela Kalmanová, ktorá má tiež záujem o prenájom priestorov po bývalej ZŠ. Žiadosť si podala v týždni, kedy zasadalo mestské zastupiteľstvo. Pýtala sa, prečo sa nerokuje aj o jej žiadosti. Vedúca oddelenia mestského majetku Anna Petríková vysvetlila, že žiadosť OZ Amos-vzdelávanie a rozvoj bola podaná skôr. „Čakala som, kým to bude oficiálne zverejnené na stránke mesta a nikde som to nenašla. Kvôli tomu som doniesla žiadosť teraz. Nešlo o to, že by som o tieto priestory nemala záujem. Myslela som si, že je tam nejaká postupnosť, že sa najskôr vyradí škola a potom dostane verejnosť možnosť predkladať žiadosti. Ak schválite tento zámer, ja sa už potom o budovu uchádzať nemôžem,“ vysvetľovala Michaela Kalmanová. Záujem má prevádzkovať sociálne služby – denný stacionár pre mentálne a telesné postihnuté deti či deti s poruchou autistického spektra po ukončení základnej alebo praktickej školy. Priestory bývalej ZŠ by pre stacionár vyhovovali aj kvôli bezbariérovému prístupu. „Učím na špeciálnej škole a toto je nápad aj našich mamičiek, ktorým sa ho snažím pomôcť zrealizovať,“ dodala M. Kalmanová.
Ján Ragan priznal, že s Michaelou Kalmanovou boli v minulosti, v spoločnosti poslanca Františka Daniša, na obhliadke priestorov. Vranovský primátor zároveň uviedol, že o jej aktuálnej žiadosti sa dozvedel v deň konania MsZ. „Keby sme nehovorili o tomto zámere (Amos-vzdelávanie a rozvoj Vranov nad Topľou, o.z., pozn. red.), boli by ste dnes na programe rokovania Vy. Boli sme radi, že niekoho máme a o Vás sme nevedeli. Budeme rokovať s nimi, aj s Vami, je tu priestor rozprávať. Z pohľadu mesta budem len rád, ak tu bude i takáto sociálna služba. Nebránime sa hľadať priestory,“ reagoval J. Ragan.
K väčšej transparentnosti vyzvala Ľudmila Škurlová. Zámer zriadiť súkromnú základnú školu v uvoľnených priestoroch po „mestskej“ ZŠ nenamietala. Hovorila však o tom, že ak padne rozhodnutie zachovať v Lomnici ZŠ, nech rovnakú šancu dostanú všetci, ktorí by mali záujem prevádzkovať školské zariadenie. „Veď ani my poslanci sme nevedeli, že priestory sú k dispozícii, resp. osobne som to nevedela. Vyplynulo to až z materiálov, že škola bude končiť. Nikto z verejnosti nemal šancu sa dozvedieť, že priestory budú voľné. Najtransparentnejšie by bolo, keby rovnakú možnosť dostali všetci a potom by sme v zastupiteľstve rozhodli,“ vystúpila v rozprave Ľudmila Škurlová.
Rovnako Igor Pribula zdôraznil, že spochybňovaný nie je zámer otvoriť súkromnú základnú školu, ale proces a transparentnosť pri prenájme mestského majetku. „Pán primátor, priznáš, že dva mesiace rokujete o tom, že škola končí. Mohli sme dať oznam a mohli sme sa dohodnúť, lebo nikto by nebol proti, nikto nie je proti. Špecifikujme, že tam chceme základnú školu. Na 99% by sa prihlásil len OZ Amos, bolo by to čisté a jasné,“ dodal Igor Pribula.
Ján Ragan kontroval, že situácia okolo ZŠ v MČ Lomnica bola živým procesom s viacerými alternatívami, ktoré riešili od momentu, ako sa stalo témou, že hrozí nedostatok detí. Emotívnu debatu, ktorá v zastupiteľstve vznikla, považoval za prejav záujmu pri hľadaní riešení. „Netušili sme, že by mohli byť viacerí záujemcovia, vedeli sme len o jednom. Aby sme nedopadli tak, že nakoniec nebudeme mať nikoho. Začneme zverejňovať, tendrovať a pokiaľ niekoho vysúťažíme, treba si uvedomiť, že školský rok sa začína 1. septembra. Ak sa jeho začiatok nepodarí stihnúť, budeme musieť čakať ďalší rok,“ reagoval J. Ragan.
Debatu o nedostatočnej transparentnosti Ján Ragan odmietol, pričom oponoval časovou tiesňou viazanou na začiatok školského roka. „Nepreháňajme to s transparentnými ťahmi. Boli sme radi, že vôbec niekto prišiel. Snažíte sa navodiť, že je niečo netransparentné. Našim záujmom bolo, aby základná škola pokračovala kontinuálne. Nie je všetko o peniazoch. Ak príde niekto a povie, že tam chce prevádzkovať vietnamský obchod, spravíme z toho vietnamský obchod? Vždy je to v rukách poslancov, ktorí rozhodnú a povedia, či chceme školu alebo sociálne zariadenie,“ uviedol J. Ragan.
Pridanú hodnotu nevidí ani v tom, ak by sa prihlásili viacerí záujemcovia o prevádzkovanie ZŠ. „Podľa akých kritérií budeme postupovať, ak sa prihlási päť záujemcov? Budeme to posudzovať z odborného hľadiska? Ja nie som odborník na vzdelávanie. Prenajmeme si nejakých odborníkov na vzdelávanie? Budeme sa správať ako na arabskom trhu? Akým spôsobom budeme vyberať?“ pýtal sa J. Ragan.
Jozef Mikita priznal, že na mestskej rade hlasoval za zámer, ale existencia ďalšieho záujemcu o prenájom priestorov na sociálne služby mení pre neho situáciu. Navrhol, aby sa k tomuto bodu zvolalo MsZ v júli a pokiaľ by zámer prešiel, nájom by definitívne potvrdili v auguste. Podľa Zuzany Hurnej majú rodičia detí z Lomnice záujem o to, aby tam základná škola pokračovala. Problém nevidí v tom, že sa prihlásilo málo žiakov. Verí, že súkromný prevádzkovateľ pomery zmení. „Keď chceme zachovať školu, nemôžeme dávať verejnú obchodnú súťaž alebo neviem čo tu máte teraz na mysli, priestor na vznik iných záujmových združení,“ uviedla Zuzana Hurná.
Poslanec za mestskú časť Lomnica Štefan Jančík priznal, že nad lomnickou základnou školou sa zmrákalo dlhodobo. Napriek tomu, že mesto ju niekoľko rokov podporovalo zo svojho rozpočtu, demografický vývoj bol neúprosný. „Jednoducho prišiel čas, kedy už školu nebolo možné udržať. Tým, že by tam bola súkromná škola, nemali by sme na prevádzku žiadne náklady. Áno, nájom by bol za jedno euro, ale zároveň všetky energie a ostatnú prevádzku by prevzalo na seba občianske združenie,“ vysvetľoval Štefan Jančík.
Otázku, či sa zásadne zmení záujem o základnú školu, ak bude v súkromných rukách, položil Martin Buzáš. Nevylúčil to, ale pridal, že poslanci, ktorí nechodia na mestskú radu, nemajú informácie o tom, aký bude vzdelávací program. Prezentácia projektu chýbala tiež Miroslavovi Lapčákovi. Ján Ragan ospravedlnil Veroniku Zemanovú, aj vedúcu odboru školstva Valériu Novikmecovú, ktoré boli v čase rokovania MsZ mimo Vranova nad Topľou. „Nebojím sa, že sa škola nenaplní. Škola bude podľa osnov montessori. Sám zvážim či tam nedám deti. Chcem podporiť školu aj za našu mestskú časť. Viem si predstaviť, že určite by sa našli aj rodičia z Čemerného, ktorí budú doprevádzať deti do školy na Lomnici,“ podporil OZ Amos Michal Jenčo.
Zámer ako prípad hodný osobitného zreteľa neprešiel. Mestské zastupiteľstvo vo Vranove nad Topľou o ňom bude opäť rokovať 8. júla.