V piatok 27. júna sme konečne dostali vytúžené vysvedčenie, pre mnohých z nás posledné na základnej škole. Dopoludnie strávené so spolužiakmi, popoludnie spojené s prípravou na dlhú, ale zaujímavú cestu. Išlo v podstate o pokračovanie jazykovej, tematickej exkurzie. Kým v prvom prípade pred niečo vyše rokom sme navštívili metropolu Spojeného kráľovstva a Severného Írska – Londýn, tentokrát sme smerovali do krajín Beneluxu – teda Belgicka a Holandska s prechodom cez územie Luxemburska (zhodou okolností všetky tieto krajiny majú svojich kráľov/kráľovné, teda politické zriadenie – monarchiu. Ak budeme v tomto nastavenom trende pokračovať, v Európe nám s výnimkou mini štátov ako Vatikán, Andorra či Monako ostávajú už iba Španielsko a Škandinávske štáty (Nórsko, Dánsko, Švédsko).
Po noci strávenej v autobuse sme sa konečne ocitli v širšej oblasti Bruselu, hlavného mesta Belgicka, no taktiež hlavného mesta každého Európana. Privítalo nás typické Belgické počasie s pomerne vysokou oblačnosťou. Zaujali aj Belgické vlajky snáď v každom okne a každému futbalovému fanúšikovi bolo hneď jasné: nie nadarmo sa v kuloároch hovorí, že Belgickí „Red Devils“ aspoň v čase Majstrovstiev sveta vo futbale spájajú pomere rozličnú národnostnú štruktúru ľudí žijúcich v Belgicku.
Našu „tour“ naprieč Bruselom sme začali pri katedrále sv. Michala a sv. Guduly. Pôvodne románska stavba bola v 15. storočí prestavaná na gotickú. Pokračovali sme hlavným námestím na centrálne námestie Bruselu pred „La Grande Palace“, ktoré bolo preplnené turistami z celého sveta, no prevládali najmä skupiny z Ázie. V Belgicku je stále pomerne čerstvá výmena na kráľovskom tróne, keď kráľa Alberta II. vystriedal Kráľ Filip. My sme samozrejme navštívili aj Kráľovský Palác, no tradičná vlajka nad palácom neviala. Podľa našich informácií bol Kráľ Filip v Brazílii, kde sledoval výkony reprezentantov Belgicka. Ako už bolo spomínané – Brusel je hlavným mestom Európskej únie, je teda aj sídlom Europarlamentu. Keďže bola nedeľa, nebolo možné navštíviť našich europoslancov, no napriek tomu sme si mohli obzrieť budovu, kde sa prijímajú zákony, ktoré ovplyvňujú život každého z nás. Podvečer sme sa metrom presunuli na okraj Bruselu ku známemu Atómiu a taktiež areálu „Mini Europe“, kde sú zmenšené modely snáď všetkých turisticky príťažlivých cieľov ako Big Ben, Eifelova veža alebo London eye.
Nasledujúci deň sme pokračovali v Antwerpách, v meste na severe Belgicka, zhruba 80 kilometrov od pobrežia. Ide o druhé najväčšie a taktiež najdôležitejšie mesto Belgicka. Mesto cez ktoré preteká rieka Šelda sa preslávilo najmä brúsením diamantov, no bolo aj organizátorom Olympijských hier. Mesto je často pomenované aj ako Rubensovo mesto. Známy flámsky maliar Petro Paulo Rubens tu má aj svoju sochu v nadživotnej veľkosti. Pozreli sme si Renesančnú radnicu, Katedrálu sv. Panny Márie a takisto Cechové domy zvané Grote markt.
Poobede sme pokračovali už do 120 kilometrov vzdialeného holandského Haagu.
Naša prvá zastávka v Holandsku bol Delft. Mesto v okrese Haagu je preslávené porcelánom. Mali sme možnosť navštíviť spoločnosť s dlhoročnou tradíciou výroby tohto porcelánu. Po zhruba hodinovej exkurzii sme konečne vstúpili do mesta Haag, ktoré je sídlo holandského parlamentu, vlády i monarchu aj napriek tomu, že je až tretie najväčšie sídlo Holandska a nie je oficiálne hlavným mestom Holandska. Dozaista každému z nás v pamäti utkvie najmä architektúra a dizajn tohto moderného mesta. Po prechádzke krásnym slnečným centrom sme sa odchádzali ubytovať do hlavného mesta Holandska, 70 kilometrov vzdialeného Amsterdamu.
Holandsko, teda krajina tulipánov, veterných mlynov i veterných elektrární nás zaujalo veľkým počtom regulovaných kanálov, priehrad a vodných nádrží. Prekvapila nás informácia, že celý náš pobyt na území Holandska sme boli v nadmorskej výške 0 až -10 metrov nad morom. Podvečer po príchode do Amsterdamu sme sa ubytovali v blízkosti vysoko frekventovaného letiska Schiphol a tak sme pred spaním mohli z hotelového okna sledovať pristávajúce lietadlá.
V stredu 2. júla sme sa zobudili do krásneho slnečného dňa. Bol to ale posledný deň nášho výletu. Po raňajkách sme skontrolovali naše izby pred odovzdávaním a nastúpili do autobusu so smerom Zaanse Schans, čo je známa oblasť veterných mlynov, drevákov a tradičného holandského syra. Po príchode sme mali možnosť vidieť nádhernú scenériu veterných mlynov, ktoré plnia svoju funkciu dodnes. Taktiež sme navštívili manuálnu výrobu drevákov a syra. Predpoludním sme opustili Zaanse Schans a mierili do Amsterdamu.
Prvou zastávkou v Amsterdame bola známa firma ktorá sa zaoberá spracovaním diamantov. Tu sme mali možnosť vidieť aj tie najdrahšie kusy alebo skôr kúsky diamantov za niekoľko desiatok tisíc eur. Nasledovala návšteva svetoznámeho múzea voskových figurín Madame Tussauds a po nej prišiel čas pre fanúšikov nakupovania. Okrem oblečenia všetkých svetových značiek či rôznych suvenírov sme si mohli kúpiť aj cibuľky tradičných holandských tulipánov vrátane toho čierneho.
Nie je to ani tak dávno, čo sme absolvovali plavbu vo londýnskej Temži, no tentokrát sme už nasadali na výletnú loď po amsterdamských kanáloch. Po zhruba hodinovej plavbe po Amsterdame sme mali na pláne poslednú časť nášho programu. Zhruba okolo jedenástej hodiny večer sme nasadli na trajekt a odviezli sa na druhú stranu Amsterdamu, kde nás už čakali naši šoféri. Amsterdam sme opustili symbolicky pár minút po polnoci.
Ďakujeme vedeniu školy a vyučujúcim, ktorí s nami tento čas strávili, aj našim rodičom, že nám opäť umožnili spoznávať krásy západnej Európy. Všetci sa zhodneme, že tento výlet nás v mnohom obohatil. Pevne veríme, že naša tradícia v spoznávaní európskych monarchií bude pokračovať.
Žiaci ZŠ Ul. Bernolákova vo Vranove nad Topľou