Mládežnícka akadémia Linköping HC patrí medzi najrešpektovanejšie organizácie vo svete. Práve prácou a filozofiou pri výchove hokejových talentov v krajine „Tre kronor“ sa počas štvordňovej stáže inšpirovali prezident HC Bulls Vranov Jiří Zeman a tréner Vlastimil Cvengroš. Spolu s nimi na sever Európy vycestovali aj majstri sveta Ján Lašák a Vladimír Országh.
Faktom je, že slovenský hokej v posledných rokoch ustupuje z pozícií, ktoré mu patrili začiatkom milénia. Pre prezidenta HC Bulls Vranov Jiřího Zemana je jedinou cestou, ako reštartovať úroveň kvality hokeja u nás, práca s mládežou. Ako zdôraznil, na Slovensku sa nemôžeme uzatvárať do seba, ale potrebujeme sa otvárať trendom, ktoré fungujú v dnes úspešnejších krajinách. „Ak chceme napredovať, musíme sa nechať inšpirovať, musíme sa vzdelávať. Som rád, že vďaka Jánovi Lašákovi, ktorý nám vybavil stáž v Linköpingu, sme mohli, spolu s Vlastom Cvengrošom, vidieť, ako funguje jedna z najlepších mládežníckych organizácii na svete, ktorá vychováva hráčov, ktorí sa pravidelne presadzujú v drafte NHL,“ zdôraznil na úvod nášho rozhovoru Jiří Zeman.

Linköping HC hrá domáce zápasy v najvyššej švédskej súťaži v modernej SAAB Arene.
Linköping je počtom obyvateľov porovnateľné mesto s Prešovom. Dodáme, že najznámejšou značkou pôsobiacou na jeho území je automobilka SAAB. J. Zeman nechcel porovnávať fakt, že Linköping HC dostáva zo zväzu na mládež 4,5 mil. eur., pretože ako podotkol, pri deťoch nie sú peniaze alfou a omegou úspechu. „V klube nám otvorili všetky dvere! Detailne nám predstavili ich filozofiu, prácu s mládežou, víziu… Môžem povedať, že základom ich úspechu sú hodnoty, ktoré vštepujú deťom od prípraviek,“ uviedol J. Zeman.
Do prípravky sa v Linköpingu hlási ročne 200 detí. Klub si z nich vyberie stovku, z ktorej od 5. ročníka pokračuje ďalej 45 mladých hokejistov a do dorastu prejdú desiati. „Sú tak hokejovo vyspelí, že pod záštitou klubu trénujú deti do 5. ročníka rodičia! Napriek tomu, že majú tri kryté štadióny, trénujú vonku, dokonca v čase od piatej hodiny popoludní do trištvrte na deväť večer,“ vysvetľoval J. Zeman.

Priamo na ľade absolvoval tréning aj mládežnícky tréner HC Bulls Vranov Vlastimil Cvengroš.
Súčasťou výchovy mladých hokejistov vo Švédsku je ich konfrontácia s diskomfortom. Napr. na tréning jazdia bicyklom. Pre našinca sa to môže zdať na prvý pohľad ako sci-fi, ale Švédi v tom majú jasno. „Do A-tímu sa dostane jeden hráč a oni chcú, aby to bol naozaj najlepší z jeho generácie. Na rozdiel od nás trénujú každý deň. Samozrejme, tréningy sú vedené tak, aby boli pre deti prirodzené a hravé. Keď si urobili analýzu, tak zistili, že deti veľa času strávili na ľade počúvaním alebo čakaním, preto nastavili systém jednotlivých cvičení efektívne, aby boli, čo najviac v hre, v tempe, aby sa stále niečo dialo,“ reagoval prezident HC Bulls Vranov.

Vo Švédsku žiaci trénujú na štadiónoch, ktoré sú otvorené a krytú majú iba strechu.
Švédsko je známe i tým, že v žiackych kategóriách sa nekladie dôraz na výsledky. Šéf HC Bulls je s tým plne stotožnený. „Vo Vranove sme sa vybrali rovnakým smerom. Točíme všetky päťky a po polovici zápasu chytajú obidvaja brankári. Na lavičke sa hráči nenaučia nič. Možno stratíme teraz zopár dobre rozohraných zápasov. Viem si predstaviť, že ak vyhráme s niektorým z klubov, ktorého seniori pôsobia v Extralige, v tej chvíli to zarezonuje, ale my sa pozeráme oveľa ďalej do budúcnosti. Náš koncept je postavený na tom, aby sme nestrácali hráčov kvôli výsledkom medzi žiakmi, ale aby sme ich pripravili presadiť sa v starších kategóriách,“ zdôraznil J. Zeman.

Hokejové talenty jazdia v Linköpingu na tréning na bicykloch.
Často sa na Slovensku vedie debata o podmienkach pre mládež. Žiaci v Linköpingu nemajú vlastnú šatňu. Po tréningu si uložia výstroj do boxov a uložia v sklade. „Vlastnú šatňu majú až dorastenci. Do dorasteneckého tímu sa dostane iba desať hráčov z 200, ktorí sa prídu prihlásiť do prípravky. Tí desiati sa „modlia“, aby mali v šatni svoje miesto, pretože to pre nich veľa znamená a vážia si to,“ dodal J. Zeman.

Úplnou samozrejmosťou sú otvorené umelé ľadové plochy, ktoré sú pre verejnosť k dispozícii non stop.
Dôležitým prvkom v Linköpingu je klubová značka – identita, ku ktorej sa hlásia deti, ich rodičia a fanúšikovia. V klube sa venuje mládeži Niclas Hävelid. V NHL odohral za Anaheim, Atlantu a New Jersey 628 zápasov. V roku 1998 sa stal majstrom sveta a v roku 2006 sa tešil v Turíne z olympijského zlata. „Keď rodičia vidia, že ich dieťa trénuje tréner s takouto hráčskou minulosťou, znamená to, že klub to myslí vážne. Rodičia dôverujú klubu a klub robí všetko pre to, aby ich dôveru nesklamal. Hoci rodičia sú, ako všade na svete, dôležitou súčasťou klubovej filozofie, vo Švédsku to nie je o nich. Mladí hráči sú sami nastavení tak, že chcú byť hokejisti a podriaďujú tomu všetko. Žijú s klubom a klub žije s nimi. Chlapci sú hrdí na to, že sa môžu prejsť po meste v klubovej bunde a čiapke,“ pripomenul J. Zeman.