NIŽNÝ KRUČOV: Cyklochodník smer Vranov je dôležitou prvou „lastovičkou“

  • Obce
  • Dátum: 31.05.2023
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Cyklisti, chodci, bežci, korčuliari na kolieskových korčuliach… Cyklochodník z Nižného Kručova smerom na Vranov nad Topľou, ktorý budú môcť využívať už tento rok, je práve vo výstavbe. Tá má byť ukončená do troch mesiacov. Cieľom je podporiť a zvýšiť neautomobilovú dopravu.

Realitou na slovenských cestách je narastajúci počet motorových vozidiel, cyklistov, pridávajú sa k tomu bežci a nezriedka aj korčuliari na kolieskových korčuliach. Rizikom je priama úmera. Riešením je inšpirácia Hriešnym tancom, keď Patrick Swayze vysvetľuje: „Toto je môj tanečný priestor. Toto je Tvoj tanečný priestor. Ja nevstupujem do Tvojho. Ty nevstupuješ do môjho.“

V doprave sa to môže vyriešiť cyklochodníkom. Presne tak, ako o tom rozhodli v Nižnom Kručove. Zámer schválili poslanci obecného zastupiteľstva ešte v roku 2019. Obec následne podala žiadosť o finančné europrostriedky a bola s ňou úspešná. Samospráva získala 180 000 eur, plus jej spoluúčasť tvorí 5%. „Mnohí naši obyvatelia alebo obyvatelia susedných obcí sa presúvajú napr. do zamestnania vo Vranove nad Topľou po ceste III triedy, ktorá však nespĺňa požiadavky pre cyklistov a peších chodcov. Našim cieľom je vybudovať cyklochodník, ktorým prepojíme našu obec s okresným mestom a umožníme im tak bezpečný presun,“ vysvetlil starosta Nižného Krušova Ján Čaraba. Dodáme, že smerom do budúcnosti je pozitívnou správou i ďalšia skutočnosť. Nižný Kručov dokladoval pri podávaní žiadosti stanoviská od mesta Vranov nad Topľou, ako aj okolitých obcí, ktorí rovnako deklarovali víziu nadviazať na tento cyklochodník a rozšíriť sieť o ich vlastné projekty.

Asfaltový cyklochodník z Nižného Kručova bude dlhý 700 metrov so šírkou 2,5 metra. Pridanou hodnotou je naprojektované verejné osvetlenie, ktoré ho zatraktívni vo večerných hodinách. „V strede cyklochdoníka máme naplánovanú oddychovú zónu so stojanom na bicykle, nabíjačkou na elektrobicykle a lavičkami na odpočinutie,“ doplnil Ján Čaraba.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!