Najznámejšia slovenská korytnačka Želvička už má na Domaši svoju sochu

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Momentálne najznámejšia slovenská korytnačka už má na Domaši svoju vlastnú sochu. Jej autorom je umelecký sochár Václav Križovenský alias Vašo z Prešova.

Keď sa pred niekoľkými dňami objavila v prístave výletnej lode Bohemia živá korytnačka a lodníci ju natočili, okamžite vzbudila mediálny rozruch. V okolí prístaviska sa objavuje takmer každé ráno, kde ju lodníci a kapitán kŕmia suchými rožkami a mrkvou.  „Vždy ráno príde, zapláva okolo lode, ale asi je to na ňu horúco, tak sa potom schová,“ uviedol lodník Šimon.

Po reportážach v televíziách začali do prístavu chodiť najmä rodičia s deťmi, ktoré chceli vidieť živú korytnačku v Domaši. „V piatok to boli napríklad dva autobusy plné detí. Niektorí to šťastie mali, iní zas nie. To sa však zmení a už nikto neodíde bez toho, aby korytnačku neuvidel,“ prezradil starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.


Autorom sochy korytnačky je Václav Križovenský alias Vašo z Prešova.

Vďaka za to patrí umeleckému sochárovi Václavovi Križovenskému alias Vašovi z Prešova. Jeho korytnačku v nadživotnej veľkosti vyrezal z javora na umeleckom sympóziu Práci česť v roku 2017, ktoré organizuje Michal Kačmár – umelecký kováč a autor Domašskej panny. „Práve túto svoju sochu sa Vašo rozhodol poskytnúť obci Kvakovce, aby ju umiestnila v prístave výletnej lode Bohemia a aby robila radosť všetkým deťom, ktoré prídu na Domašu a nebudú mať to šťastie a uvidieť našu živú megakorytnačku,“ vysvetlil R. Kapraľ.

Socha korytnačky je umiestnená v prístave lode Bohemia neďaleko Domašskej panny. „Všetci na lodi začali živú korytnačku volať Želvička, čo je český výraz pre korytnačku, ale ujalo sa to a tak to teda aj ostane,“ dodal R. Kapraľ.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!