V ére slovenskej samostatnosti vyhral MFK Vranov v Stropkove v sezónach 2002/2003, 2006/2007, 2007/2008 a sobotu v 25. kole. 2:0. Asistenciami na góly Petra Milenkyho s Rastislavom Marcinkom režíroval toto víťazstvo Lukáš Kulich.

Prvý polčas naznačil, že fanúšikovia by sa v Stropkove nudiť nemuseli. Domáci stavili v ofenzíve na trojicu Martin Polaščík – Frederik Varga – Oliver Špilár. Všetko, čo mohlo mať nádej stať sa nebezpečným, išlo cez nich.

Vranov však hrá v jari v defenzíve ako z partesu. Pri centrovaných loptách bol esom v rukáve Emil Sudimák, ktorý výbornú formu potvrdil aj proti Tesle. Všetky súboje zvládol s absolútnou istotou a to je pridaná hodnota, ktorá sa počíta v násobkoch.

Z pohľadu príbehu, kto a kedy mohol nakloniť misky váh, začneme situáciou zo 16. min., kedy po spätnej prihrávke Mareka Babjaka pálil v zaujímavej pozícii Lukáš Kulich.

26. máj 2003

Stropkov – Vranov 0:3 (0:1)

Góly: Hajduch 2, Jenčko.

* V tejto sezóne sa Vranov predstavil v Stropkove aj v Slovenskom pohári a postúpil po víťazstve 4:1.

***

1. apríl 2007

Stropkov – Vranov 2:3 (0:2)

Góly: Hajduch, Bartko, Očipka.

Zostava Vranov: Dedinský – Petro, Jenčko, Dzuríček, Kupec, Očipka (Babjak), Hajduch, Komar, Adam (Nemčík), Bartko, Vožný (Slavkovský).

***

27. apríl 2008

Stropkov – Vranov 1:2 (0:2)

Góly: Vereščák – Fedor, Šamo.

Zostava Vranov: Zorič – Stojlkovič, Magáč, Vukanac, Janev (Babjak), Šamo, Jaworek, Ďurech, Adam (Kulich), Jenčko, Fedor (Gazdík).

Emil Sudimák musel pri priamej strele medzi žrde zasahovať len raz – v 28. min. zneškodnil strelu z priameho kopu s rutinou jemu vlastnou. Domáci zaujali ešte jednou štandarkou. Martin Polaščík ju rozohral z pravej strany po zemi na hranicu šestnástky súpera, odkiaľ ju Adrián Leško sklepol loptu na úplne voľného Lukáša Zápotockého. Hoci ďalekonosná delovka z jeho kopačky zaletela nad brvno, potlesk za celú akciu chýbať nemohol.

Najväčšiu tutovku v prvom polčase nepremenil Erik Burcák. Odchovanca stropkovského futbalu obral o presný zásah obetavým zákrokom so sebazaprením hrajúci Frederik Varga.

V závere úvodnej 45-minútovky musel hlavný rozhodca Radoslav Bobko krotiť aj narastajúce emócie. Pred druhým polčasom to dávalo tušiť gradáciu zápasu, ktorá sa nakoniec nekonala.

Kapitán Stropkova Frederik Varga držal domácu vlajku vysoko, a to aj napriek tomu, že nebol stopercentne fit. FOTO: Imrich Makó.

Stropkov po zmene strán vyplo. Emočne určite. Skúsení Vranovčania mali dianie na trávniku pod kontrolou. Keďže domáci zaradili v ofenzíve neutrál a v jeho radoch sa nenašiel nikto, kto by ju opäť roztlačil, začali zverenci trénera Romana Lazúra sťahovať slučku okolo šestnástky Tesly.

Jakub Verčimák pálil v 54. min. nad bránu, ale keď sa o minútu neskôr rozhodol po individuálnej akcii zakončovať z uhla Peter Milenky, Dušan Dlugoš ho vychytal. Domáci brankár ukázal ešte viac zo svojho umenia v 73. min., kedy fantastickým zákrokom stiahol roletu pred Lukášom Kulichom.

82. min. – Vranov zahrával z ľavej strany štandardku. Laik rozmýšľal, či Lukáš Kulich bude centrovať alebo točiť loptu priamo na bránu. Veľa času do konca stretnutia neostávalo. A práve to sú momenty, keď prichádza čas na rozdielovú genialitu.

Lukáš Kulich svoju hráčsku mágiu predviedol v priamom prenose. Loptu naviedol po zemi. Na jeho ideu zareagoval najlepšie Rastislav Marcinko a Vranov viedol 1:0. Po zápase sme sa pýtali Romana Lazúra, či išlo o dohodnutý a nacvičený signál alebo „Kuľovu“ genialitu. „Nacvičený signál to nebol,“ usmial sa tréner MFK Vranov.

Defenzíva Vranova na čele s Emilom Sudimákom pracovala opäť s maximálnou spoľahlivosťou. FOTO: Imrich Makó.

Stropkovčania na nepriaznivý vývoj zareagovať nedokázali a súper im dôvod dostať sa do hry ani nedovolil. Hoci Branislav Artim má na konte dve víťazstvá o najkrajší gól v slovenských amatérskych súťažiach, v 87. min. jeho nepresný volej z hranice šestnástky, na ktorý zase nemal veľa času, zapadol do celkového nepresvedčivého dojmu domácich v druhom polčase.

Naopak, v 90. min. si chrbtom k bráne spracoval loptu Erik Burcák. Popred Davida Vieta Nguyena poslal dokonalú prihrávku Lukášovi Kulichovi. Stredopoliar MFK mal pred týmto duelom na konte 12 gólových prihrávok, trinástu pridal v 82. min. a štrnástu v poslednej minúte. Peter Milenky už len doťukával s ľahkosťou na konečných 2:0.

Po záverečnom hvizde platí, že… Stropkov čaká na výhru päť stretnutí, pričom v ostatných štyroch nezískal ani bod. Vranov naopak v jarnej časti ešte neprehral. No a Emil Sudimák, pokiaľ nastúpil ako jednotka a zápas dochytal, zaokrúhlil sériu bez prehry na 20!

MŠK Tesla Stropkov – MFK Vranov 0:2 (0:0)

Góly: 82. Marcinko, 90. Milenky.

ŽK: 43. Špilár, 66. Polaščík, 69. Malačina – 32. Digoň, 41. Ulianov, 43. Babjak, 44. Kulich, 67. Verčimák.

Zostava Stropkov: Dlugoš – Zapotocký, Polaščík, Poľák, Špilár (73. Dovičák), Nguyen, Leško, Varga, Zummer, Hurný (70. Artim), Malačina.

Zostava Vranov: Sudimák – Krajňak, Lukáč, Babjak, Ulianov, Milenky (90. T. Veliký), Marcinko, Verčimák, Kulich (90. Macejko), Burcák, Digoň (81. M. Sabol).