Fantastická séria E. Sudimáka bez prehry trvá v bráne MFK Vranov už rok!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Brankár MFK Vranov Emil Sudimák je medzi žrďami pán! Ak nastúpil v bráne ako jednotka a zápas dochytal, zverenci trénera Romana Lazúra neprehrali rok. Spočítané, podčiarknuté 19 zápasov! Výbornú formu potvrdil aj pri sobotňajšom domácom víťazstve 2:1 proti Rimavskej Sobote.

MFK Vranov má v jarnej časti výbornú fazónu a z nastúpenej cesty nechcel ustúpiť ani proti MŠK Rimavská Sobota. Farmárskemu tímu MFK Ružomberok. Z kádra Fortunaligistu nastúpili pri Topli brankár Tomáš Frühwald a hráči v poli Jakub Rakyta, Marko Kelemen, Oliver Luterán a Adrián Macejko. Sebastián Gembický má vo futbalovom životopise zatiaľ posledné tri zastávky v Dunajskej Strede, Trnave, či Michalovciach. „V zápase to bolo cítiť. Hra mala tempo, hral sa behavý futbal,“ začal náš rozhovor brankár MFK Vranov Emil Sudimák.

Gólový 1. polčas

Z pohľadu zápisov do listiny strelcov sa všetko podstatné udialo v prvom polčase. V 27. min. pripravil Lukáš Kulich pätičkou loptu pre Jakuba Verčimáka a odchovanec giraltovského futbalu, podobne ako naposledy doma s Lipanmi, nezaváhal.

Hostia kontrovali o osem minút. Miladin Vujoševič si našiel center a hoci loptu netrafil ideálne, strelu skryl za dvoch hráčov, čo bolo kľúčové, aby ju dostal do siete. Hráči Vranova už viackrát ukázali, že sú mentálne silní a presný zásah súpera oplácajú v krátkom čase rovnakou mincou. V tomto prípade trafil volejom v 41. min. Michal Krajňák.

Hrdina po zmene strán

Rimavská Sobota sa s priebežným výsledkom zmieriť nechcela a po zmene strán zvýšila obrátky.

„Hostia hrali na dvoch útočníkov, ktorí boli natlačení na našich stopérov a pre spoluhráčov sklepávali lopty. Rimavská Sobota bola zároveň veľmi dobre pripravená fyzicky. Naši už toho mali ku koncu dosť, ale v bloku vystavali pevnú defenzívu. Vyhrávali sme, každý chcel tri body. Podľa trénerových pokynov všetci vedeli, čo máme robiť. Keďže nikto nepoľavil a nepodcenil disciplínu, vedenie sme z rúk nepustili,“ zdôraznil E. Sudimák.

Skóre mohlo svoju podobu meniť aj častejšie. Najmä pri hlavičke Petra Šuľáka so skvelým zákrokom hosťujúceho brankára Rimavskej Soboty, strele Lukáša Kulicha tesne vedľa žrde alebo v situácii, kedy hostia upratali zakončenie Jakuba Straku z bránkovej čiary. Bez práce však neostal ani E. Sudimák. Spoluhráčom pomohol viackrát pri stiahnutí nepríjemných centrov a najmä v záverečnej štvrťhodine predviedol dva skvelé zákroky.

„Každá strela z úrovne jedenástich metrov je náročná. Z môjho pohľadu bol ťažší prvý zákrok. Možno pre iného brankára by bol náročnejší ten druhý… (úsmev). Dôležité je a počíta sa len to, že som obidve strely chytil. Chlapci naozaj makali a keď prišla chvíľa pre mňa, chcel som aj ja priložiť ruku k spoločnému dielu,“ reagoval E. Sudimák.

Dokonalý na blate

Jeho meno sa najviac a predovšetkým skloňovalo minulý týždeň po víťaznom zápase v Lučenci. Podľa medializovaných správ mal súpera vychytať v piatich príležitostiach.

„Viem o tom, že mi bolo pripísaných päť zákrokov, ale hovoril by som iba o priamom kope a dvoch strelách, ktoré som chytil. Možno mi započítali aj to, že som raz vybehol mimo šestnástky alebo som stiahol prihrávku súpera smerujúcu do päťky. Opakujem však, mojou brankárskou optikou by som naozaj hovoril iba o troch príležitostiach,“ vysvetľoval E. Sudimák.

Stretnutie v Lučenci malo pre laika zložité kontúry z pohľadu hracej plochy. Dážď dal trávniku zabrať a predsa len rozblatený podklad zvádza k riziku pošmyknutia sa. Sociálne siete v tejto súvislosti obletela fotografia brankára MFK Vranov, ktorý schádzal poriadne špinavý od blata.

„Rád chytám na blate. Vtedy hlava nemusí rozmýšľať, ako má telo padnúť na tvrdú hraciu plochu, lebo vždy dopadám do mäkkého. Z mládežníckych čias som z vedľajšieho ihriska v Trebišovej zvyknutý na blatistý terén, v tomto problém nevidím. Okrem toho, od toho sú kolíkové kopačky, aby som sa nešmýkal,“ dodal s úsmevom E. Sudimák.

Rešpekt za sériu

Ako finále tohto článku sme si nechali štatistiky. 23. apríl 2022. To je dátum, kedy Vranov naposledy prehral s Emilom Sudimákom v bráne. V Prešove s Tatranom 0:1. Ak nastúpil ako jednotka a odchytal celých 90 minút, MFK neprehral 19 stretnutí v rade s bilanciou 13 víťazstiev/6 remíz. Šesť v minulej sezóne a trinásť v tejto aktuálnej! Dodáme, že vo všetkých súťažiach odchytal za Vranov 50 duelov a 19-krát neinkasoval.

„Na každé stretnutie nastupujem nastavený vyhrať. Keď má človek správne nastavený mindset, dokáže sa potom dopracovať aj k takejto sérii. V bráne sa snažím pomáhať spoluhráčom, rozprávať s nimi, dirigovať obranu, čítať hru… Ale nie je to iba o samotnom zápase. Nevynechávam žiadny tréning. Každý deň, v ktorý trénujeme, utekám skôr z práce, za čo sa chcem poďakovať môjmu zamestnávateľovi, že mi to takto umožňuje. Počas mojej kariéry ma viackrát nepodržalo zdravie. Keď už som bol vo forme, zranil som sa, ako napr. na začiatku tejto sezóny. Teraz si však užívam, že som zdravý. Vážim si každú šancu od trénera. Chcem len mojimi výkonmi nesklamať, aby som dostal dôveru aj v ďalšom zápase,“ zneli úprimné slová Emila Sudimáka.

MFK Vranov – MŠK Rimavská Sobota 2:1 (2:1)

Góly: 27. Verčimák, 41. Krajňak – 35. Vujoševič.

ŽK: 71. Verčimák – 83. Rakyta.

Zostava Vranov: Sudimák – Krajňak, Šuľák, Babjak, Ulianov, Straka (90. Veliký), Marcinko, Verčimák, Kulich, Milenky (88. Demčák), Digoň (46. Lukáč).

Zostava Rimavská Sobota: Frühwald – Lupták (18. Šoltíšik, 77. Ľupták), Rakyta, Kelemen, Vujoševič, Iboš (35. Oláh), Gembický, Luterán, Langa, Petrán, Macejko.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!