ĽadoBorci sa zoznámili s unikátnou metódou svetového rekordéra Wima Hofa

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

M. Thám: Vedomie, že naše telo a myseľ majú podstatne väčšiu kapacitu, nás posúva ďalej

Holandský otužilec Wim Hof je držiteľom dvadsiatichšiestich svetových rekordov zapísaných v Guinessovej knihe. Až na jeden sú všetky spojené s chladom. Pre lepšiu ilustráciu uvedieme – dvojhodinový pobyt v kadi zasypaný po krk ľadom, výstup na Mount Everest do výšky 6 700 m alebo Kilimandžáro v rekordnom čase iba v šortkách, najdlhšia preplávaná vzdialenosť na jeden nádych pod meter hrubým ľadom v mori (samozrejme v plavkách), či maratón a polmaratón za polárnym kruhom pri teplote okolo -20 °C len v šortkách. S metódou otužovania podľa tohto svetoznámeho športovca sa exkluzívne zoznámili aj členovia ĽadoBorcov Slovensko, ktorým prednášal prvý slovenský certifikovaný inštruktor Martin Thám. Náš rozhovor však nebol iba o dýchacích cvičeniach, správnom nastavení tela a mysle, či benefitoch pre zdravie. Metóda Wima Hofa učí aj pokore, užšiemu vzťahu s prírodou, búra bariéry vo vzťahu k našej komfortnej zóne a ak sa človek do nej úprimne zahĺbi, stáva sa pre neho životným štýlom.

Žiť naplno

Martin Thám začal s otužovaním symbolicky na Mikuláša – 6. decembra. Hoci kontakt s chladom mu prostredníctvom sprchovania sa studenou vodou nebol cudzí, predsa len otužovanie v prírodnom jazere je iný level. Keďže si chcel túto skúsenosť dopriať, nahovoril niekoľkých kamarátov, aby to vyskúšali. Ako dodal, o benefitoch, ktoré vtedy pocítil, by vedel hovoriť dlho, ale kľúčovo bolo, že tento zážitok začal postupne vyhľadávať častejšie, než len raz týždenne. „Naučil som sa vychádzať z komfortnej zóny, čo mi pomáhalo aj v iných oblastiach. Začal som žiť naplno a tento prístup k životu som sa rozhodol postupne posúvať na novú úroveň. Často stretávam ľudí, ktorí vo vnútri vedia, že otužovanie má niečo do seba, ale zároveň z nich hovorí komfortná zóna. Povzbudzuje ma však, ak im vďaka vedomostiam, ktoré som sa naučil od Wima Hofa, dokážem jednoducho pochopiteľnými argumentmi zmeniť pohľad a inšpirovať ich k tomu, aby hľadali a našli cestu z vlastného pohodlia,“ konštatoval na úvod Martin Thám.

Metóda Wima Hofa

Napriek tomu, že si občas zmeral čas strávený vo vode, výkonnostné ciele zamerané na bezhlavé lámanie rekordov nikdy nemal. Keď sa od priateľov dopočul o metóde Wima Hofa, zaujali ho nielen fenomenálne výsledky, ale najmä fakt, že méty, aké dosahoval tento charizmatický Holanďan, nie sú mýtom, práve naopak. Svoje vlastné hranice môže na ním nastavenú úroveň posunúť každý! Fakt, že schopnosť vedome ovplyvňovať autonómne procesy v tele, vrátane imunitného systému, je potvrdený vedeckými výskumami na akademickej pôde, ho inšpiroval natoľko, aby sa tomu začal venovať intenzívnejšie. Prvé informácie získal z internetu. „Vyskúšal som si dýchacie cvičenie a metódu nastavenia mysle. Na druhý deň som išiel do vody a vydržal som v nej bez akýchkoľvek problémov desať minút. Človek sa nemusí ponoriť hneď do ľadovej vody alebo pobehovať vonku v zime šortkách… Pokojne môže každý začať tým, že sa ráno umyje studenou vodou alebo bude spať pri otvorenom okne, ale kľúčové je, že všetci sme schopní dosiahnuť výsledky ako Wim Hof,“ opísal pokrok M. Thám.

Kurz u majstra
 
Táto skúsenosť ho motivovala k tomu, aby sa začal metóde 26-násobného držiteľa svetových rekordov venovať intenzívnejšie. Po roku samoštúdia sa prihlásil na kurz pre anglicky hovoriacich inštruktorov pod vedením Wima Hofa. Stopovaním sa vybral do Holandska, kde pracoval, otužoval a venoval sa doplňovaniu ďalších poznatkov. Prvou lekciou bol 10-týždňový on line video kurz, potom strávil spolu s ostatnými tri dni doma u rodáka zo Sittardu a v novembri minulého roka absolvoval týždenný pobyt v poľských Tatrách. Od januára organizuje kurzy na Slovensku, v Česku, či v Budapešti. „Moje skúsenosti mi hovoria, že pred chladom, ktorý je silnou energiou, treba mať rešpekt a pokoru, preto s ním treba zaobchádzať opatrne. Dôležitá je postupnosť a netlačiť pokrok egom, ale naučiť sa rozlišovať, čo je komfort a strach. Pre zdravie stačí dvojminútový pobyt vo vode, táto metóda nie je o rekordoch…, ale skvalitnením prepojenia mysle a tela prostredníctvom dýchania nás naučí, ako opustiť vlastnú zónu komfortu,“ uviedol M. Thám, ktorý pred začiatkom kurzu každému odporúča, aby získal skúsenosť aspoň s jednou studenou sprchou.

Boj o prežitie

Vstupnou bránou do ovládania autonómnych procesov a imunitného systému sú dýchacie cvičenie. V rámci Wim Hofovej metódy trvajú štandardne 15 – 20 minút. Ako M. Thám upozornil, ľudia dýchajú za normálnych okolností v pokoji plytko, ale v momente, keď túto činnosť začnú kontrolovať a dýchať hlbšie, naštartujú sa v tele chemické procesy. Do tela sa dostáva veľké množstvo kyslíka, čo nám na bunkovej báze dodáva energiu. Vydýchavaním oxidu uhličitého sa zdvíha PH a to má za následok zvýšenie prahu bolesti, ktorý dovolí ľahšie sa vysporiadať s chladom. Okrem toho, tieto cvičenia stimulujú časť mozgu, ktorá vylučuje adrenalín, kortizol tlmiaci zápaly a hormón energie, sily a šťastia dopamín. Konkrétne cvičenia si ordinuje individuálne podľa toho, či chce podporiť imunitu, ide otužovať alebo relaxovať. „Pri takomto hlbokom dýchaní zadržiavame dych s vydýchnutými pľúcami a telo sa cíti ako keby išlo o boj o prežitie, hoci sme v pokoji. Napriek tomu nám dodáva spomínané hormóny, aby sme sa vedeli správne zachovať, mali silu a pocítili šťastie, ktoré nám často v živote chýba, ale za 20 minút si ho vieme ľahko dopriať,“ pripomenul M. Thám.

Dôležitá bezpečnosť

Za ideálne považuje kombináciu otužovania a dýchacích cvičení. Upozorňuje však, že tie sa môžu vykonávať iba v bezpečnom prostredí v sede alebo v ľahu. „Vydýchané CO2, ktoré dáva podnet na nádych, je tak nízke, že zásoba kyslíku klesne natoľko, že dočasne stratíme vedomie a vtedy sa telo samé nadýchne. Keby sme boli napr. vo vode, napili by sme sa jej. Z toho dôvodu by sme mali pri cvičení sedieť alebo ležať, lebo bezpečnosť je prvoradá,“ pripomenul M. Thám.

Vedecky potvrdené

Metóda Wima Hofa však nie je žiadnym šarlatánskym hazardom. Výsledky, ku ktorým sa dopracoval, zaujali aj vedeckú obec a na univerzite v Nijmegene testovali jeho reakciu po vstreknutí baktérie e-coli, s ktorou sa vysporiadal iba s jemnou bolesťou hlavy bez iných vážnejších symptómov. „Na baktériu e-coli testovali aj ľudí, ktorých učil svoju metódu štyri dni s tým, že ďalších šesť ju doma praktizovali a mali rovnaké výsledky ako jeho žiaci, ktorí sa tomu venovali dlhodobo. To svedčí o tom, že s touto metódou môže začať ktokoľvek a kedykoľvek, čo považujem za veľmi dôležitú informáciu, ktorú zdôrazňujem pri každej príležitosti,“ uviedol M. Thám.

Životný štýl

Keďže tieto cvičenia nie sú náročné na kondíciu alebo manuálne zručnosti, ľudia ich zvládajú ľahko a v krátkom čase sú prekvapení, aké nové perspektívy sa pred nimi otvorili. Za kľúčový benefit sa považuje predovšetkým unikátny vplyv na zdravie, ale zoznam plusov je oveľa širší. „Vo všeobecnosti cítim veľký pokrok v tom, že mám životnú stabilitu a teraz nehovorím iba o zdraví, ale celkovo fungujem konštantným spôsobom, lebo mám skvelý nástroj na kontrolu a redukciu stresu. Dnešná doba je hektická, no viem, čo mám urobiť, aby som sa s tým vysporiadal, či už sú to dýchacie cvičenia alebo idem do vody, kde okamžite nájdem pokoj, vďaka čomu začínam vnímať veci okolo seba inak. Týmto prístupom riešim akúkoľvek oblasť života. Pomáha mi to, keď mám málo energie alebo keď sa cítim unavený vo vzťahu. Mojou výhodou je, že poznám overený postup, ako nájsť energiu riešiť to,“ zdôraznil M. Thám.

Pocit voľnosti

Vďaka otužovaniu sa mu výrazne posunul teplotný komfort a to mu prináša ďalší nezanedbateľný pocit voľnosti. „Pre mnohých ľudí je chlad nepríjemný a v zime radšej ostanú doma. To, že mne to problém nerobí, ma oslobodzuje. Keď robíme turistiku iba v šortkách, užívam si oveľa lepšie spojenie s prírodou a tí, ktorí chodia so mnou, majú zároveň dôkaz, že dokážu oveľa viac, ako si mysleli. Práve vtedy pochopia, že naše telo a myseľ majú podstatne väčšiu kapacitu, a to ich posúva aj v iných oblastiach života, kde potom ľahšie prijímajú rôzne výzvy,“ dodal na záver M. Thám.