Unikátna sušiareň liečivých rastlín v Hanušovciach nad Topľou bude premiestnená do Bratislavy. Na sociálnej sieti o tomto zámere informoval jej nový majiteľ Alojz Hlina.
Sušiareň liečivých rastlín, lesných plodov a ovocia vznikla v Hanušovciach nad Topľou v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. Vďaka dômyselnému systému sušenia a prúdeniu vzduchu je dnes táto národná kultúrna pamiatka významnou technickou stavbou.
Vzácna pamiatka sa zachovala po miestnom židovskom podnikateľovi Alexandrovi Wohlovi, ktorý sušené byliny vyvážal do českých a švajčiarskych farmaceutických firiem. Napriek tomu, že išlo o unikátnu stavbu a obchod prosperoval, sušiareň postihol v dôsledku II. svetovej vojny neľahký osud.
Nového majiteľa Alojza Hlinu zaujala nielen výnimočným technickým riešením, ale aj príbehom. „Príbeh sušiarne, ktorej majiteľ musel počas vojny utiecť pre jeho židovský pôvod, je smutný a veľa o nás vypovedá. Bola to unikátna technická stavba, ktorá celý socializmus chátrala, a po revolúcii ju dorazil karpatský kapitalizmus,“ uviedol Alojz Hlina.
Ako dodal, porevolučný majiteľ ju – bez pozemku – predal bezdomovcovi, aby sa o ňu nemusel starať. „Dokonca boli motivovaní občania, aby ju rozoberali. Cieľom bolo úplne ju zničiť, čo sa skoro aj stalo,“ pripomenul A. Hlina.
Po smrti posledného majiteľa prešla stavba do rúk štátu, od ktorého ju Alojz Hlina kúpil v dražbe. „Našiel sa blázon, ktorý za tie „štyri dosky“ zaplatí 7500 eur. Pokúsime sa ju zachrániť. Ale nie na mieste – pozemok pod stavbou patrí inému majiteľovi. Objekt sa náročne rozoberie, každá doska sa očísluje, prevezie a znovu postaví na krásnom mieste v Bratislave. Predbežne to máme odkonzultované, že to bude možné. Áno, je to jediný spôsob, ako ju zachrániť,“ vysvetlil A. Hlina.
V ostatných rokoch sa ju pokúšalo zachrániť OZ Vegetabil – sušiareň liečivých rastlín. Zámerom bolo nielen ju zrekonštruovať, ale aj sušiť v nej byliny. Spoluzakladateľ občianskeho združenia Samuel Bruss iniciatívu na záchranu sušiarne víta. „Sušiareň v Hanušovciach nad Topľou je unikátna technická stavba v celej strednej Európe. Mali sme snahu, aj víziu zachrániť ju, ale nedokázali sme zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov. Samozrejme, boli by sme radi, keby sa ju podarilo zrekonštruovať na pôvodnom mieste. Na druhej strane, záleží nám na tom, aby sa zachovala, pretože svojou výnimočnosťou si to zaslúži a z toho dôvodu túto iniciatívu vítam,“ reagoval Samuel Bruss.