Zvony do kaplnky na Dobrej a na loď Bohemia posvätil pápež František

  • Obce
  • Dátum: 20.09.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Pápež František posvätil dva zvony, ktoré pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku nechala odliať obec Kvakovce. Jeden zo zvonov bude pripomínať históriu zatopených obcí pri výstavbe vodného diela Domaša a druhý bude umiestnený na výletnej lodi Bohemia.

S myšlienkou nechať odliať zvony do kaplnky v rekreačnej oblasti Domaša Dobrá sa samospráva pohrávala už dlhšie. Ako vysvetlil starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ, na Dobrej, či Trepci sa každoročne konajú sväté omše za účasti rodákov. Práve tieto stretnutia sa stali inšpiráciou postaviť na Dobrej kaplnku. „Keďže sme chceli postaviťť kaplnku, ku ktorej patrí aj zvonica so zvonom, pohrávali sme sa s touto myšlienkou veľmi dlho a návšteva pápeža Františka na Slovensku to urýchlila,“ dodal Radovan Kapraľ.

Kaplnka už o rok

Zvon FRANTIŠEK má váhu 32 kilogramov a je zasvätený Svätému Františkovi z Asissi. Odliaty bol na pamiatku všetkých zatopených obcí, ktoré zanikli pri výstavbe Domaše. Svätý Otec František posvätil aj základný kameň kaplnky, ktorá bude situovaná v rekreačnej oblasti Dobrá neďaleko prístavu výletnej lode Bohemia, kde sa počas letnej sezóny slúžia každú nedeľu bohoslužby s účasťou veriacich z radov chatárov, ale aj turistov. „Keď všetko pôjde dobre, kaplnku, kedy by sa mohli konať napr. aj svadby, by sme mohli stihnúť vybudovať do budúcej letnej turistickej sezóny. Obec za týmto účelom vysporiadala pozemok a vôľa tu je aj od ľudí, ktorí chcú na jej výstavbu dať dary,“ dodal R. Kapraľ.

NEPOMUK ohlási Navalis

Druhý zvon NEPOMUK váži 25 kilogramov, je zasvätený Sv. Jánovi Nepomuckému a umiestnený bude na výletnej lodi Bohemia. „Zvukom tohto zvonu chceme každoročne ohlasovať svätú omšu počas slávností Navalis, ktoré sme ako tradíciu priniesli z Prahy a ktoré sa konajú na počesť Sv. Jána Nepomuckého, patróna všetkých vodákov a ľudí od vody,“ pripomenul R. Kapraľ.

Zvony boli odliate v zlievarenskej rodinnej firme v Žarnovici, kde pred štyrmi rokmi odlievali zvon, ktorý bol darom práve pre pápeža Františka. Zvony na Domašu odliali z toho istého materiálu, ktorý sa rodinnej firme zvýšil pri odlievaní daru pre Svätého Otca.

Na zvonoch budú vygravírované texty:

 ZVON NEPOMUK

*  *  *  *  *  *

POŽEHNAL PÁPEŽ FRANTIŠEK

V KOŠICIACH

14.9. ANNO DOMINI 2021

 

,,TOMU, KTO USILUJE O SPRAVODLIVOSŤ, AJ KEĎ VIE,

ŽE MU TÝM VZNIKNÚ LEN NEVÝHODY,

PATRÍ POŽEHNANIE BOHA“.

JÁN NEPOMUCKÝ

*1345 – † 20.3.1393

*  *  *  *  *  *

PRAHA – NAVALIS

ANNO DOMINI 15.5.1715

KVAKOVCE – DOMAŠA – NAVALIS

ANNO DOMINI 27.6.2020

* ČESKÁ REPUBLIKA – PRAHA – KARLOV MOST – KARDINÁL DOMINIK DUKA –  5.5.2019 *  NEMECKO * RAKÚSKO * MAĎARSKO * SRBSKO * CHORVÁTSKO, SLOVENSKO – KVAKOVCE – VEĽKÁ DOMAŠA  – 25.5.2019 *

 

ZVON FRANTIŠEK

NA PAMIATKU ZATOPENÝCH OBCÍ PRI VÝSTAVBE DOMAŠE

POŽEHNAL PÁPEŽ FRANTIŠEK

V KOŠICIACH

14.9. ANNO DOMINI 2021

„MÔJ BOH, MOJE VŠETKO“.

FRANTIŠEK Z ASISSI

*5.7.1182 – † 3.10.1226

ORODUJ ZA NÁS

KVAKOVCE – DOMAŠA DOBRÁ

† ANNO DOMINI 1967

DOBRÁ NAD ONDAVOU –  TREPEC – VEĽKÁ DOMAŠA – VALKOV – KELČA – PETEJOVCE

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!