Okres Vranov nad Topľou: V pondelok sa školy otvárať nebudú

  • Obce
  • Dátum: 06.02.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Materské školy, základné školy na 1. stupni a stredné školy pre maturitné ročníky sa v pondelok v okrese Vranov nad Topľou neotvoria. O tom, kde a kedy sa deti vrátia do škôl, rozhodne Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Vranove nad Topľou po vyhodnotení výsledkov víkendového testovania.

Najočakávanejšou informáciou tohto týždňa bola odpoveď na otázku, či a za akých podmienok budú môcť nastúpiť deti opäť do materských škôl a k prezenčnému vyučovaniu na 1. stupni základných škôl a v maturitných ročníkoch na stredných školách.

Hoci minister školstva Branislav Gröhling avizoval otvorenie MŠ, ZŠ a SŠ už v stredu, vláda SR schválila uznesenie až v piatok popoludní a na tlačovke o ňom informovala podvečer.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí v tejto súvislosti uviedol, že v čiernych okresoch sa školy v pondelok – 8. februára otvárať nebudú. V tzv. bordových okresoch s III. stupňom varovania majú o návrate deti do MŠ, ZŠ a SŠ rozhodnúť regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Keďže vranovský okres sa nachádza v III. stupni varovania, v sobotu od rána prebiehala intenzívna komunikácia medzi Okresným úradom vo Vranove nad Topľou, RÚVZ a Združením miest a obcí vranovského regiónu. „V posledných dvoch týždňoch nám čísla stúpli, pod čo sa však podpísal aj nárast prípadov v Sačurove. Situáciu v celom okrese chceme vyhodnotiť zodpovedne a k tomu potrebujeme aktuálne dáta z víkendového testovania. Podobne sa rozhodli aj kolegovia v Bardejove a myslím si, že tento postup je rozumný,“ uviedla regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou Ľudmila Rosiarová.

Dobrou správou je, že anglická mutácia koronavírusu vo vranovskom okrese zatiaľ potvrdená nebola. O otváraní MŠ, ZŠ a SŠ bude RÚVZ v pondelok rozhodovať individuálne. Ak to situácia dovolí, deti by sa do škôl mohli vrátiť od utorka. „Chceme si pozrieť výsledky predovšetkým v mestách a hlavne väčších obciach, kde v miestnych komunitách nie je práve dobrá situácia, či nedošlo k prenosu koronavírusu napr. v obchode alebo na pošte. Prejdeme si to detailne a tam, kde to situácia dovolí, rozhodneme o otvorení škôl,“ reagovala Ľ. Rosiarová.

Tajomník ZMOVR Ján Fenčák zaslal, po dohode s OÚ a RÚVZ, usmernenie všetkým samosprávam v okrese ešte v sobotu dopoludnia. „Chceli by sme požiadať starostov, aby v pondelok promptne zaslali na e-mailovú adresu ZMOVR výsledky z testovania v ich obciach. Hoci avizovaný termín návratu detí do škôl bol 8. február, po komunikácii s okresným úradom a regionálnym úradom verejného zdravotníctva sme sa zhodli v tom, že si vezmeme na definitívne rozhodnutie ešte jeden deň navyše. V tejto situácii chceme rozhodnúť naozaj zodpovedne a s vedomím, že sme nič nepodcenili,“ uviedol tajomník ZMOVR Ján Fenčák.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!