V Soli budú po tragédii v Topli dohovárať rodičom, aj deťom

  • Obce
  • Dátum: 29.06.2021
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Tragédia, keď sa počas kúpania v Topli utopil 9-ročný chlapec zo Soli, je pred začiatkom letných prázdnin mementom. Otázka však tiež znie, či to bude dostatočnou výstrahou aj pre ostatných rodičov, aby počas leta dohliadali na deti s väčšou zodpovednosťou.

9-ročnému Marekovi z miestnej rómskej komunity sa stalo osudným kúpanie v Topli v úseku za železničnou stanicou minulý piatok. Napriek nasadeniu hasičov, pohotovostného pátracieho tímu, aj obyvateľov z obce Soľ sa jeho telo podarilo nájsť až v nedeľu dopoludnia.

Starosta obce Jozef Berta v našom telefonáte v tejto súvislosti potvrdil, že z pozície samosprávy budú apelovať na rodičov, aj na samotné deti, aby nepodceňovali nástrahy rieky a boli zodpovednejší. Komunikovať chcú cez terénnych sociálnych pracovníkov, komunitných pracovníkov, i prostredníctvom základnej školy. „Bohužiaľ, už len tento samotný smutný prípad je mementom a dvihnutým varovným prstom pre všetkých, ktorí by sa chceli ísť kúpať do Tople bez dozoru. Keď však budeme v našom komunitnom centre robiť aktivity s deťmi, budeme im vysvetľovať, že opatrnosť a zodpovednosť pri kúpaní v Topli, ktorá je zradnou riekou, musí byť na prvom mieste. Apelovať na nich budú taktiež ešte aj učitelia v našej základnej škole pri rozdávaní koncoročných vysvedčení,“ uviedol starosta obce Soľ Jozef Berta.

Ustrážiť skupinky detí kúpajúce sa v akejkoľvek rieke nie je v silách žiadnej samosprávy. Istým riešením by mohla byť angažovanosť miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS). Tento moment má však dva rozmery. Prvým je ten, že hoci členovia hliadky v Soli upozorňovali na to, aby sa deti nechodili kúpať bez dozoru dospelých, nie vždy sa im od domácej komunity dostalo pochopenia. Druhým rozmerom je fakt, že MOPS k 30. júnu končia. Hoci je vypísaná nová výzva s uzávierkou pre podávanie žiadostí v termíne v závere júla, situáciu počas letných prázdnin to nerieši. „V Soli máme 8 členov MOPS. Hoci chceme v tomto projekte pokračovať, do podpisu novej zmluvy si ich všetkých z vlastných financií nebudeme môcť dovoliť zamestnať. Čakať niekoľko mesiacov na refundáciu finančných prostriedkov je pre nás totiž veľkým rizikom. Možno zamestnáme dvoch z nich, ale v tomto prípade nemôžeme očakávať, že dokážu ustrážiť všetkých a všetko,“ vysvetľoval J. Berta.

FOTO: POLÍCIA SR – Prešovský kraj

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!