V centre mesta, aj pri športovej hale vzniknú nové parkovacie miesta

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Prestavba bývalého objektu Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou na multifunkčný komplex kultúry, v ktorom bude sídliť aj Hornozemplínska knižnica, napreduje podľa plánu. Pridanou hodnotnou projektu budú nové parkovacie miesta v centre mesta.

Hornozemplínska knižnica a Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou budú sídliť v spoločných priestoroch. Moderný multifunkčný komplex vznikne rozsiahlou rekonštrukciou jestvujúcich budov na vranovskom Sídlisku 1. mája. Rekonštrukčné práce na objektoch by mali prebiehať 24 mesiacov. „Na začiatku prác prekvapili stavebníkov problémy s preložkou vysokého napätie, ale poradili si s tým. Teraz príde na rad zadebnenie budovy, sklenené výplne a nasledovať bude samotný interiér. Ak už nič mimoriadne do stavebných prác nezasiahne, termín ich ukončenia ohrozený nie je,“ uviedol počas kontrolného dňa predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Kompletnou výmenou prejdú rozvody elektriky, vody, kanalizácie, vzduchotechniky a meniť sa bude aj spôsob vykurovania. Dôjde k úprave fasády, ktorá bude z veľkej časti presklená. Na streche sa vytvoria i tzv. extenzívne zelené plochy. Nahradia sa výplne otvorov a vzniknú tu tiež pochôdzne terasy. Projekt počíta so zeleňou, oddychovou časťou, chodníkmi, bezbariérovým prístupom, lávkou nad potokom pre peších a parkovacími plochami. „Dohodnutí sme na 40 parkovacích miestach pri kultúrnom centre, ale v riešení je ešte ďalších približne 30 parkovacích miest. Všetko je otázkou financií. Ak by sa našli vo väčšom objeme, mohli by sme ísť aj do náročného projektu. Budeme to ešte riešiť s projektantom, ktorý toto kultúrne centrum projektoval,“ doplnil primátor Vranova nad Topľou a poslanec Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja Ján Ragan.

Pozornosť parkovaniu v centre Vranova nad Topľou venoval aj vicežupan Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Makatúra. O potrebe dobudovania parkovacích miest hovoril v širšom území od budovy AOC a vo vzťahu k úradom, ktoré v nej sídlia. „Som bývalý Vranovčan, do mesta chodím každý deň a vidím, že súčasná situácia je problémom. Z tohto dôvodu som požiadal projektanta, či by bolo možné k tejto stavbe dobudovať poschodové parkovisko. Odpovedal mi, že je to možné,“ reagoval Jaroslav Makatúra.

V súvislosti s parkovacou koncepciou predstavil Ján Ragan ideu vzniku parkovacích miest pri športovej hale v areáli ZŠ JUH. V súčasnosti môžu športovci a fanúšikovia parkovať primárne na parkovisku pri kotolni K-2. Vzniknúť by malo minimálne 60 nových parkovacích miest, ktoré parkovanie na sídlisku JUH nezaťažia, práve naopak. „V spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a Strednou odbornou školou drevárskou vyčleníme pozemok, aby sme vyriešili parkovanie pre našich športovcov a fanúšikov. Našli sme totiž riešenie so vstupom priamo z hlavnej cesty z ulice M. R. Štefánika s tým, že parkovacie miesta budú bezprostredne pri športovej hale,“ vysvetlil J. Ragan.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!