Umelecký kováč M. Kačmár: Na Domaši sa podaril zázrak!

  • Obce
  • Dátum: 11.09.2018
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Návštevníci rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá mohli od pondelka do piatka obdivovať v priamom prenose majstrovstvo šiestich umeleckých kováčov, ktorí v rámci minikováčskeho sympózia DO – DO pracovali na troch monumentálnych dielach Kotve, Korábe a Domašskej panne.

S nápadom zorganizovať minikováčske sympózium prišiel starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ. V spolupráci s umeleckým kováčom Michalom Kačmárom pripravili podujatie, aké rekreačné stredisko Domaša – Dobrá nezažilo. V priebehu piatich dní mohli rekreanti obdivovať talent, zanietenie a kreativitu šiestich kováčskych majstrov, pod rukami ktorých postupne vznikali tri diela – Koráb, Kotva a Domašská panna. „Pre Kotvu sme sa rozhodli kvôli tomu, že Dobrá bude domovským prístavom výletnej lode. Koráb symbolizuje lode a ich osud na Domaši. Keďže všade majú morskú pannu a my sme ju nemali, rozhodli sme sa to zmeniť. Domašská panna bude strážiť všetko, čo sa tu snažíme postupne vybudovať,“ vysvetľoval starosta Kvakoviec Radovan Kapraľ.

Každé z troch diel je alebo bude vystavené v rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá. Počas piatich dní na nich pracovali absolventi, aj súčasní študenti Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici v odbore umelecký kováč. „Jedným z cieľov tohto sympózia je, aby si vymenili skúsenosti dve generácie umeleckých kováčov, ktoré sa potom môžu prelínať napr. v podobných spoločných dielach. Túto zostavu sme na Domašu pozvali kvôli tomu, lebo o sebe vieme, že dokážeme spolupracovať práve na takýchto exteriérových produkciách,“ uviedol Michal Kačmár, absolvent Ateliéru 3D slobodnej kreativity na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

Počas týždňa stála pred partiou umeleckých kováčov naozaj náročná výzva, pretože Bárka má vrátane podstavca výšku 7 metrov a Kotva je vysoká 1,7 metra. Vzhľadom k obidvom veľkoformátovým projektom dokončia Domašskú pannu v ateliéri a slávnostne bude inštalovaná počas cyklistických pretekov STD Domaša Tour. „Keďže času veľa nebolo, to, čo sa, navyše v týchto podmienkach, nakoniec podarilo, je zázrak. Vzhľadom k tomu, že v ateliéri pracujeme bez časového tlaku, museli sme teraz pristúpiť k odvážnejším postupom a vyššej miere štylizácie, čím sa učíme aj my,“ pripomenul M. Kačmár.

Atrakciou v RO Domaša Dobrá nebudú len samotné diela, ale mimoriadnej pozornosti od verejnosti sa dostalo aj umeleckým kováčom, ktorí o publikum núdzu nemali. „Ľudia sa chodili pozerať, ale sledovali nás z bezpečného odstupu, pretože sa tu iskrilo až do noci (úsmev). Niektorí dokonca chodili na kontrolu, ako sme pokročili, každý deň. Keď sme nainštalovali kotvu, sledovali sme, že zafungovala ako magnet, pretože mnohí sa pri nej zastavovali a fotili sa s ňou. Som si istý, že rovnakú pozitívnu pozornosť vzbudia aj ostatné naše diela,“ dodal M. Kačmár.

 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!