Strážske a okolie sa dočkalo! Hasiči začali odstraňovať sudy s PCB

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Záchranná brigáda Hasičského a záchranného zboru v Humennom začala s odstraňovaním prvých sudov s PCB látkami v Ošíparni. K dispozícii má 30 špeciálnych hermeticky uzavretých kontajnerov uspôsobených na univerzálny prevoz vlakovou, či nákladnou automobilovou dopravou. Minister životného prostredia Ján Budaj pri tejto príležitosti prisľúbil skríning celého areálu bývalého štátneho podniku Chemko Strážske.

Desivé dedičstvo priemyselnej výroby v bývalom štátnom podniku Chemko Strážske v podobe sudov s PCB látkami uskladnenými na viacerých miestach v jeho areáli ohrozovalo životné prostredie a zdravie ľudí v regióne viac ako tri desaťročia.

Po tlaku samosprávy, aktivistov a médií sa rozhýbal aj štát. Po vyhlásení mimoriadnej udalosti vyčlenila súčasná vláda na ich odstránenie 500 000 eur. Ako uviedol minister vnútra Roman Mikulec, počas príprav sa museli vysporiadať s rôznymi technickými, legislatívnymi a procesnými prekážkami, no zvládli ich a od piatku sa 34 hasičov vybavených technikou a ochrannými pomôckami na nakladanie s nebezpečnými odpadmi mohlo pustiť do odstraňovania sudov. „Po tridsiatich rokoch, kedy tu mnohí len sľubovali a nič neurobili, začíname reálne odstraňovať to, čo ľudí v tomto regióne dlhé roky trápilo, čo poškodzovalo životné prostredie a ich zdravie,“ zdôraznil minister vnútra Roman Mikulec.


Sudy s PCB látkami uskladnené v Ošíparni. 

S odstraňovaním prvých sudov sa začalo v objekte Ošíparne. Minister životného prostredia Ján Budaj sa pri tejto príležitosti poďakoval nielen rezortu vnútra, pre ktoré to bola, ako dodal, netypická úloha, ale vyzdvihol tiež angažovanosť starostov, či aktivistov, ktorí poukazovali na nečinnosť aj štátnych orgánov. „Príbeh Chemka, či Odkaliska Poša bol aj o tom, že úradníci z tohto kraja, rovnako i u nás na ministerstve, ignorovali kontrolné úlohy, ktoré mali vykonať, preto sme sa s niektorými museli rozísť,“ pripomenul Ján Budaj.

Druhou lokalitou, odkiaľ sa budú odstraňovať sudy, je Prameň v zvernici Orlová. Prípad, kedy divá zver narazila na PCB látky zakopané v zemi, je verejnosti dostatočne známy. Alarmujúcim zistením bolo, že analýza polychlórovaných bifenylov v tele jej majiteľa Jozefa Adamíka preukázala mimoriadnu koncentráciu.

Ladislav Štibrányi zo Slovenskej technickej univerzity vysvetlil, že prvoradou úlohou bude zistiť, koľko sudov s PCB látkami je v tomto priestore uložených. Keďže sa tam predpokladá veľký podiel stavebného odpadu, viac relevantných dát by mali priniesť pripravované sondy na ploche celej skládky. „Na začiatku sa chceme venovať tomu, aby kontaminovaná voda ďalej nevytekala a nepila ju zver, ktoré potom prenáša PCB látky v potravinovom reťazci ďalej. Riešiť to budeme chemickou cestou alebo iným technickým postupom, aby sme vyčistili vodu do času, pokiaľ sa celá skládka prekope a vyberú sa z nej sudy, ktoré sú v nej uložené,“ uviedol Ladislav Štibrányi.


Minister životného prostredia Ján Budaj prisľúbil skríning celého areálu bývalého štátneho podniku Chemko Strážske. 

Medializovanou lokalitou s potvrdenými uskladnenými sudmi je taktiež Tepláreň. Z nej sa zatiaľ odstraňovať nebudú. „Tepláreň je stavba, ktorá má charakter vojnového krytu, preto sudy, ktoré sú v nej uložené, okolie neohrozujú. To, čo najviac ohrozovalo okolie, bola obava zo zrútenia stropu Ošíparne, v dôsledku čoho by sa PCB premiešali so stavebným materiálom a takto by sa ďalej rozniesli po okolí,“ vysvetľoval J. Budaj, ktorý dodal, že kontajnery budú uskladnené na bezpečnom úložisku v areáli Chemka do doby, pokiaľ ministerstvo životného prostredia vyrieši otázku definitívnej likvidácie PCB látok, pravdepodobne spálením.

Okrem Ošíparne, Prameňa a Teplárne sa predpokladá, že v areáli Chemka Strážske by, podľa očitých svedkov z radov bývalých zamestnancov, mali byť aj ďalšie lokality, kde sa v minulosti toxický odpad na území rozľahlých lesov voľne uskladňoval. J. Budaj hovoril o rozlohe 500 hektárov, ktoré by chceli analyzovať prostredníctvom dronov. „Geologický prieskum, ktorý som nepodpísal, sa mal týkať miest, pri ktorých niet o čom špekulovať, preto som v ňom význam nevidel. Testujeme však dron vybavený kamerami, ktoré rozlišujú rôzne druhy chemických látok. Takto by sme chceli nájsť ďalšie lokality a keď ich odhalíme, tak sa do nich, samozrejme, pustíme,“ dodal J. Budaj.  


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!