SOCIÁLNA POISŤOVŇA: Ktorí lekári budú vystavovať PN už iba elektronicky?

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Od 1. júna 2023 už budú všetci všeobecní lekári, lekári zdravotníckych zariadení a gynekológovia vystavovať práceneschopnosť výlučne elektronicky.

Ako informuje Sociálna poisťovňa, všetky údaje o svojej práceneschopnosti získa klient Sociálnej poisťovne (zamestnanec, SZČO, DPO a pod.) cez Elektronický účet poistenca – ePN-elektronická práceneschopnosť.

Na jednom mieste bude mať prehľad o svojej práceneschopnosti, o období od – do, priznaní resp. nepriznaní dávky, výške dávky, ako aj informácie o stave vybavovania dávky, o ktorú už nežiada – Sociálna poisťovňa ju vybaví automaticky.

Taktiež si tam môže upraviť spôsob výplaty na iný bankový účet než ten, ktorý poskytol Sociálnej poisťovni zamestnávateľ, aj miesto pobytu počas PN.

O prístup do eSlužieb si klienti, ktorí používajú elektronický občiansky preukaz (eID), vybavia kompletne elektronicky po vyplnení a odoslaní formuláru cez www.slovensko.sk prostredníctvom eSchránky.

„Ak nepoužívate elektronický občiansky preukaz (eID) je potrebné vyplniť formulár, Žiadosť o zriadenie prístupu a doručiť ho do SP, následne sa zaregistrujete v systéme elektronických služieb Sociálnej poisťovne prostredníctvom mena, hesla a aplikácie v mobile,“ vysvetľuje riaditeľ pobočky Sociálna poisťovňa – Vranov nad Topľou Silvester Mušák.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!