Skvelá správa! Ema Bilá s ďalším futbalovým medzníkom naberá smer Lisabon

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenské futbalové reprezentantky do 17 rokov odohrajú v závere júna v Lisabone dva prípravné zápasy proti rovesníčkam z Portugalska. V nominácii trénera Jozefa Jelšica nechýba ani hráčka MFK Vranov Ema Bilá.

Ofenzívna stredopoliarka Ema Bilá má posledný mesiac nabitý reprezentačnými povinnosťami. V máji absolvovala premiérovo zraz reprezentácie do 17 rokov. O pár dní, začiatkom júna, nastúpila pod vedením trénera Petra Janušku vo výbere do 15 rokov na dve prípravné stretnutia proti národnému tímu Česka.

V prvom dueli remizovali futbalové nádeje Slovenska 3:3, pričom našu reprezentáciu priviedla na hraciu plochu ako kapitánka práve Ema Bilá. „Bol to prvý zápas pre všetky dievčatá po veľmi dlhom čase. Pre ročník 2006 prvý aj posledný zraz v tejto vekovej kategórii a k tomu aj premiéra v medzištátnom zápase. Boli sme veľmi spokojní, priam až prekvapení, ako dievčatá plnili pokyny, ako zvládli zápas. Bol to naozaj výborný duel z oboch strán, mali sme viac šancí ako súperky, no nevyužili sme ich. Pre dievčatá to bol ozaj krst ohňom, na tribúne bol aj tréner žien, tréner WU17, regionálni tréneri, takže sa všetky chceli ukázať a aj sa im to podarilo,“ uviedol pre web Slovenského futbalového zväzu tréner WU15 Peter Januška.

Do druhého stretnutia vstúpili naše dievčatá ako z partesu, pretože v 18. min. viedli už 2:0. Druhý gól zaznamenala odchovankyňa MFK Vranov. Rodáčka zo Sečovskej Polianky dostala spätnú prihrávku na hranici šestnástky a umiestnenou krížnou strelou bez prípravy poslala loptu do siete. Napriek tomu, že domáce Češky výsledok otočili a vyhrali 5:2, P. Januška konštatoval, že viaceré hráčky majú potenciál, ktorý verí, že ešte vyšperkujú vo vyšších vekových kategóriách.

Ema Bilá je príkladom, keď sa stretnú talent a poctivý prístup. Napriek mladému veku pristupuje k futbalu s profesionálnou dôslednosťou. Počas pandémie, kedy to športovci nemali vôbec jednoduché, sa k tréningovému procesu postavila nielen zodpovedne, ale aj kreatívne, pretože inšpiráciu, ako trénovať, hľadala z rôznych zdrojov. Vo svojom úsilí nepoľavila ani v týchto dňoch. V hernej kondícii sa udržiava so staršími žiakmi MFK Vranov a dvakrát do týždňa pracuje individuálne s kondičným trénerom Lukášom Kulichom na rozvoji rýchlosti a dynamiky.

Ďalším medzníkom v jej kariére je nominácia do novotvoriacej sa slovenskej reprezentácia do 17 rokov, ktorá sa 20. – 24. júna predstaví v Lisabone v dvojzápase proti Portugalsku. Pre zverenkyne trénera Jozefa Jelšica to bude príprava na tohtoročnú I. fázu kvalifikácie o postup na Majstrovstvá Európy do 17 rokov. Turnaj sa odohrá na Slovensku a súperkami našich dievčat budú Faerské ostrovy a Izrael.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!