Reprezentantka Ema Bilá v drese Realu Madrid? Prekvapení nebudeme!

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Ema Bilá je výnimočný futbalový talent. Potvrdzuje to v drese MFK Vranov, aj v slovenskej reprezentácii do 15 rokov. Vizitkou jej prístupu k futbalu je taktiež najnovšia nominácia od trénera Jozefa Jelšica do národného výberu do 17 rokov.

Dnes má ženský a dievčenský futbal inú spoločenskú pozíciu, ako pred piatimi rokmi, kedy s ním Ema Bilá začínala v CFT ACADEMY. Rodáčka zo Sečovskej Polianky patrí do generácie, ktorá patrila z pohľadu popularity futbalu medzi jej rovesníčkami vo Vranove a okolí k priekopníčkam. V jej hre totiž dominovali prvky, ktoré ju predurčovali stať sa rozdielovou hráčkou a vďaka tomu posúvala pohľad na hru so spoluhráčkami na nový level. Vzťah mladej baby k tomuto najpopulárnejšiemu športu na svete sa však začal podstatne skôr, ako prvým tréningom… „Futbal ma bavil už od mala. Pre mňa bol mojim vzorom ocko, ktorý hral tiež futbal a na ktorého som sa už ako trojročná chodila pozerať a fandiť mu. Futbal ma napĺňal a napĺňa od začiatku, pretože je to pre mňa ten najlepší šport. Veľmi ma to baví, baví ma zlepšovať sa v ňom a aktívne sa mu venovať. Od začiatku pre mňa bol a je futbal naozaj celý život. Taktiež sa chcem touto cestou poďakovať všetkým trénerom z CFT ACADEMY, MFK Vranov a hlavne môjmu prvému trénerovi Erikovi Makóovi, ktorý ako prvý pred piatimi rokmi objavil môj talent na prvom tréningu vo Vranove,“ uviedla Ema Bilá.

Mladým talentom skrz všetky športy určite neprišla vhod pandémia spôsobená novým koronavírusom. Škrt to bol hlavne pre kolektívne športy, kde má predsa len tréningový proces z pohľadu taktiky, väzieb a spolupráce na hracej ploche iné parametre. Napriek tomu, že situácia nebola jednoduchá ani pre E. Bilú, svojim prístupom potvrdila, že prekážky pre ňu nie sú múrom, ktorý by ju zastavil. Tak ako na trávniku využíva v herných situáciách hernú inteligenciu, s rovnakou kreativitou pristúpila aj k obdobiu, kedy boli športoviská zatvorené. „Počas pandémie to bolo veľmi ťažké. Chodila som behať, cvičila som a robila si tréningy sama. Zo začiatku som nemala všetky pomôcky, čiže to bolo ešte ťažšie, ale časom som si na to zvykla. Cvičila som podľa videí z internetu a taktiež som si robila tréningy podľa trénerov. Asi najviac som sa venovala technike, mala som tréningy zamerané práve na ňu a snažila sa stále viac a viac zlepšovať moju slabšiu nohu. Dvakrát do týždňa som mala cvičenie a trikrát tréningy, ktoré som si rozdeľovala aj časovo, aj zameraním,“ vysvetľovala E. Bilá.

Z prístupu mladej futbalistky doslova, v tom najlepšom slova zmysle, mrazí. Za spôsob, akým vystúpila z komfortnej zóny, by si zaslúžila kapitolu v príručke o motivácii. „Pre mňa je futbal všetkým. Povedala som si preto aj počas ťažkej situácie, že neprestanem na sebe pracovať, ale, že ukážem, čo je vo mne. Inšpiráciou pre mňa boli asi hlavne slávni futbalisti, ktorí na sociálne siete uverejňovali všelijaké videá ako na sebe pracujú a mňa to stále viac a viac povzbudzovalo, aby som aj ja šla a spravila si vlastný tréning a zdokonaľovala svoje slabé stránky,“ zdôraznila E. Bilá.

Keď sme v úvode naznačili, že ženský a dievčenský futbal bol v ešte nie tak dávnej minulosti spájaný s predsudkami, prekvapeniu sa nevyhli ani chlapčenské žiacke výbery MFK Vranov, keď za nich nastúpila práve E. Bilá. Ako s úsmevom poznamenala, súperi sa dokonca zaujímali o to, či vôbec môže nastúpiť na zápas. Spoluhráči ju však vzali do partie okamžite a postupne sa vypracovala na jednu z opôr tímu. „Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, pretože som nebola zvyknutá na takýto štýl hry. Myslím tým to, že to boli omnoho silnejší súperi, či už rýchlostne, silovo a technicky. Po čase som si na to zvykla a veľmi sa mi to páčilo z toho dôvodu, že som v tom videla motiváciu zlepšiť sa a pracovať na sebe ešte viac. Zápasy s chlapcami mi dali veľa. Hlavne po silovej stránke, kde som si mala možnosť vyskúšať aj „tvrdší“ futbal,“ pripomenula E. Bilá.

Talent E. Bilej neušiel ani pozornosti reprezentačného trénera výberu do 15 rokov Petra Janušku, ktorý ju nominoval na dva zrazy s tým, že na prvom nastúpila na prípravný zápas s kapitánskou páskou na ruke. Druhýkrát sa dievčatá stretli pred dvoma týždňami v Bánovciach nad Bebravou. „Na reprezentačnom zraze som za 5 dní stihla absolvovať šesť úžasných tréningov a jeden modelovaný zápas. Tréningy sme mali zamerané vždy na niečo iné a to sa mi veľmi páčilo. Pred každým tréningom sme mali aj míting, na ktorom nám tréner oznámil, čo budeme robiť a čo od nás vyžaduje. Taktiež sme po každom tréningu mali regeneráciu a cviky s valcom, plus strečing. Modelovaný zápas bol asi najlepšie, čo na zraze bolo, pretože som hrala zápas po polroku pandémie a taktiež som dala aj gól,“ dodala s úsmevom E. Bilá.

Pozvánka do reprezentácia nie je v žiadnom športe samozrejmosťou, ale potvrdením cesty vydláždenej poctivým prístupom a zároveň príležitosťou posúvať sa ďalej, či už v konkurencii najlepších hráčok v krajine alebo konfrontáciou na medzinárodnej scéne. Rovnako to vníma aj jedna z najtalentovanejších slovenských futbalistiek v jej vekovej kategórii. „Pre mňa je veľká česť hrať v reprezentácií. Je to niečo neuveriteľné obliekať si na seba dres a veci so slovenským znakom. Bol to môj sen a cieľ, ktorý pre mňa nie je koncom, ale novým začiatkom. Zrazy reprezentácie ma posúvajú v mojej futbalovej ceste, každým zrazom sa zlepšujem a učím sa nové veci, ktoré mi v mojej kariére pomáhajú napredovať,“ uviedla E. Bilá.

Ema Bilá má, ako stredová hráčka, devízu v tom, že futbal „vidí a cíti“, vďaka čomu dokáže s ľahkosťou pracovať s priestorom. Práve cit rozhodnúť sa správne v konkrétnej kľúčovej situácii pre výstavbu finálnej fázy spojený s hernou inteligenciou jej dovoľuje podľa potreby otáčať ťažisko, ísť do kombinácie alebo vďaka nadštandardnej technike presadiť sa individuálne. Keďže zároveň nemá problém prebrať na seba zodpovednosť v zakončení a je gólová, robí to z nej rozdielovú hráčku, ktorá dokáže rozhodnúť zápasy. Ak si uvedomíme jej profesionálny prístup, lebo vie, že v tréningu, či v zápase to za ňu nikto neodmaká, sen rodáčky zo Sečovskej Polianky zahrať si za Real Madrid bude naberať na stále jasnejších kontúrach. „Určite by som sa chcela dostať do nejakého zahraničného klubu. Pre mňa je životným snom hrať v zahraničí, konkrétne v Reale Madrid. V reprezentácií by som sa chcela dostať k ženám, čo je mojim ďalším cieľom v kariére. Chcem sa naďalej venovať futbalu aktívne a profesionálne až do dospelosti. Naozaj ma futbal veľmi baví a chcem sa v ňom každým tréningom, zápasom, turnajom a pod. zlepšovať a ukázať čo vo mne je,“ odpovedala na otázku o plánoch do budúcnosti E. Bilá.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!