Netopiere – mýty a skutočnosť

redakcia@vranovske.sk
Autor

Netopiere sú tajuplné, pritom veľmi zaujímavé a ešte aj dnes málo poznané živočíchy. Pre tajomný nočný spôsob života sa ich ľudia veľmi často boja a vytvárajú si o netopieroch rôzne mylné predstavy. Vďaka ich vzhľadu a využívania podzemných úkrytov boli ešte v nedávnej minulosti považované za diablových spoločníkov. Najrozšírenejšou poverou je, že sa netopiere zamotajú do vlasov, nedajú sa potom vybrať a vlasy treba ostrihať. V súvislosti s tým si ľudia tiež myslia, že netopiere sú slepé. Ani jedno nie je pravda. Netopiere využívajú na orientáciu v priestore – echolokáciu. Svojimi špeciálne tvarovanými ušnicami a ušným viečkom zachytávajú odraz ultrazvukových vĺn, ktoré vydávajú ústami alebo niektoré druhy nosom. Vďaka tomu sa dokážu orientovať v tme. Ultrazvukový signál je druhovo špecifický a má frekvenciu od 20 do 110 kHz. Mylným je aj názor, že si netopiere robia hniezda. Sú to jediné cicavce so schopnosťou aktívneho letu. Majú množstvo veľmi špecifických adaptácií. Jednou z nich je hibernácia (zimný spánok), ktorá im umožňuje prečkať zimné obdobie v podzemných priestoroch – jaskyne, staré banské diela, pivnice.

V lete využívajú pestrú škálu úkrytov. Veľa druhov netopierov využíva aj výtvory človeka ako úkryty a osídľujú podkrovné priestory ľudských obydlí. Okrem starých stavieb, kostolov dnes už niektoré druhy netopierov osídľujú aj panelové budovy, kde na úkryt využívajú duté priestory v strešných atikách a štrbiny medzi panelmi. Časť druhov našich netopierov žije ešte skrytejším spôsobom života. Nachádzame ich v lesoch v dutinách stromov, pod kôrou stromov alebo v lesných chatkách pod drevenými obkladmi, okenicami, v naskladanej metrovici a pod. Naše netopiere sa živia výlučne hmyzom. Majú veľmi rýchly metabolizmus, preto potrebujú za noc uloviť a skonzumovať potravu rovnajúcu sa 20–50 % svojej telesnej hmotnosti. Jeden netopier vodný uloví za noc z vodnej hladiny 3000-4000 lariev komárov. Potravu lovia pomalým alebo rýchlym letom voľne vo vzduchu, iné druhy lovia medzi korunami stromov, zbierajú ju z povrchu listov, kôry, zeme alebo vodnej hladiny.
Mláďatá sa rodia v júni a júli. Samičky rodia jedno alebo dve mláďatá. Kŕmia ich mliekom a po mesiaci začnú mláďatá už sami lietať a loviť hmyz. V septembri je už mláďa na nerozoznanie od dospelého jedinca.

Na Slovensku žije 28 druhov netopierov. Výskumom netopierov v okrese Vranov nad Topľou od roku 1993 sa zatiaľ zistil výskyt 22 druhov netopierov. V letnom období využívajú úkryty v ľudských stavbách podkovár malý, podkovár veľký, netopier obyčajný, netopier ostrouchý, netopier brvitý, večernica pozdná, večernica malá, raniak hrdzavý, ucháč sivý a ucháč svetlý. V stromových dutinách sa ukrýva netopier vodný, netopier pobrežný, netopier veľkouchý, netopier fúzatý, netopier Brandtov, netopier riasnatý, netopier nymfin, uchaňa čierna, večernica severská, večernica hvízdavá, večernica parková a raniak malý.

Všetky netopiere sú zákonom chránené, preto im netreba ubližovať. Ochrana spočíva hlavne v ochrane ich biotopov a úkrytov. Peter Pjenčák
Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!