Slovenské NAVALIS. Lodiam a ľuďom od vody sa dostalo požehnania. Kniha Osudy zvonov 2. uvedená. Ocenenie Srdce Domašského regiónu odovzdané. Kollárovci zahrali, zaspievali, roztancovali. Letná sezóna na Domaši je oficiálne otvorená.
Slávnosti Slovenské NAVALIS spojili minulosť s prítomnosťou. História vodnej nádrže Veľká Domaša sa datuje od začiatku jej výstavby vo februári 1962. Viaceré obce vtedy museli zaniknúť a ľudia sa presťahovať.
Spomienky na zvony v kostoloch zaplavených dedín však oživil vo svojej knihe Osudy zvonov 2. s podtitulom zvony z vysídlených obcí pre výstavbu vodného diela Domaša spisovateľ a dokumentarista Michal Lakatoš.
„Ľudia sa ma často pýtajú, čo ma inšpirovalo k tomu, že som sa začal venovať písaniu o zvonoch. Bolo to jednoduché. Môj pradedo v roku 1882 zakúpil zvon do chrámu v rodnej obci a na ňom bolo uvedené „Na Božskú slávu a duchovné povzbudenie veriacich“. Postupne som sa potom dostal aj k ďalším zvonom až nakoniec som o nich začal písať,“ uviedol Michal Lakatoš.
Písomný súhlas, aby mohol Michal Lakatoš zdokumentovať všetky kostolné zvony vo vranovskom okrese, mu v roku 2015 udelil riaditeľ Arcibiskupského úradu Košice Ján Urban, ktorý v utorok celebroval svätú omšu v doprovode orchestra a zboru PUĽS-u. FOTO: Imrich Makó.
Kostolným zvonom sa Michal Lakatoš venuje s faktografickou systematickosťou a precíznosťou od roku 2013. Kompletne zdokumentoval všetkých 272 kostolných zvonov v okrese Vranov nad Topľou a ďalších 270 pridal z ostatných okresov, najmä z východného Slovenska. Na knihe Osudy zvonov 2 pracoval dva roky. Pri jej uvedení pripomenul, že čitatelia sa dozvedia mnohé zaujímavosti nielen o zvonoch a chrámoch, v ktorých boli umiestnené, ale aj o samotných obciach.
„Všetci sa dnes tešia, že Domaša je plná vody, ale ja som sa práve naopak potešil, že Domaša bola „prázdna“. Mal som totiž jedinečnú možnosť urobiť fotografie a spracovať dokumentáciu z obcí, ktoré sú už niekoľko rokov pod vodou a je len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa ešte k tomu takto dostanem,“ reagoval s úsmevom M. Lakatoš.
Tradíciou Slovenských NAVALIS sa stalo oceňovanie osobností za rozvoj Domaše cenou Srdce Domašského regiónu. Názov ceny z dielne umeleckého kováča Michala Kačmára hovorí sám za seba komu a prečo je určená.
Finále večera patrilo Kollárovcom. FOTO: Imrich Makó.
Ako prvý si toto ocenenie prevzal posledný riaditeľ Okresnej správy cestovného ruchu na Domaši Gejza Mikita. Minulý rok sa stal laureátom bývalý starosta Bžian Miroslav Fečko. V utorok si ju z rúk predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského prebrali manželia Silvia a Ján Manduľákovci. Rešpekt, uznanie a potlesk si zaslúžili za hotel Zelená Lagúna.
„Poďakovať by som sa chcela v prvom rade a predovšetkým našim zamestnancom hotela Zelená Lagúna, ktorí nám dali pred ôsmimi rokmi dôveru a ostali pracovať pri našej čarovnej Domaši. Predsa len s novým hotelom na Domaši trochu riskovali. Preto nestačia iba výborné projekty, nestačia len finančné prostriedky, ale sú to ľudia so srdcom pre región, bez ktorých sa nedá nič vybudovať. Práve tým všetkým, ktorí majú srdce pre Domašu, patrí poďakovanie,“ prihovorila sa a poďakovala generálna manažérka hotela Zelená Lagúna Silvia Manduľáková.
Ako pripomenul Milan Majerský, príbeh hotelierskeho klenotu na brehu Domaše pripomína príbeh bájneho Fénixa. Akurát nepovstal z popola, ale podarilo sa ho vybudovať na ruinách bývalého mládežníckeho zariadenia. Na webovej stránke hotela Zelená Lagúna vás víta predsavzatie „vrátiť na Domašu čulý spoločenský ruch.“ Manželia Manduľákovci si môžu povedať – splnené! Jedným z dôkazov je rok 2017, kedy ho na najväčšom slovenskom veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour vyhodnotili ako NAJ ubytovacie zariadenie Prešovského kraja 2016. Pridal sa aj týždenník TREND, ktorý ho opakovane zaradil medzi TOP 10 štvorhviezdičkových hotelov na Slovensku.
„Hostí sme mali ubytovaných z Izraela, Austrálie či spoza Atlantiku z USA, ale najvzácnejšieho hosťa, ktorého som uvítala v hoteli Zelená lagúna, bol počas prvých Slovenských NAVALIS pražský kardinál Dominik Duka. Ako veľmi srdečný človek zanechal výraznú osobnú stopu, preto verím, že sa na Domašu ešte vráti,“ zapriala si S. Manduľáková.
Fotogaléria
-
+15fotografií
-
+15fotografií