Nad Benkovcami posvätili 7-metrový kríž s korpusom v nadživotnej veľkosti

  • Obce
  • Dátum: 14.09.2020
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Verehovka je dominantný hrebeň medzi Benkovcami a Vyšným Kazimírom. Na jeho východnej strane – bližšie k Benkovciach – sa šestica nadšencov spontánne rozhodla postaviť kríž, ktorý bol slávnostne požehnaný v nedeľu – 13. septembra v predvečer sviatku Povýšenia svätého Kríža. Hlavným celebrantom bol vranovský dekan, o. Štefan Albičuk.

Ako vysvetlil Dušan Škurla, jeden z iniciátorov, všetci vo svojom vnútri nosili túto ideu a keď o tom začali nezáväzne medzi sebou hovoriť, rozhodli sa premeniť spoločnú túžbu, ktorá ich spájala, na dielo s hlbokým duchovným posolstvom. „Chceli sme osadiť kríž, ktorý by na vrchol hrebeňa prirodzene zapadol. Keďže podkladom Verehovky je ílovitá zemina a pieskovec, hľadali sme farebné tóny, ktoré nepôsobia cudzom. Kríž je z dubového dreva so škoricovým odtieňom, korpus nesie starozlatú patinu, balvany sú pieskovcové,“ vysvetľoval František Baník.

Sedem metrov vysoký kríž s korpusom v nadživotnej veľkosti (2,2 metra) je dobre viditeľný už z obce. Bezprostredné okolie kríža je upravené pomocou kamenných balvanov. Tak chceli tvorcovia silnejšie vyjadriť scénu z Golgoty, kde bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Už počas prípravných prác sa dostávalo partii šiestich Benkovčanov, ktorí prišli s touto myšlienkou, pozitívnej spätnej väzby. Na samotnej slávnosti požehnania sa zhromaždilo viac ako 150 pútnikov z Benkoviec i okolitých dedín. „Dnes si uvedomujeme vzácne zladenie všetkých zainteresovaných. V kútiku duše sme niesli túžbu postaviť kríž na tomto mieste, ale až v zjednotení sme boli schopní urobiť krok k realizácii. Naozaj, v jednote je sila. No zďaleka nepostačovala jednota šiestich. Sedem je číslo plnosti. Sedmičkou je komunita Benkovčanov a štedrí darcovia z vonku,“ uviedol Július Čarš.

Kríž na Verehovke je výpoveďou vlastného prežívania viery v Ježiša Krista v prvom rade šestice Benkovčanov, ale aj ostatných, ktorí boli počas jedenapolročnej realizácie akýmkoľvek spôsobom nápomocní. „Chceli sme dať benkovskému spoločenstvu dar. Dospeli sme do fázy nášho osobného vývoja, kedy si uvedomujeme pocit a túžbu vypovedať samých seba. Možno si uvedomujeme aj krehkosť a krátkosť nášho života. O pár desiatok rokov tu možno nebudeme, ale vždy sa tu budú môcť ľudia pristaviť a pomodliť,“ zamýšľal sa Milan Butala. „Aj takto sme chceli urobiť niečo pre Ježiša, lebo si uvedomujeme, koľko toho urobil on pre nás,“ dodal Kamil Konečný, ďalší zo šestice iniciátorov.

V úvodnom príhovore Dušan Škurla pripomenul prianie, aby sa nový kríž stal miestom oddychu a meditácie v harmónii s prírodou, kde veriaci nájdu stopy Božej múdrosti. Zároveň zvýraznil, že tajomstvo Kristovho kríža do hĺbky premeditoval sv. Ján Pavol II. a v jednej vete ho ponúkol ako univerzálny životný recept: „Lásku bez kríža nenájdeš. Kríž bez lásky neunesieš“. Tieto jeho slová sú veľkými písmenami uvedené na mramorovej doske opodiaľ kríža, čím si chceli realizátori i takto pripomenúť 100. výročie narodenia veľkého pápeža 20. storočia, ktorý sa narodil 18. mája 1920. „Vieme, Ježiš od nás nežiada, aby sme stavali kríže. Ježiš radšej chce, aby sme kríže niesli. Nech nám tento kríž,  postavený na pamiatku Božej lásky k človeku, pomôže ochotnejšie niesť naše každodenné kríže,“ prihovoril sa Benkovčanom a hosťom D. Škurla.

Kríž je ľahko dostupný z viacerých strán. Nachádza sa na trase žltej turistickej značky, ktorá sa začína v Benkovciach pri obecnom úrade. „Približne kilometrový úsek z obce ku krížu sa dá peši zvládnuť za 20 – 30 minút. Pasienkový terén je priaznivý pre bicykle, ba aj pre autá. Od kríža sa človeku núka úchvatná scenéria s výhľadom na vodnú nádrž Malá Domaša, päť okolitých dedín, brekovský hrad i Vihorlat,“ vysvetlil Ľubomír Baník.


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!