M. Ruščin: Počas vojny boli vedené mínometné útoky dvesto metrov od našich ukážok

  • Obce
  • Dátum: 20.09.2011
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Obec Juskova Voľa a Klub vojenskej histórie Dargov ponúkli historickú exkurziu do obdobia II. svetovej vojny, počas ktorej sa strategické udalosti na území Slovenska odohrávali aj v Slanských vrchoch a ich okolí. Členovia zúčastnených klubov predviedli ukážky frontových útokov, partizánskych atakov a autentickosť polhodinovému scenáru dodali pyrotechnické efekty. Autorom myšlienky rekonštrukcie bojov na kopci Lajsce je Martin Ruščin. Udalosti z rokov 1939 – 1945 považuje za memento, ktoré by mali mať na pamäti všetky budúce generácie. Hoci Juskovou Voľou front priamo neprechádzal, bola bránou pre partizánov do Slanských vrchov, kde sa mohli ukrývať a odkiaľ mohli organizovať svoju činnosť. „Jeden z priamych pamätníkov II. svetovej vojny nám povedal, že iba dvesto metrov od miesta našich ukážok Nemci naozaj mínometom ostreľovali okraj lesa z dôvodu zistenia prítomnosti partizánskych oddielov, ktoré monitorovali pohyb Nemcov. Samozrejme partizáni na tieto útoky nereagovali, aby neprezradili svoje pozície. V horskom teréne sa totiž len veľmi ťažko eliminovali pozície partizánov, ktoré nepriateľským jednotkám spôsobovali najväčšie škody. Nemecké oddiely sa snažili odrezať partizánov od dedín a na tento účel využívali aj zastrašovanie civilného obyvateľstva. Napriek tomu sa vždy našli dobrovoľníci, ktorí vozili do hôr potraviny a odovzdávali aj cenné informácie o pohybe Nemcov,“ zhrnul historické udalosti M. Ruščin.

Ukážky partizánskych skupín reprezentoval Klub vojenskej histórie Čapajev. Jeho predseda Jozef Skalka sa k historickým rekonštrukciám bojov dostal ako dobrovoľník vypomáhajúci pri podobných akciách na Dukle. Keďže ho to zaujalo, stal sa členom bratislavského Klubu priateľov vojenskej histórie Slovenska. V roku 2009 však s partiou priateľov založili KVH Čapajev, ktorý má dnes tri pobočky v Bardejove, Košiciach a Prešove. „Mnoho ľudí, najmä z Ruska a Ukrajiny, sa pýta, prečo máme takýto názov, keď to bol hrdina občianskej vojny v Rusku. Vysvetľujeme im, že na území východného Slovenska, hlavne v Slanských vrchoch a Ondavskej vrchovine, pôsobila partizánska brigáda Čapajev. My sa špecializujeme práve na partizánsku tematiku a ukážky partizánskych bojov, preto sme sa na počesť tejto brigády aj pomenovali,“ vysvetľoval J. Skalka.

Členovia klubu sa stretávajú prevažne v deň akcie, kedy si teoreticky prejdú scenár a zároveň si ho vyskúšajú v tzv. generálke. Ako dodal J. Skalka, väčšina aktérov má bohaté skúsenosti, vďaka čomu nepotrebujú náročnú a špecifickú prípravu. „Organizácia partizánskych bojov je úplne iná ako pri frontových ukážkach, v rámci ktorých sa v smere nepriateľa útočí šachovito a masívne s vysokým počtom vojakov. Pri partizánskych bojoch ide skôr o záškodnícku činnosť a prepady, kde sú aktívne menšie skupinky. Tomu zodpovedá aj výzbroj a taktika s rýchlym prepadom, prestrelkou a ústupom. Naše ukážky sú viac dynamické a skôr v nich vyniknú jednotlivci, pretože nie sme rozťahaní na veľkom priestore, čo zároveň divákom ponúka väčší zážitok,“ dodal J. Skalka.

Nežnejšie pohlavie reprezentovala Ivana Hudáčková z KVH Čapajev. V Juskovej Voli sa premiérovo predstavila v úlohe zajatkyne. Pri prestrelke v lese sa zranila a padla do chápadiel Nemcom, ktorí z nej chceli mučením dostať informácie o partizánskych skupinách. „Streľby som sa nikdy nebála, skôr som mala strach, aby som niečo nepokazila, pretože predsa len sa riadime istým scenárom a očakáva sa od nás aj dávka hereckého výkonu. V úlohe zajatkyne som sa predstavila prvýkrát a priznám sa, mala som pred tým rešpekt. No držala som sa statočne a nič som nevyzradila,“ hrdinsky zdôraznila I. Hudáčková.

Na druhej strane barikády sa predstavili Vranovčania Štefan Paľko a Mário Chovanec. Do KVH Dargov ich dotiahol záujem o históriu. Pre nemecké uniformy sa rozhodli kvôli prepracovaným detailom a na tú dobu modernej výstroji. Okrem demonštrácie technických doplnkov predviedol veliteľ jednotky Š. Paľko jej organizáciu prísnymi povelmi v nemčine. „Nemecká armáda disponovala lepšou technikou a uniformy ich vojakov boli naozaj prepracované, čo ma zaujímalo z pohľadu histórie, nie ideológie. Jednotlivé časti výstroja som si zháňal od starších kolegov alebo cez internet, odkiaľ som si naštudoval i ďalšie informácie o taktike, organizácii jednotiek, či poveloch,“ uviedol Š. Paľko.

V sovietskych farbách sa predstavil predseda KVH Dargov Michal Lešo. V klube sú siedmi členovia,  piati sa pridali k Rusom, dvaja si rozdelili úlohy v nemeckej armáde. „Spolu s manželkou sme sa zúčastnili na jednej podobnej ukážke a zapáčilo sa nám to. Neskôr sme dali dokopy partiu nadšencov, ktorej záležalo na tom, aby sa nezabudlo na minulosť. Postupne sme si kúpili prvý samopal, sovietsku výstroj, pušku s optikou z II. svetovej vojny a guľomet 1910. Hoci strieľame slabými nábojmi, pri manipulácii s technikou musíme pracovať opatrne. Predsa len sú to expanznézbrane a môže sa stať, že napr. odskočí nábojnica. Občas teda dôjde i k zraneniam, no snažíme si dávať pozor,“ konštatoval M. Lešo.

Ukážky bojov nad obcou Juskova Voľa prilákali cez tisícku návštevníkov. Záujem o históriu zo strany verejnosti organizačný tím potešil a podľa M. Ruščina zároveň motivuje k tomu, aby o rok vypointovali akciu o ďalšie konkrétne udalosti spojené s presnými historickými detailmi. „Chceme osloviť ešte žijúcich pamätníkov, aby nám pomohli presne zrekonštruovať priebeh udalostí v okolí Slanských vrchov, čo by sme potom zakomponovali do scenára,“ dodal M. Ruščin.