Liečba onkologických ochorení by mohla byť menej invazívna a oveľa viac efektívna. Vďaka študentke vranovského Gymnázia C. Daxnera Janke Motešickej. Jej vízia kombinácie fotodynamickej terapie a chemoterapie zaujala na medzinárodnej súťaži EUCYS v Írsku natoľko, že získala špeciálnu sponzorskú cenu! Vďaka tomu bude môcť pracovať v prestížnom laboratóriu The European Molecular BiologyLaboratory v nemeckom Heidelbergu.
Janka Motešická postúpila na medzinárodnú súťaž EUCYS z celoslovenského kola Festivalu vedy a techniky, ako členka Amavet klubu 964 pri Gymnáziu. V Dubline sa pred 20-tkou porotcov predstavilo 74 tímov. Hoci v minulosti sa prezentovali iba mladí vedci z Európy, teraz ich doplnili rovesníci z USA, Kanady, Číny, či Severnej Kórei. Jedným zo základných kritérií pri posudzovaní projektov bolo ich etablovanie v praxi a spoločenská pridaná hodnota.
V prípade Janky Motešickej niet o celospoločenskom význame jej projektu najmenších pochýb. Počet pacientov s nádorovými ochoreniami stúpa, preto je metóda študentky gymnázia pre mnohých nádejou. Na začiatku celej misie, ktorá môže prepísať dejiny modernej medicíny, bol jej záujem o rakovinové bunky. „Ak si odmyslíme, aké následky spôsobujú, rakovinové bunky sú svojim spôsobom výnimočné tým, že sa správajú ako lídri. Keď naše telo vystavíme negatívnym vplyvom, bránia sa tak, že sa oveľa viac rozmnožujú, aby sa stali silnejšou komunitou a rovnako sa snažia popudiť aj ostatné bunky, aby sa taktiež bránili voči prostrediu,“ uviedla študentka Gymnázia C. Daxnera Janka Motešická.
Ako s prvou sa zaoberala fotodynamickou terapiou, ktorá sa využíva najmä v dermakológii. Keďže je najneinvazívnejšou metódou, kvôli väčšiemu počtu procedúr bol celý proces zdĺhavý. J. Motešická však dostala nápad podporiť liečbu aj inými látkami, aby sa doba liečenia skrátila a pacient tým pádom menej trpel. „Jeden z konzultantov ma upozornil na to, že látky, ktoré používam, sa využívajú aj pri chemoterapii. Naštudovala som si teda o nej viac a začala som tieto dve metódy kombinovať,“ dodala J. Motešická.
Výsledok testov bol fascinujúci. Vďaka spojeniu obidvoch terapií sa jej podarilo zefektívniť liečbu o 5 až 20%! „Chemoterapia je síce vysoko účinná, ale postihuje aj zdravé bunky. Naopak, fotodynamická terapia je invazívna v minimálnej miere. Ak sa však spoja, dokážu eliminovať ich nedostatky a zároveň navzájom podporiť svoje benefity pre zdravie pacienta,“ zdôraznila J. Motešická.
Táto hybridná metóda má však aj ďalší mimoriadne inšpiratívny rozmer. Dnešná medicína sa do hybridných foriem totiž veľmi nehrnie. Ako pripomenula J. Motešická, dokonca žiadna z nich sa v klinickej praxi ešte nevyužíva. „Možno aj toto bude jedným z krokov k tomu, aby sme sa nebáli hľadať najefektívnejšie formy liečenia využívaním a kombináciou napr. aj hybridných metód,“ reagovala mladá vedkyňa.
So svojim projektom neuspela iba na celoslovenskom kole Festivalu vedy a techniky, ale odbornú porotu zaujala aj na medzinárodnej súťaži EUCYS v Írsku, kde získala špeciálnu sponzorskú cenu, vďaka ktorej bude môcť stráviť jeden týždeň v laboratóriách EMBL v Heidelbergu. „V inštruktážnom letáku sa píše, že si môžem vybrať oblasť záujmu a mňa zaujíma všetko, preto sa do Heidelbergu teším. Budem môcť spolupracovať so špičkovými odborníkmi v rôznych oblastiach molekulárnej biológie, ktorí mi môžu poradiť a pomôcť,“ konštatovala J. Motešická.
Janka Motešická by sa aj touto cestou rada poďakovala všetkým, ktorí jej počas práce na projekte pomáhali. Patrí medzi nich nielen RNDr. Veronika Huntošová, PhD. z UPJŠ Košice, ale hlavne jej rodina, ktorá ju vždy podržala a dodala síl do ďalšej práce. Zároveň sa chce poďakovať aj sponzorom Nadácii Pontis a AXA.