Deň za zdravé prsia si pripomenuli aj v nemocnici vo Vranove nad Topľou

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Medzinárodný deň pre zdravé prsia – Breast Health Day, ktorý je vyhlásený na 15. október, pripomína aj tento rok ženám, že by nemali zabúdať na starostlivosť o seba. Do kampane sa zapojila aj Nemocnica svet zdravia Vranov nad Topľou.

Dôležitosť prevencie, samovyšetrenia a starostlivosti o prsníky si pripomenuli zamestnanci tým, že do práce práve prišli v odtieňoch ružovej, ktorá je farbou nádeje v boji proti rakovine prsníka. Pre pacientky, ktoré v tento deň podstúpili vyšetrenie – mamografiu či sono prsníkov, pripravil aj malú pozornosť. Darčekom bolo zrkadielko, aby nezabudli na seba a starali sa o svoje telo.

Ako informuje na svojej webovej stránke Liga proti rakovine, mamografický skríning na Slovensku začal v septembri 2019 a s trojmesačnou prestávkou pre COVID-19 pokračuje ďalej. Zdravotné poisťovne posielajú ženám, ktoré sa nezúčastnili mamografie viac ako 2 roky, pozývacie listy. Rozposlaných bolo 58 000 pozvánok. Na tieto reagovalo a mamografiu absolvovalo zatiaľ len 13 percent pozvaných. „Na Slovensku má nárok na bezplatné skríningové mamografické vyšetrenie každá 50-69 ročná žena. Spolu je to 727 858 žien Slovenska každé dva roky, čo znamená 363 934 vyšetrení každý rok. Ženám so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka sa odporúča absolvovať mamografiu každý rok,“ uvádza sa na webe Ligy proti rakovine.

Preverené skríningové mamografické pracoviská do od januára do júla 2020 vykonali 34 842 skríningových mamografií. Mnohé uvedomelé ženy totiž vyhľadali preverené skríningové mamografické pracoviská aj bez pozývacieho listu len so žiadankou od gynekológa či praktického lekára a využili mamografické vyšetrenie so štandardným oznámením výsledku vyšetrenia ihneď, alebo najneskôr do 3 dní. Liga proti rakovine pripomína, že pokiaľ budú ženy chodiť pravidelne na skríningovú mamografiu a zúčastní sa jej viac ako 70 percent žien, ktoré majú na skríningovú mamografiu nárok, výrazne klesne aj úmrtnosť na onkologické ochorenia prsníka o 30-35 percent, čo znamená, že 300 žien ročne neumrie zbytočne na toto ochorenie. „V tejto skupine žien bolo zistených 226 zhubných nádorov prsníka z toho 65 percent vo včasnom štádiu, kedy ešte onkologické ochorenie je bez metastáz a často nie je k vyliečeniu potrebná rozsiahla operácia a často tieto ženy nepotrebujú ani liečbu chemoterapiou,“ citujeme Ligu proti rakovine.

Celoeurópsky Deň pre zdravé prsia (Breast Health Day) sa koná každoročne v 47 krajinách. Jeho iniciátorom je medzinárodné združenie žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka Europa Donna International, ktorá pravidelne informuje ženy všetkých vekových kategórií o potrebe predchádzania onkologickému ochoreniu, ako aj včasného zistenia výskytu rakoviny prsníka skríningom.

Tohtoročná kampaň dostala názov „Zdravý život pre zdravé prsia“ (Healthy Lifestyle for Breast Health) a ženám má pripomínať, že zdravý životný štýl, fyzická aktivita, udržiavanie vhodnej telesnej hmotnosti, zdravá strava a absolvovanie skríningovej mamografie napomáhajú ochrane a udržaniu zdravia. „Rakovina prsníka je choroba ako každá iná, dá sa liečiť aj vyliečiť, ak je zistená včas. Vtedy je malá a nevytvára mestastázy. Takú rakovinu vie zistiť skríningová mamografia. Je bezplatná raz za dva roky pre ženy vo veku 50-69 rokov. Starajte sa o svoje zdravie, choďte na mamografiu,“ vyzýva MUDr. Alena Kállayová zástupkyňa Výboru sekcie mammárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti SLS a správkyňa združenia Ružová stužka.

ZDROJ FOTO: FB Nemocnice Svet zdravia


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!