Bresty zo Šimonky nechal vysadiť v kráľovskom sídle aj princ Charles

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
Neďaleko obce Pavlovce na úpätí Slanských vrchov  sa nachádza lesný náučný chodník Tajch. Chodník je zameraný hlavne na lesnícku činnosť v Slanských vrchoch, faunu a flóru lokality a život v lese. Má dva okruhy, kratší  je dlhý 2,5 km s prevýšením 80 m, dlhší meria 5,4 km s prevýšením až 230 m. 
 

Lesný náučný chodník Tajch je zameraný na lesnícku činnosť. 
 
Prejsť sa dá podľa kondície turistu a okruhu za 1 ž 2,5 hodiny. Na trase je 7 zastávok (kratší okruh) a ďalších 16 zastávok na dlhšom okruhu. Chodník je prístupný celoročne, no v úseku k vyhliadke na Krkavčej skale je v zime terén šmykľavý a je nutné byť opatrný. Vstupná brána sa nachádza približne 1,5 km za dedinou. Dostaneme sa k nej popri kúpalisku po asfaltovej ceste pri potoku. Na parkovisku pri vstupnej bráne je udržiavaný altánok, kde si možno oddýchnuť a načerpať sily. Hneď vedľa turisti z Vranovského okresu odhalili v decembri 2019 pamätnú tabuľu propagátorovi turizmu v Prešovskom kraji Martinovi Balogovi. 
 

Tajch dopraje dokonalý kontakt s prírodou, ktorý si užijete na obidvoch okruhoch.
 
Za vstupnou bránou chodník vedie do mierneho kopca. Po krátkom stúpaní sa terén vyrovnáva a dostávame sa k prvým informačným tabuliam a objektom, ako sú sklzy na dopravu dreva či drevené sane, ktorými sa drevo v zime zvážalo do dediny. Pokračujeme cez semenný sad, v ktorom rastú exempláre pôvodných druhov stromov. Jedinečné semenné sady uchovávajú genofond brestu horského, ktorý je v niektorých európskych lokalitách ohrozený. O 50 sadeníc brestu z tejto škôlky požiadal po návšteve Slovenska anglický princ Charles, a tak stromčeky pochádzajúce zo Šimonky v Slanských vrchoch vysadili v zámockom parku kráľovského sídla Highgrove na západe Anglicka.
 

Slanské vrchy ponúkajú aj takéto autentické zákutia. 
 
Zo semenného sadu postupujeme hrebeňom k ďalšej zástavke, kde si prezrieme miniatúrnu lesnú škôlku, snežnú jamu a altánok. Zaujala ma unikátna zelená strecha na drevenej kôlni. Celá je pokrytá hustým kobercom machu neuveriteľne zelenej farby. Pokračujeme ďalej k rázcestiu, kde sa odbočuje na skrátenú verziu chodníka. My však ideme ďalej  po tej dlhšej trase. Pri soche Márie Terézie  sa začína prudké stúpanie ku Krkavčej skale. Zostupujeme dolu a pokračujem po chodníku. V jeho záverečnej časti môžeme vidieť prírodnú pamiatku – zárez Stravného potoka. Na krátkom úseku tu potok vytvára kaňonovitú dolinu s kaskádami a skalnými stenami výšky až 15 metrov. Zostupujeme po krátkom zráze a prichádzame k altánku, z ktorého sme pred necelými dvoma hodinami vyrážali. V ohnisku pri altánku si môžeme pripraviť malé občerstvenie a porozprávať sa o nádherných miestach tohto čarokrásneho regiónu.
 
Článok vznikol v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš. Autorom je senior destinačný manažér OOCR Igor Kňazovický.
 
Viac tipov na zaujímavé turistické destinácie nájdete na webovej stránke OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš, facebookovej stránke a Youtube
  

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!