BOHEMIA SPIEVA: Koncertnú sezónu otvorí Viki Olejárová poctou Krylovi

imrich.mako@vranovske.sk
Autor
FOTO: FB Viki Olejárová Music

Projekt Bohemia spieva „vypláva“ do tohtoročnej koncertnej sezóny poéziou Karla Kryla. Piesne českého umeleckého velikána zaspieva Viki Olejárová.

Karel Kryl, ako básnik a pesničkár, bol umelcom slobody. Jeho protestsongy sa stáli nádejou hneď pre niekoľké generácie. Na jeho umeleckom majstrovstve nič neuberá ani súčasná moderná história s prívlastkom demokratická.

Príkladom je speváčka Viki Olejárová. S piesňami Karla Kryla sa zoznámila ako tínedžerka. V pätnástich. Pre mladú umelkyňu sa stal inšpiráciou a cez nahrávky aj akýmsi mentorom. Vďaka nemu sa naučila hrať na gitare a začala skladať vlastné piesne. „Ak sa bavíme o Karlovi Krylovi, latka je, samozrejme, postavená veľmi vysoko. Jeho texty, posolstvo v nich, sú veľmi silné, preto keď píšem vlastné veci, som na seba prísna,“ vysvetľovala v podcaste Som Vychodňar Viki Olejárová.

Spievať Karla Kryla je všetko, len nie jednoduché. Jeho piesne si zaslúžia charizmatického „básnika s gitarou“. V momente, ako beriete do ruky gitaru, si uvedomujete očakávania úprimného publika. Zdôrazňovať uveriteľným spôsobom posolstvá v jeho textoch s pridaním vlastnej originálnej esencie predpokladá na pódiu osobnosť. Viki Olejárová, ako umelkyňa – vyštudovaná fotografka a dnes aj maliarka, dostala dar a právo presvedčiť. V podaní ženskej pesničkárky sa zároveň otvára nový pohľad na tvorbu českej ikony s nepokojnou (revolucionárskou a vášnivou) povahou.

Ak veríte v odkaz Karla Kryla a pristupujete k jeho piesňou s pokorou, veria vám aj ľudia. Napr. David Koller. S Viki Olejárovou sa spoznali na jeho koncerte v Prešove. Neskôr si zaspievali na koncerte pre Jána a Martinu. Do dokonalej podoby doviedli hudobnú spoluprácu pri nahrávaní titulnej piesne pre film Amnestie.

Na začiatku bola predstava spoluautora scenára Maroša Hečka. Prespievať skladbu Pasážová revolta v sprievode Symfonického orchestra slovenského rozhlasu. David Koller dvihol telefón a zavolal Viki Olejárovej, či by spolu s ním a Richardom Müllerom do toho išla. Z novej verzie legendárnej piesne mrazí! „Stále hovorím, aby sme ako ľudstvo robili všetko pre to, aby piesne Karla Kryla prestali byť aktuálne. Majú 50 – 60 rokov a história sa ako keby opakuje. Mali by sme sa zamyslieť, čo robíme zle, prečo v nich stále nachádzame aj súčasnosť,“ dodala Viki Olejárová.

Koncert Viki Olejárovej bude atmosférou jedinečný. Texty a piesne Karla Kryla sú jeho osobnou spoveďou. Vďaka tomu sa dokázali a dokážu dostať pod kožu. Plavba výletnou loďou Bohemia má práve podvečer osobitné čaro… Priestor okolo plynie, minútu po minúte sa pomaly stmieva a zážitok sa s každou ďalšou piesňou vo vašom vnútri násobí!

Vstupenky na koncert Viki Olejárovej – piesne Karla Kryla na výletnej lodi Bohemia 13. júla 2023 so začiatkom o 19.00 hod. si môžete zakúpiť na www.maxiticket.sk.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!