A. Baran si v Splite zlepšil osobný rekord, cieľom je limit na ME

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Na jubilejnom 20. ročníku Európskeho pohára vo vrhoch sa v chorvátskom Splite predstavila sedmička slovenských reprezentantov. Naša výprava si pripísala na konto zatiaľ najúspešnejšie vystúpenie na tomto podujatí. Vo vrhu guľou k tomu prispel 7. miestom aj Adrián Baran z MŠK Vranov.

Európsky pohár vo vrchoch sa mal pôvodne uskutočniť v marci v portugalskej Leirii. Kvôli covidovej pandémii však muselo byť toto podujatie zrušené. Nakoniec sa však predsa len našlo náhradné riešenie a takmer 400 vrhačov zo 42 členských krajín Európskej atletiky sa súťažne predstavilo v známom letovisku Split.

Guliar Adrián Baran reprezentoval Slovensko v kategórii do 23 rokov a v Chorvátsku predviedol výborné výkony. Hneď trikrát totiž prekonal svoje osobné maximum z februára 2020, kedy vrhol 17,25 m. V Splite vrhol v druhom pokuse 17,41, v treťom 17,27 a vo štvrtom 17,47 m. Rodák z Nižného Hrušova zároveň bojoval o limit – 17,60 m – na júlové ME do 23 rokov v nórskom Bergene. K jeho splneniu mu chýbalo iba 13 cm, no forma a entuziazmus slovenského reprezentanta na začiatku sezóny povzbudzujú k optimizmu. Dodáme, že v treťom – rozlúčkovom – štarte vo vrhačskom EP v tejto vekovej kategórii dosiahol svoje najlepšie umiestenie. V premiére v Leirii 2018 skončil na 13. mieste, pred dvoma rokmi v Šamoríne bol dvanásty a v Splite sa prvýkrát dostal do prvej desiatky. Zlato si v Chorvátsku vybojoval Bielorus Karpuk. „Som veľmi spokojný s tým, čo som dnes vrhol. Chýbajúcich pár centimetrov k limitu na ME do 23 rokov, samozrejme, zamrzí, ale je len začiatok sezóny. Splitský výkon ma poriadne nabudil a som odhodlaný splniť limit už na nejakých ďalších pretekoch. Súťažilo sa vo výbornej atmosfére, mali sme super počasie, dobrý sektor. Jednoducho – všetko bolo fajn. Úprimne, počas pretekov som ani nemyslel na to, že môžem atakovať limit… Celý čas som si udržal chladnú hlavu a sústredil sa na každý jeden pokus. Vďaka Pánu Bohu, dnes veci do seba perfektne zapadli. Mojím tajným snom bolo skončiť do 8. miesta a to sa mi podarilo! Napriek tomu je predo mnou stále dosť tréningovej práce!” zdôraznil Adrián Baran.

Napriek tomu, že príprava na aktuálnu sezónu nebola počas zimných mesiacov ideálna, A. Baran pod taktovkou trénera atletického oddielu MŠK Vranov Jaroslava Kolcuna pracoval s maximálnym nasadením na zdokonaľovaní tých parametrov, ktoré podmienky v rámci pandémie dovolili rozvíjať. Jeho výkon v Splite len potvrdil, že odmakané hodiny padli na úrodnú pôdu. Hoci išlo o jeho prvé tohtoročné preteky mimo haly, J. Kolcun veril, že by mohol prekonať svoje osobné maximum, čo sa aj podarilo. „S vystúpením Adriána som absolútne spokojný. Tajne som dúfal v osobný rekord. Posledné tréningy nasvedčovali, že by sa to mohlo podariť. Človek však nedokáže ovplyvniť počasie, a preto som sledoval predpoveď o čosi viac ako inokedy. Boli to druhé Adriánove preteky v tomto roku a prvé vonku. Nakoľko sme sa nemohli v zime pripravovať v telocvični a tým sme prišli o dôležitú – špeciálnu časť prípravy, sám som bol zvedavý ako to všetko dopadne. Zima bola len o naberaní sily, aj to len v domácich podmienkach kvôli zatvoreným posilňovniam, preto je Adrián po silovej stránke pripravený na sezónu ako nikdy doposiaľ. Otázka však visela nad zvládnutím techniky v kruhu, pretože sme stihli tak tretinu vrhačských tréningov, ako po iné roky o takomto čase. Výkon v Splite však naznačuje, že sme na dobrej ceste k splneniu ďalšieho stanoveného cieľa! Osobne si veľmi cením, ako Adrián už deviatu sezónu reprezentuje MŠK Vranov, svoju rodnú obec Nižný Hrušov a samozrejme Slovensko na medzinárodnej úrovni,“ dodal Jaroslav Kolcun.

S výkonom slovenskej reprezentácie bol spokojný aj šéftréner SAZ pre vrhy a hody Pavel Pankuch, ktorý taktiež ocenil, že i napriek komplikáciám v príprave sa podarilo splniť viaceré ciele. „S vystúpením pretekárov som nadmieru spokojný. Štyri umiestenia do 8. miesta, dva splnené limity na vrcholné podujatia a tri osobné rekordy hovoria za všetko. Vzhľadom na to, aké ťažkosti sprevádzali vrhačov v prípravnom období počas lockdownu, sú tieto výkony zo Splitu určite veľkým povzbudením pre všetkých do začínajúcej sa letnej sezóny,” uviedol pre Slovenský atletický zväz Pavel Pankuch.

SLOVÁCI V SPLITE
MUŽI
Oštep (31 štartujúcich): 6. Jakub Kubinec 78,47 – osobný rekord, 15. Maximilián Slezák 74,26
ŽENY
Kladivo (28 štartujúcich): 19. Veronika Kaňuchová 64,45
MUŽI DO 23 ROKOV
Guľa (13 štartujúcich): 7. Adrián Baran 17,47 – osobný rekord
Disk (15 štartujúcich): 7. Samuel Kováč 54,77 – limit na ME do 23 rokov
Oštep (18 štartujúcich): 7. Patrik Michalec 72,15 – osobný rekord a limit na ME do 23 rokov
ŽENY DO 23 ROKOV
Guľa (15 štartujúcich): 11. Natália Váleková (SR) 13,81

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!