Vranov s prvým víťazstvom vonku, v Bardejove režíroval triumf L. Kulich

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

MFK Vranov vstúpil do jarnej časti víťazstvom na pôde Partizána Bardejov BŠK. Zverenci trénera Romana Lazúra vyhrali v tejto sezóne vonku prvýkrát. Rozdielovým hráčom z pohľadu konečného výsledku bol vranovský stredopoliar Lukáš Kulich.

Obraz prvého polčasu by sa dal zhrnúť do jednoduchého konštatovania. Snaha Bardejova sa rozbíjala o koncentrovaný defenzívny blok súpera a naopak hostia vyrážali do rýchlych kontier, ktoré zakladali na vlastnej polovici maximálne do dvoch dotykov s loptou.

Strelecky boli aktívnejší Vranovčania. Hoci pri viacerých strelách z uhlov sa očakávalo, že skúsený brankár s kvalitami Jána Čikoš-Pavlička si priestor pri žrdiach postráži (a postrážil), predsa len dvakrát musel vytiahnuť skvelé zákroky.

V 27. min. sa dostal za obranu Peter Milenky. Čikoš-Pavličko vybehol proti nemu a fauloval ho. Hlavný rozhodca Ladislav Matej Vrábeľ bežiac k miestu priestupku siahal rukou do zadného vrecka, čo by znamenalo vylúčenie. Vo finále však vytiahol „len“ žltú kartu. Loptu si na priamy kop postavil Jakub Straka a domáci brankár sa predviedol parádnou robinsonádou. Dodáme, že ak si chcete pozrieť tento moment, na Futbalnete ho v rámci videozáznamu zo stretnutia nájdete v čase od 26:30.

Po polhodine hry nabíjal Lukáš Kulich a po delovke Milana Lukáča vytiahol Čikoš-Pavličko náročný krkolomný, ale stále spoľahlivý zákrok.

Druhý moment, o ktorom sa po prvom polčase intenzívne hovorilo, prišiel v 35. min. Domáci skórovali, no gól pre ofsajd neplatil. Video potvrdilo, že asistent rozhodcu Samuel Horváth odviedol kusisko dobrej práce!


Ofsajdová situácia z 35. min.

Vranov gólovo udrel štyri minúty pred koncom polčasu. Kulich milimetrovo centroval a Matúš Digoň hlavou nezaváhal!

Bardejov nedokázal zvýšiť obrátky ani po zmene strán. Parametre najvyššej pohotovosti predstavovala iba hlavička Michala Bereckého v 65. min. vedľa brány. Do kontextu musíme započítať i to, že v tom čase pri dvoch centrovaných loptách zahrávaných hlboko pred päťku úradoval vo vzduchu Emil Sudimák, čím zásadným spôsobom odbremenil spoluhráčov a eliminoval potenciálne dramatické chvíle…

Poistku mal na kopačke v 68. min. Marek Babjak, ktorý dopĺňal ofenzívnu úderku pri rýchlej kontre. V pokutovom území sa zvrtol s absolútnou eleganciou. Loptu však tlačil po zemi natoľko k žrdi, až vo vyloženej tutovke nenamieril presne.

K víťazným brehom nasmeroval vranovskú loď definitívne v 84. min. Kulich. Po jeho ďalšom dokonalom centri zvýšil na 2:0 nekompromisne hlavou Straka.

V nadstavenom čase síce Saveliy Somov z pokutového kopu znížil, no zverenci trénera Romana Lazúra dohrali posledné tri minúty s prehľadom.


Tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Môžete mať za sebou vydarenú prípravu, vyskautovaného súpera, pripravený herný plán… Celý koncept však vie, ako domček z kariet, rozbiť individuálna chyba, ktorá dá súperovi krídla. Z pohľadu Vranovčanov bolo zásadné, že domácim nedávali zámienku, aby sa nakopli a získali pod nohami pevnú futbalovú pôdu. „Hoci to v týchto podmienkach nie je vždy jednoduché, snažíme sa budovať u hráčov mentalitu, aby išli za víťazstvom a uspieť sme chceli aj v Bardejove. Chlapi dodržali taktický plán, zabrali na sto percent. Na defenzíve sme pracovali celú prípravu. Skúšali sme aj iné rozostavenie, ale toto nám z hľadiska typológie hráčov vyhovuje najviac. Dobre sme sa posúvali, vykrývali sme dlhé nakopnuté lopty a zbierali druhé lopty. Vo Vranove sme zvyknutí na umelú trávu a možno som sa trošku obával toho, ako nám to pôjde na prírodnom trávniku, ale v prechodovej a útočnej fáze sa nám darilo.  Myslím si, že sme boli v zápase dominantní a vyhrali sme zaslúžene,“ hodnotil tréner MFK Vranov Roman Lazúr.

Pokiaľ si hosťujúci kouč vyšiel z kabíny splniť mediálne povinnosti, viackrát v šatni razantným hlasom zopakoval a zdôraznil „skvelý kolektívny výkon.“ „Tak som to vnímal a tak to chcem aj predať. Team spirit je dôležitý, či je to hráč na lavičke alebo top líder. Ak spolupracujeme, hneď sa to prejaví na hre, na hernej pohode, na výsledku a pozitívnej nálade v kabíne,“ pripomenul R. Lazúr.


Stredopoliar MFK Vranov Lukáš Kulich.

Ako sme napísali v úvode. Rozdielovým hráčom z pohľadu konečného výsledku bol vranovský stredopoliar Lukáš Kulich. Jeho gólové centrované lopty zniesli prísne kritéria pre futbalové umenie od myšlienky až po realizáciu. Z tribúny pôsobili celebritne. Pri spolupráci s ním mohli spoluhráči vypustiť kalibrovanie pri zakončení, pretože nemuseli hľadať lopty. Lopty si našli ich. Posadené s precíznou presnosťou pre absolútny komfort. „Pri prvom góle preniesol hru skvelým spôsobom Mišo Krajňák. Videl som nabiehajúceho Digiho, ktorý to pekne umiestnil. Pred druhým gólom mi asistoval náš brankár Emo. Prebral som si loptu a zbavil sa protihráča, no Straky, ktorý nabiehal, bol v tej chvíli ešte ďaleko. Počkal som si, kým sa dostane pred domáceho obrancu a ani on nezaváhal. Tréner Roman Lazúr nás vedie k tomu, aby sme hrali práve z krídelných priestorov, pretože dobre vie centrovať aj Straky. Máme nejaké šablóny a som len rád, že dnes to vyšlo. Možno je to nezvyčajné, že sme dali obidva góly hlavou, ale z pohľadu štatistík je dôležité len to, že sme vyhrali,“ zdôraznil stredopoliar MFK Vranov Lukáš Kulich.

V hodnotení zápasu nadviazal na trénera R. Lazúra, keď aj on zdôraznil a staval víťazstvo na pilieroch kolektívneho výkonu. „Chcel by som oceniť náš kolektívny výkon a spôsob, akým sme toto stretnutie zvládli. Bol to prvý zápas po zimnej prestávke a vďaka tomuto víťazstvu sme sa zároveň dostali pred Bardejov. Ale čo je najdôležitejšie, ako mužstvo sme sa zomkli a konečne ukázali našu silu aj vonku,“ pripomenul L. Kulich.


Tréner Bardejova Rastislav Kica.

Bardejov nenašiel recept na Vranov, ani nedokázal prinútiť jeho hráčov k chybám. Tréner Rastislav Kica v pozápasovom rozhovore vážil každé slovo, hovoril pomaly, ale o to viac ustarostene. „V prvom jarnom kole sme boli všetci pokope. Do zápasu sme išli s tým, aby sme do druhej polovice sezóny vstúpili úspešne. Nakoniec môžem len súperovi zablahoželať k trom bodom, k vydretým trom bodom. Vranov bol strelecky aktívnejší, kým my sme hrali iba po šestnástku a za 90 minút sme bránu hostí poriadne neohrozili. To, čo sa udialo v nadstavenom čase – pokutový kop, bolo len pozlátko. Napriek tomu sme mali akú takú územnú prevahu, ale súper má skúsených hráčov a dvoma hlavičkami nás vytrestal,“ pridal svoj pohľad na priebeh stretnutia tréner Partizánu Bardejov BŠK Rastislav Kica.

Nie je tajomstvom, že Bardejov má interné problémy. Hráči nie sú stroje, otázky smerom k budúcnosti sa odfiltrovať úplne nedajú. R. Kica však pri retrospektíve veril, že ak by v úvode jeho zverenci naložili s dvoma situáciami lepšie, mohlo ich to nakopnúť. „Určité napätie v kabíne je. Vieme kvôli čomu, no rozmazávať to tu nebudem. Chýbala mi väčšia ľahkosť trojice hráčov Pyda – Borok – Somov, ktorí hrali vpredu. Myslím si, že práve tam sme ťahali za kratší koniec. Hneď v úvode sa do dobrej situácie dostal Pyda. Mal ju zakončiť, no rozhodol sa pre úplne zlú verziu. Hneď na to si pekne nabehol do priestoru Šimon Stachura, ale jeho prihrávka nebola adresná. Škoda týchto dvoch situácii do polčasu, lebo viac sme si ich nevyprodukovali a súperovu šestnástku sme obiehali bez toho, aby sme sa dostali do koncovky,“ priznal R. Kica.

Partizán Bardejov BŠK – MFK Vranov 1:2 (0:1)

Góly: 90. Somov (11m) – 41. Digoň, 84. Straka.

ŽK: 17. Berecký, 27. Čikoš-Pavličko, 68. Haščák, 74. Borok – 57. Digoň, 66. Ulianov, 90. Sabol.

Zostava Bardejov: Čikoš-Pavličko – Elexa, Kukulský, Somov, Pyda (85. Grimaldi), Kmec (60. Hanuščák), Borok (79. da Silva), Stachura, Berecký, Stolárik (60. Šott), Haščák (79. M. Lukáč).

Zostava Vranov: Sudimák – Krajňák, Šuľák, Babjak, Ulianov – Straka, Verčimák, Lukáč (81. M. Sabol), Kulich – Milenky (90. Macejko), Digoň (88. Marcinko).


Fotogaléria

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!