V komédii KĽUD-u zaznie po východniarsky aj blank vers od Shakespeara

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Začiatok leta v podaní divadla KĽUD bude netradičný. Premiéru novej komédie Šeňik v moci Svatojanskej odohrajú jeho herci na detskom ihrisku pri Materskej škole v Kladzanoch.

Ak sa vám zdá názov novej komédie KĽUD-u povedomý, nemýlite sa. Autor hry a režisér Jozef Jenčo sa naozaj nechal (veľmi) voľne inšpirovať komédiou Williama Shakespeara Sen noci svätojánskej. Už len prepísanie hry jedného z najslávnejších a najuznávanejších dramatikov do východniarčiny je počin, za ktorý sa patrí zatlieskať. A to nie je všetko! „Skúsil som si aj Shakespearov blank vers, preto má hra básnické prvky, ale na východniarsky spôsob,“ dodal Jozef Jenčo.

Príbeh je postavený na večnom súboji medzi láskou a nenávisťou. Dej rozhýbu bohovia zo slovanskej mytológie, keď sa stavia, ktorý z týchto elementov má pre človeka väčší význam. Tým, že sa bavíme o dvoch nezlučiteľných prístupoch, pri talente J. Jenča vtlačiť týmto situáciám humornú pečať, núdza o zábavu rozhodne nebude. Samotný termín premiéry však naznačuje pointu, pretože… Kto chce, hľadá spôsob. Kto nechce, hľadá dôvod. „Pri zvažovaní júlového termínu sme brali do úvahy i to, že nikto z nás nevie, čo bude v jeseni alebo v zime, preto sme sa rozhodli predbehnúť opatrenia práve takýmto spôsobom,“ vysvetlil J. Jenčo.

Nová komédia KĽUD-u je netradičná i v tom, že divadelníci z Kladzian ju chcú hrať na neobvyklých miestach. Ako je napr. detské ihrisko za materskou školou. „Aj tomto prípade sme sa nechali trošku inšpirovať Letnými Shakespearovskými slávnosťami, aby nás ľudia mohli vidieť kdekoľvek, nielen v domoch kultúry, či v kinách, ale naozaj aj priamo na ulici,“ reagoval J. Jenčo.

Predstavenie Šeňik moci Svatojanskej, ktoré odohrá KĽUD v Kladzanoch 2. júla o 19.30 hod., podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!