V Kine Mladosť si môžete užívať komfort ako fanúšikovia Bayernu Mníchov

imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Návštevníci Kina Mladosť si vo vranovskom Mestskom dome kultúry môžu užívať rovnaký komfort ako v Lucerne alebo Allianz Aréne Bayernu Mníchov. Spoločnosť, ktorá inštalovala kreslá v legendárnom paláci kultúry v Prahe alebo na futbalovom štadióne v metropole Bavorska, ich totiž dodala aj do Vranova nad Topľou. Romantické duše si môžu vychutnať plnohodnotný zážitok z filmov v šiestich dvojsedačkách.

Keď sa v roku 2010 končila rekonštrukcia interiéru Mestského domu kultúry vo Vranove nad Topľou a v estrádnej sále boli umiestnené nové stoličky, pôvodné kreslá ešte z roku 1987 sa presunuli do kinosály. Vzhľadom k tomu, že v minulosti sa s nimi často manipulovalo (viackrát boli vybrané a opätovne nainštalované), zanechalo to na ich stave stopy. Napriek tomu, že stále ponúkali pohodlné sedenie, riaditeľ MsDK Alfonz Kobielsky hľadal možnosti financovania, ako ich vymeniť. V roku 2015 túto príležitosť v rámci výzvy 4.3 Modernizácia vybavenie digitalizovaných jednosálových ponúkol Audiovizuálny fond. „Na prístupe Audiovizuálneho fondu sa mi páči, že ako jediný dáva žiadateľom možnosť prísť a osobne odprezentovať projekt. Pred komisiou som náš zámer obhajoval už tretíkrát. Rovnako, ako v prípade zdigitalizovania kina a zakúpenia letného kina, sme aj teraz dostali maximálnu možnú výšku dotácie v sume 18 000 eur,“ uviedol riaditeľ Mestského domu kultúry vo Vranove Alfonz Kobielsky.

Dodávateľom kresiel je česká spoločnosť HOKO-VH. Do jej referencií patrí Allianz Aréna Bayernu Mníchov, pražská Lucerna, či väčšina Cinemaxov na Slovensku. Do Vranova dodala 199 sedadiel (z toho šesť dvojsedačkových), ktoré boli kvôli atypickým rozmerom vyrobené na mieru pre Kino Mladosť. „Štandardne majú stupienky šírku 140 cm, no u nás je to 90 cm. Keďže sme s tým nič urobiť nemohli, museli sme kreslá prispôsobiť našim podmienkam. Z toho dôvodu sme inštalovali sklápacie kreslá, ktoré sú však kvôli vyššiemu pohodliu širšie o dva centimetre. Výnimkou sú iba kreslá v poslednom najvyššom rade, kde nám priestorové podmienky dovolili osadiť 22 modelov sedačiek ako v Cinemaxe,“ vysvetľoval A. Kobielsky.

Hoci digitalizácia vranovského kina visela na vlásku, dnes sa rozhodnutie zrealizovať tento projekt ukazuje ako správne! Keďže za filmami, ktoré prichádzajú do slovenských kín, už nemusia Vranovčania, na rozdiel od logistiky v minulosti, čakať a navyše ich zážitok znásobuje špičková premietacia, aj zvuková technika, počet divákov stúpa. Zároveň všetko nasvedčuje tomu, že priazeň Kinu Mladosť zachová aj nová generácia filmových fanúšikov. „Keď stál v minulosti lístok 60 korún, ľuďom sa zdala cena vysoká a postupne prestávali do kina chodiť. Po prechode na euro sme v roku 2011, ešte počas analógového premietania, dali cenu dve eurá a kino sa začalo plniť. Už to totiž nebolo 60 korún, ale „iba“ 2 eurá. Postupne sa vymenila generácia a tí, ktorí nepoznali starú menu, dnes nemajú problém zaplatiť 6 eur. V roku 2009 by 180 korún nedal za film nikto, no dnes je kino plné,“ referoval A. Kobielsky.

Napriek tomu, že Kino Mladosť má všetky moderné parametre, A. Kobielsky uvažuje ešte o ďalších vychytávkach. Prvou je možnosť zakúpiť si občerstvenie pri vstupe do kina, ako je to štandardnom v Cinemaxoch a druhou je otvorenie Kinocafé. „Sledujem však diskusiu na internete, kde sa konfrontujú dva tábory. Kým jedna strana by si rada zakúpila napr. popcorn, iní sú pre zmenu radi, že môžu sledovať film pokojne bez šuchotania. Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou vybudovať na chodbe Kinocafé. Keď prídu rodičia s deťmi na detské predstavenie, deti pôjdu na film a rodičia si niečo prečítajú, dajú kávu alebo možno by sme ponúkali inovatívne nápoje ako zdravé smoothie. Vzhľadom k tomu, že sme príspevkovou organizáciou nie je isté, či môžeme vykonávať podnikateľskú činnosť, aby sme neprišli o štátnu podporu de minimis, preto sa snažím preveriť všetky alternatívy,“ dodal A. Kobielsky. 
 

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!