Veronika z malého mesta. Veronika a jej priatelia. Dve výstavy organizované trebišovskou Koniarňou v priestoroch Galérie KC Berehovo / ŠUM a v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína – Jazdiareň, sú umeleckou poctou priateľov zosnulej fotografke a dokumentaristke Veronike Bažalikovej.
Voči dielu, ktoré Veronika Bažaliková zanechala, či už ako fotografka alebo dokumentaristka, sa nedá ostať ľahostajným. Hĺbka, akou pristupovala k svojim umeleckým výpovediam, inšpiruje a bude inšpirovať. Dôkazom toho je originálny formát dvoch výstav v Koniarni v Trebišove.
Ako uviedla jedna z kurátoriek výstav Eva Čarnoká, tvorba Veroniky Bažalikovej bola mimoriadne rozsiahla. Príkladom je novoobjavených pätnásť externých harddiskov a ďalšie USB kľúče s množstvom dokumentárnych fotografií a filmových záznamov z výstav, koncertov, workshopov či rôznych iných podujatí organizovaných umeleckou obcou predovšetkým (alebo v prvom rade) na Zemplíne. „Vedeli sme o niektorých dokumentárnych filmoch, ktoré Veronika realizovala na sympóziách Open Space, ale ani zďaleka to nie je všetko, čo po sebe zanechala. Veľká vďaka patrí Rastislavovi Marčákovi, manželovi Veroniky, ktorý nám vo všetkom ochotne pomáhal, sprístupnil archív a pozostalosť po zosnulej manželke,“ poďakovala sa Eva Čarnoká.

Tvorba Veroniky Bažalikovej, výstava v Jazdiarni.
Po smrti Veroniky Bažalikovej viedli jej priatelia „dlhé telefonáty, napísali si množstvo e-mailov“, jednoducho nedokázali sa zmieriť s tým, že by jej fotografie alebo dokumenty mali zapadnúť prachom. Eva Čarnoká zdôraznila predovšetkým fakt, že jej cit pre dokumentaristiku má hodnotu práve vďaka tomu, že sa nevenovala mainstreamu, a o to sú jej dokumenty vzácnejšie. „Súčasné umenie sa deje najmä v Košiciach, a ďalej je to striedme. Ľudia v menších mestách a mestečkách na Zemplíne nemajú možnosť bežne sa stretávať so súčasným umením. V regióne Zemplína poznajú folklór a tradičné umenie. Veronika dokumentovala práve netradičné súčasné umenie, ktoré je náročnejšie na vizuálnu gramotnosť vnímateľa, ale je nesmierne dôležité, že sa robí a že po ňom aj na východe, na periférii Slovenska, ostala aj vďaka Veronike stopa,“ uviedla E. Čarnoká.
Eva Čarnoká išla ešte ďalej… Umenie Veroniky Bažalikovej sa pre ňu stalo námetom na výskumnú prácu. Ako výskumnú metódu si zvolila interview. „Oslovila som predovšetkým ľudí z okruhu vizuálneho umenia, ktorí Veroniku poznali osobne, či už to boli jej spolužiaci, kolegovia alebo spolupracovníci z oblasti umenia. Až na základe našich rozhovorov som zistila a uvedomila si, aký kus tvorivej práce po sebe zanechala,“ pripomenula E. Čarnoká.

Dielo, ktoré v roku 2025 vytvorila Eva Čarnoká a je súčasťou inštalácie v rámci výstavy Veronika z malého mesta.
V Koniarni nie je vystavená iba tvorba Veroniky Bažalikovej. Emotívny a zároveň intímny nádych výstave dodávajú diela viacerých umelcov, ktorí s ňou boli umelecky previazaní a navzájom sa inšpirovali. „Každý z výtvarníkov, ktorý nám sprostredkoval svoje vlastné dielo, sa určitým spôsobom spája s Veronikou. Veronika bola pri tom, keď ho tvorili alebo bola zahnutá nejakým iným spôsobom. Pre nás všetkých sú to osobné spomienky na Veroniku, ktorú sme považovali za obetavú, nápomocnú a citlivú ženu,“ doplnila E. Čarnoká.
Autentickú atmosféru výstave dodávajú aj niektoré osobné predmety Veroniky Bažalikovej, ktoré sa stali súčasťou inštalácie. „Napr. Samuel Čarnoký vytvoril na stenu Galérie KC Berehovo / ŠUM dielo ceruzkami Veroniky“, dodala E. Čarnoká.
Už dnes je isté, že iba pri dvoch výstavách neostane. „Veronika má nádherné cykly robotníckych tém, ktoré dokumentovala v zahraničí. Dokumentovala robotníkov, ich životný priestor, ich pracovný priestor… Keďže sa mi to zdalo veľmi zaujímavé, dohodli sme sa s Vladimírou Vajsovou Slavkaničovou z Koniarne, že by sme mohli vystaviť celý cyklus ako samostatnú výstavu. Zároveň pripravujeme publikáciu o Veronike. Základ bude tvoriť moja výskumná práca „Umelecká tvorba Veroniky Bažalikovej a jej význam pre nezávislú kultúru na východe Slovenska“, ktorú podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia. Grafickú úpravu publikácie bude realizovať grafický dizajnér, môj manžel Samuel,“ načrtla plány E. Čarnoká.
Fotogaléria