KINO MLADOSŤ: Temná dráma Jan Žižka je najdrahším českým filmom v histórii

  • Dátum: 15.09.2022 / 10:22
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Temná dráma Jan Žižka je najdrahším filmom v českej kinematografii. Na plátne sa v tomto historickom veľkofilme predstavia herecké osobnosti ako Ben Foster, Michael Cain, Til Schweiger, či Sophie Lowe. Z domácich hviezd si zahrali Karel Roden, Ondřej Vetchý alebo Marek Vašut.

Jan Žižka má povesť vojvodcu a bojovníka, ktorý nikdy neprehral žiadnu bitku. Napriek tomu, že v Česku patrí medzi najvýraznejšie osobnosti histórie, producent a režisér Petr Jákl sa rozhodol spracovať obdobie jeho života, o ktorom sa nevie takmer nič. Natočiť však film, ktorý by sa púšťal na hodinách dejepisu, ani nebolo zámerom. Na druhej strane tento prístup necháva priestor pre hlbší zážitok z interpretácie a môže inšpirovať k pátraniu po overených historických faktoch. „Nikdy som nechcel robiť biografiu Jana Žižku. Chcel som len urobiť film s emóciou, ktorú mala vtedajšia doba,“ uviedol Petr Jákl.

Zaujímavým spôsobom pristúpili tvorcovia k legende o tom, o ktoré oko Jan Žižka prišiel. Známe nie je totiž obdobie, kedy si ho zranil, ani to, či išlo o pravé alebo ľavé. Historické pramene sú v tomto rozdelené. „Ben Foster, ktorý hral Jana Žižku, je pravák. Keď držal palcát v pravej ruke a mal by zakryté pravé oko, tak by to bolo nebezpečné a mohol by niekoho zraniť,“ vysvetľoval Petr Jakl.

Režisér Petr Jákl, ktorý pripravoval film jedenásť rokov, reprezentoval Česko v džude na letných olympijských hrách v roku 2000. Neskôr ako herec a kaskadér spolupracoval na filmoch Bad Company a xXx. Do jeho už režisérskeho životopisu patrí napr. kriminálna dráma podľa skutočných udalostí Kajínek. V Janovi Žižkovi sa mu podarilo na domáce pomery vyskladať exkluzívnu hereckú zostavu. „Keď som začal pracovať s Michaelom Cainom, rozmýšľal som nad tým, ako budem režírovať držiteľa dvoch Oscarov. Prekvapilo ma, aký bol úžasný. Načúval mi a po každej klapke sa ma opýtal, či má skúsiť ešte inak. Pre mňa je srdcom tohto filmu,“ reagoval P. Jakl.

V každom prípade sa podarilo natočiť veľkofilm, ktorý funguje ako zrkadlo českému stredoveku v 15. storočí. Hrubé násilie, mocenské intrigy a koniec koncov aj nemilosrdné praktiky, ktoré dnes označujeme ako mafiánske, to všetko prepletené absolútnou autenticky pôsobiacou brutalitou. Filmári stavili v temnej dobe na temný vizuál, čím len zvýraznili atmosféru. Hoci sa táto interpretácia vo všeobecnosti historikom nepáči, na filmovom plátne funguje

Na konci 14. storočia sužuje Krajiny českej koruny tyrania a násilie. Jan Žižka a skupina jeho žoldnierov sú najatí na ochranu kráľovho zástupcu. Jan preukáže skvelé strategické a bojové schopnosti. Následne je poverený službou samotnému kráľovi Václavovi IV.

V skutočnosti však krajine vládne Jindřich z Rožmberka, najbohatší veľmož kráľovstva. Jan dostane delikátnu úlohu: uniesť Rožmberkovu snúbenicu Kateřinu. Tým sa však zaplieta do vysokej politiky. Od tej chvíle nemá na výber. Musí bojovať. Janove žoldnierske hodnoty sa otriasajú v základoch. Vášeň, vina, túžba a pomsta sa stávajú hnacou silou jeho boja za spravodlivosť a rovnosť pre obyčajných ľudí.

V tomto čase sa žoldnier stáva legendou. Zrodí sa bojovník, ktorý bude bojovať za všetko, v čo verí.

Jan Žižka

Hrajú: Ben Foster, Michael Caine, Til Schweiger, William Moseley, Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, Sophie Lowe, Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař. Producent: Petr Jákl, Cassian Elwes – WOG film, Double Tree Entertainment. Dramaturg: Ivo Trajkov. Réžia: Petr Jákl.

Vstupenky si môžete zakúpiť: 

15. september 2022 o 19.30 hod.

16. september 2022 o 19.30 hod.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!