Kino Mladosť: Slovenská mysteriózna dráma Svetlonoc odvážne provokuje

  • Dátum: 07.10.2022 / 11:48
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Slovenská mysteriózna dráma Svetlonoc sa odohráva vo Veľkej Fatre. Film režisérky Terezy Nvotovej však svojim posolstvom zaujal aj v zahraničí.

Svetlonoc je magická dráma, ktorá sa odohráva v divokých slovenských horách. Bez cenzúry podáva na otvorenej dlani intímny priestor žien a nebojí sa provokovať – násilie, sex, smrť, či drogy ukazuje v nových kontextoch. Diváci sa tak vydajú na cestu plnú napätia a vzrušenia aby nakoniec našli spolu s hlavnou hrdinkou slobodu a sebaprijatie.

„Naša spoločnosť odmieta tých, ktorí sa príliš odlišujú a pre svoje problémy hľadá jednoduché vysvetlenia a konkrétneho vinníka. Veríme na povery, ktoré sa menia na moderné konšpirácie a odmietame si priznať, že za mnohé nešťastia si môžeme sami,” hovorí režisérka a scenáristka Tereza Nvotová.

Svetlonoc otvára aj otázku hodnoty osobnej slobody. Príbeh nekonvenčnej Šarloty je zároveň vzburou ženy proti hlboko zakorenenej kolektívnej tradícii, ktorá ju démonizuje a zahanbuje.

„Svetlonoc je film o slobode a tak som aj pristupovala k jeho tvorbe. Dovolila som si používať žánrové prvky, hrať sa s filmovým jazykom, s hudbou a snovými sekvenciami, alebo časovými rovinami tak, aby mal divák čo najväčší emocionálny zážitok. Veľmi dúfam, že sa na Svetlonoc pôjdu ľudia pozrieť do kina, pretože je to šialená jazda a stojí to za to,” dodáva T. Nvotová.

Keď spolu s Barborou Námerovou písali scenár, nechali sa inšpirovať antropologickou štúdiou Tatiany Bužekovej, ktorá navštevovala slovenské dediny, aby zisťovala, ako je to u nás s magickým myslením a vierou v bosorky, pričom zistila, že je to stále veľmi živé.

„Dedinu sme si zvolili preto, že na malej komunite ľudí sa niekedy dá výraznejšie a lepšie porozprávať to, čo je celospoločenským problémom. Veci, ktoré ukazujeme vo filme, nie sú naša totálna fikcia, ale aj veľká realita,“ vysvetlila T. Nvotová.

Tridsiatnička Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred mnohými rokmi odtiaľto za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, po celý čas ju považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí bosorku, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

„Film Svetlonoc ma naučil, že to, že v nejakom filme hrajú hlavné postavy ženy a otvárajú sa tam témy feminizmu, patriarchátu a podobne, neznamená, že je to ženský film. To, že vo filme figurujú mysteriózne prvky či strašidelnosti, alebo témy týkajúce sa bosoriek, to neznamená, že ide o horor, to by mali vedieť aj diváci,“ pozvala do kín herečka uviedla Eva Mores.

Svetlonoc

Réžia: Tereza Nvotová.  Scenár: Barbora Námerová, Tereza Nvotová.  Hrajú: Natália Germani, Eva Mores, Marek Geišberg, Zuzana Konečná, Jana Oľhová, Juliána Brutovská, Noel Czuczor, Iva Bittová.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

8. október 2022 o 19.30 hod.

9. október 2022 o 19.30 hod.

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!