Kde raky spievajú – mysteriózna dráma v poetickom prostredí prírody

  • Dátum: 01.10.2022 / 09:40
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Kde raky spievajú. Na prvé počutie romantický názov sa na filmovom plátne zmení na mysterióznu drámu. Výborné recenzie mala už kniha, podľa ktorej tento triler natočili.

Spisovateľka Delia Owensová napísala román ako ódu na nedotknutý svet prírody. Dojímavý príbeh o osamelom dospievaní mladej dievčiny však zmení prípad záhadnej vraždy. Autorka zároveň pripomína, že detstvo nás formuje na celý život a príroda pred nami stále ukrýva tajomstvá – krásne a neraz aj kruté.

V pokojnom mestečku Barkley Cove na pobreží Severnej Karolíny dlhé roky kolujú strašidelné historky o Dievčati z močiara. Keď sa v roku 1969 pod požiarnou rozhľadňou objaví mŕtvola miestneho krásavca Chasea Andrewsa, obyvatelia mestečka z jeho vraždy hneď upodozrievajú Kyu Clarkovú, prezývanú Dievča z močiara.

Vraj mala s Chaseom nejaké pletky a keď sa oženil s „dobrou partiou“, nedokázala sa cez to preniesť a siahla po pomste. V osudnú noc navyše zmizol prívesok s mušľou, ktorý Kya darovala Chaseovi a stále ho nosil na krku.

Lenže Kya nie je taká, ako sa o nej hovorí. Je citlivá a inteligentná, roky žije v rozľahlom a ťažko prístupnom močiari odkázaná sama na seba a nazýva ho svojím domovom. Zbiera slávky, loví ryby, údi ich a vymieňa za iný tovar. Priatelí sa s čajkami a snaží sa žiť v súlade s prírodou.

Od zvierat sa učí vyhýbať nebezpečenstvu, zaobstarávať si potravu a šikovne unikať pred tými, čo by ju chceli pripraviť o slobodu. V škole sa ukáže len jeden jediný raz – za prísľub dobrého jedla. Keď však zažije výsmech, šikanovanie a nepochopenie, zanevrie na všetkých a utiahne sa späť do chatrče v barinách. No aj v jej živote príde chvíľa, keď zatúži po spoločnosti ľudí, po láske a dotykoch. Jej nespútaná krása očarí dvoch mladých mužov z mestečka a Kya sa pomaly začne otvárať novému životu – keď sa zrazu stane čosi nepredstaviteľné.

Producentkou je Reese Whiterspoon a temne znejúcu titulnú pieseň naspievala Taylor Swift. V hlavných úlohách sa však predstaví nová herecká generácia. Spôsobov, ako sa postaviť k interpretácii deja v kontraste poetickej prírody a ľudských predátorov v civilizovanej spoločnosti, je viacero. Pointa vo finále prekvapí, čo len znásobí zážitok z výborného filmu.

Kde raky spievajú

Réžia: Olivia Newman. Hrajú: Garret Dillahunt, Daisy Edgar-Jones, David Strathairn, Taylor John Smith, Harris Dickinson, Eric Ladin, Michael Hyatt.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

1. október 2022 o 19.30 hod.

2. október 2022 o 19.30 hod. 

Aktuálnu ponuku Kina Mladosť nájdete na www.kulturavranov.sk a alebo na facebookovej stránke Kino Mladosť Vranov nad Topľou.

Premietanie v kine Mladosť Vranov nad Topľou finančne podporil Audiovizuálny fond.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!