Hrdinovia alebo vrahovia? Autori českej drámy Bratia stavili na úprimnosť

  • Dátum: 28.10.2023 / 11:56
imrich.mako@vranovske.sk
Autor

Päť mladých mužov so zbraňami, prenasledovaných tisíckami vojakov, sa v boji o život dotýka hraníc vlastného strachu a odvahy. Rodina, ktorej členovia vzdorovali nacistickej aj komunistickej totalite. Jeden z kľúčových príbehov našich moderných dejín rozpráva film Bratia, ktorý má v kinách premiéru sedemdesiat rokov po ich úteku do Západného Berlína.

Film Bratia rozpráva jeden z najväčších príbehov studenej vojny o odbojovej skupine bratov Josefa a Ctirada Mašínovcov. O túžbe vzoprieť sa nespravodlivosti a útlaku, o potrebe kričať, keď ostatní mlčia. Skupina mladých chlapcov prejavuje nielen nekompromisnú odvahu, ako ich otec proti nacistom za cenu vlastného života, ale aj nezrelosť, neskúsenosť a chyby v úsudku. Film rozpráva jeden z určujúcich príbehov našich moderných dejín, fascinujúce dobrodružstvo najväčšieho honu na človeka v komunistickom bloku 50. rokov. Jeho nesporná sila spočíva aj v posolstve, ktoré je stále aktuálne a všeobecne zrozumiteľné, že bez slobody sa nedá žiť a treba za ňu bojovať. Bratia sú tiež veľmi silným príbehom rodiny prenasledovanej nacistami aj komunistami, ktorá pre svoju krajinu a jej slobodu obetovala veľa.

Máloktorá téma v moderných českých dejinách vyvoláva toľko emócií, ako príbeh bratov Mašínovcov. Hrdinovia alebo vrahovia? Päť mladých mužov so zbraňami, prenasledovaných tisíckami vojakov sa v boji o život dotýka hraníc vlastného strachu a odvahy. Rodina, ktorej členovia vzdorovali nacistickej aj komunistickej totalite. Bratia rozprávajú jeden z určujúcich príbehov našich moderných dejín.

Režisér Tomáš Mašín vysvetlil, že česká kinematografia registruje filmy, ktoré adorujú nástup komunizmu, a filmy, ktoré oslavujú odboj. Chýbal mu však, ako zdôraznil, brutálne úprimný film o tejto dobe. „Chcem, aby to bol film o túžbe vymaniť sa z područia, o túžbe zostať slobodný. Aby sprostredkoval pohľad na výchovu a zmýšľanie nejednoznačných a rozporuplných aktérov. Odmietnuť schematické hodnotenie oscilujúce medzi extrémami „geniálnych, odvážnych hrdinov“ a „bezcitných vrahov nevinných“. Hrdinovia z vlastnej voľby? V skutočnosti hnaní nepredstaviteľne mocnejšími silami. Nacizmus, boľševizmus a zidealizovaná predstava vlastného otca,” vysvetlil Tomáš Mašín, ktorého pradedo bol strýkom Josefa Mašína.

Producent filmu Petr Bílek pripomenul, že posunutím príbehu na plátna kín, nesúdia. Bratia Mašínovci sú, podľa jeho slov, hrdinami filmu, ale či sú hrdinami histórie, nechávajú na divákoch. „Keď sme začali pripravovať tento film, zistili sme, že väčšina ľudí u nás bratov Mašínovcov pozná a každý na nich nejakým spôsobom emocionálne reaguje. Buď s ich činmi súhlasia, alebo ich s rôznou intenzitou odmietajú. Myslím si, že väčšina týchto ľudí nepozná detaily ich príbehu, a preto je pre nás určitou povinnosťou spracovať ho vo filme. Pre mnohých ľudí to bude príležitosť dozvedieť sa, čo sa vtedy stalo, aké boli motivácie chlapcov, a možno si buď poopraviť, alebo potvrdiť vlastný názor,“ reagoval Petr Bílek.

Bratia

(dráma) 

Réžia: Tomáš Mašín. Scenár: Marek Epstein. Kamera: Friede Clausz. Hrajú: Oskar Hes, Jan Nedbal, Tatiana Dyková, Matěj Hádek, Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Antonín Mašek.

Vstupenky si môžete zakúpiť:

28. október 2023 o 19.30 hod.
29. október 2023 o 19.30 hod.

Akékoľvek kopírovanie obsahu bez vedomia redakcie je zakázané!